REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmienić niekorzystną decyzję administracyjną?

Małgorzata Kryda
postępowanie administracyjne, odwołanie od decyzji
postępowanie administracyjne, odwołanie od decyzji

REKLAMA

REKLAMA

Co może zrobić przedsiębiorca, gdy organ administracji publicznej wydał niekorzystną dla niego decyzję? Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje możliwość odwoływania się od decyzji administracyjnych. Jak prawidłowo się odwołać?

Jeżeli nie zgadzamy się z decyzją wydaną przez organ administracyjny, możemy się od niej odwołać. Odwołanie to rozpatrzy organ administracji publicznej wyższego stopnia.

REKLAMA

 Decyzja o odmowie zarejestrowania pojazdu wydana przez prezydenta miasta. Odwołanie przysługuje do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Wyjątkiem są decyzje wydane w pierwszej instancji przez ministra bądź samorządowe kolegium odwoławcze, od których nie można się odwołać do wyższej instancji, a jedynie złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez organ, który wydał decyzję.

Czemu służy mediacja administracyjna?

Jak złożyć odwołanie?

Ustawa nie nakłada na przedsiębiorcę obowiązku szczegółowego uzasadnienia odwołania. Wystarczy, żeby wyraźnie wykazać, że nie jesteśmy zadowoleni z decyzji. Gotowe odwołanie, kierowane do organu wyższej instancji, składamy do organu, który wydał decyzję, ponieważ to ten organ przekaże je dalej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Na odwołaniu od decyzji o odmowie zarejestrowania pojazdu wskazujemy jako adresata Samorządowe Kolegium Odwoławcze, jednak pismo składamy do Urzędu Miasta.

Na złożenie odwołania mamy czternaście dni od dnia doręczenia decyzji, czyli na przykład od dnia odebrania listu poleconego z decyzją na poczcie. W przypadku, gdy organ przedstawił nam decyzję ustnie, czternastodniowy termin liczy się od dnia ogłoszenia.

Odebraliśmy przesyłkę poleconą z decyzją dnia 2.07.2014. Odwołanie możemy złożyć do dnia 16.07.2014 włącznie.

Istotne jest, że decyzja nie będzie podlegała wykonaniu ani przed upływem terminu do wniesienia odwołania, ani też po nim, o ile ją zaskarżyliśmy. Złożenie odwołania wstrzymuje wykonanie decyzji do czasu jego rozpatrzenia, chyba, że decyzja była zgodna z żądaniami wszystkich stron albo nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Skutki złożenia odwołania

Organ odwoławczy rozpatruje odwołanie i może stwierdzić jego niedopuszczalność albo wniesienie go w nieprawidłowym terminie. Po zapoznaniu się z aktami sprawy, organ odwoławczy może przychylić się do decyzji wydanej w pierwszej instancji i utrzymać ją w mocy, uchylić zaskarżoną decyzję w całości lub w części albo umorzyć postępowanie odwoławcze. W przypadku częściowego uchylenia decyzji, organ odwoławczy orzeka w tym zakresie co do istoty sprawy lub umarza postępowanie. Jeżeli podczas wydawania decyzji w pierwszej instancji zostały naruszone przepisy postępowania, organ odwoławczy może też uchylić decyzję i przekazać ją do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.

Stabilne koszty w egzekucji administracyjnej

Ważne!  Złożenie odwołania nie wiąże się z ryzykiem, że zaskarżając decyzję, pogorszymy swoją sytuację, ponieważ organowi odwoławczemu nie wolno wydać decyzji na niekorzyść strony, która złożyła odwołanie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub interes społeczny.

Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?

Poza zwyczajnymi środkami zaskarżenia, istnieją jeszcze takie tryby, jak wznowienie postępowania czy stwierdzenie nieważności decyzji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

REKLAMA

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA