REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zmienić niekorzystną decyzję administracyjną?

Małgorzata Kryda
postępowanie administracyjne, odwołanie od decyzji
postępowanie administracyjne, odwołanie od decyzji

REKLAMA

REKLAMA

Co może zrobić przedsiębiorca, gdy organ administracji publicznej wydał niekorzystną dla niego decyzję? Kodeks postępowania administracyjnego przewiduje możliwość odwoływania się od decyzji administracyjnych. Jak prawidłowo się odwołać?

Jeżeli nie zgadzamy się z decyzją wydaną przez organ administracyjny, możemy się od niej odwołać. Odwołanie to rozpatrzy organ administracji publicznej wyższego stopnia.

REKLAMA

 Decyzja o odmowie zarejestrowania pojazdu wydana przez prezydenta miasta. Odwołanie przysługuje do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Wyjątkiem są decyzje wydane w pierwszej instancji przez ministra bądź samorządowe kolegium odwoławcze, od których nie można się odwołać do wyższej instancji, a jedynie złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez organ, który wydał decyzję.

Czemu służy mediacja administracyjna?

Jak złożyć odwołanie?

Ustawa nie nakłada na przedsiębiorcę obowiązku szczegółowego uzasadnienia odwołania. Wystarczy, żeby wyraźnie wykazać, że nie jesteśmy zadowoleni z decyzji. Gotowe odwołanie, kierowane do organu wyższej instancji, składamy do organu, który wydał decyzję, ponieważ to ten organ przekaże je dalej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 Na odwołaniu od decyzji o odmowie zarejestrowania pojazdu wskazujemy jako adresata Samorządowe Kolegium Odwoławcze, jednak pismo składamy do Urzędu Miasta.

Na złożenie odwołania mamy czternaście dni od dnia doręczenia decyzji, czyli na przykład od dnia odebrania listu poleconego z decyzją na poczcie. W przypadku, gdy organ przedstawił nam decyzję ustnie, czternastodniowy termin liczy się od dnia ogłoszenia.

Odebraliśmy przesyłkę poleconą z decyzją dnia 2.07.2014. Odwołanie możemy złożyć do dnia 16.07.2014 włącznie.

Istotne jest, że decyzja nie będzie podlegała wykonaniu ani przed upływem terminu do wniesienia odwołania, ani też po nim, o ile ją zaskarżyliśmy. Złożenie odwołania wstrzymuje wykonanie decyzji do czasu jego rozpatrzenia, chyba, że decyzja była zgodna z żądaniami wszystkich stron albo nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności.

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Skutki złożenia odwołania

Organ odwoławczy rozpatruje odwołanie i może stwierdzić jego niedopuszczalność albo wniesienie go w nieprawidłowym terminie. Po zapoznaniu się z aktami sprawy, organ odwoławczy może przychylić się do decyzji wydanej w pierwszej instancji i utrzymać ją w mocy, uchylić zaskarżoną decyzję w całości lub w części albo umorzyć postępowanie odwoławcze. W przypadku częściowego uchylenia decyzji, organ odwoławczy orzeka w tym zakresie co do istoty sprawy lub umarza postępowanie. Jeżeli podczas wydawania decyzji w pierwszej instancji zostały naruszone przepisy postępowania, organ odwoławczy może też uchylić decyzję i przekazać ją do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.

Stabilne koszty w egzekucji administracyjnej

Ważne!  Złożenie odwołania nie wiąże się z ryzykiem, że zaskarżając decyzję, pogorszymy swoją sytuację, ponieważ organowi odwoławczemu nie wolno wydać decyzji na niekorzyść strony, która złożyła odwołanie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub interes społeczny.

Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?

Poza zwyczajnymi środkami zaskarżenia, istnieją jeszcze takie tryby, jak wznowienie postępowania czy stwierdzenie nieważności decyzji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Komisja Europejska proponuje zmniejszenie i uproszczenie obciążeń rolników. Czy to wystarczy by przerwać protesty?

  Komisja Europejska przesłała w czwartek prezydencji belgijskiej w Radzie UE dokument, zawierający listę działań mających na celu "zmniejszenie obciążeń administracyjnych, spoczywających na barkach rolników". Propozycje zostaną omówione z państwami członkowskimi 26 lutego na posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa.

  Używasz smartfona? Twoje wrażliwe dane są jak na dłoni. Technologia pozbawia nas prywatności

  Użytkownicy różnych urządzeń, aplikacji czy systemów często nie są świadomi, przez kogo i do jakich celów są gromadzone i wykorzystywane dane na ich temat. Rozwój technologii rzadko idzie w parze ze świadomością użytkowników i regulacjami prawnymi. To stanowi zagrożenie dla ochrony danych osobowych.

  Wzrasta ryzyko prowadzenia biznesu. "Liczba wzmianek o geopolityce i ryzyku politycznym w dokumentach spółek wzrosła o 600%"

  Ryzyko prowadzenia biznesu w 2024 roku zwiększa rosnąca polaryzacja na światowej scenie politycznej. Istotna dla przedsiębiorców będzie minimalizacja potencjalnych niebezpieczeństw, m.in. poprzez zwiększenie odporności łańcuchów dostaw, odpowiednią politykę dostępu do zasobów i zaadresowanie kwestii ESG – wynika z raportu EY-Parthenon 2024 Geostrategic Outlook.

  Handel internetowy idzie w górę, stanowi 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej

  Sprzedaż internetowa w ujęciu rocznym w styczniu wzrosła ogółem o 11%, co stanowił 8,8% ogółu sprzedaży detalicznej. Największy udział e-sprzedaży w całości sprzedaży detalicznej miały takie kategorie jak tekstylia, odzież, obuwie, prasa i książki. Tak wynika z danych przekazanych przez GUS.

  REKLAMA

  Nie zalegasz ze składkami ZUS? Weź udział w konkursie prewencji wypadkowej. Można dostać 300.000,00 zł dofinansowania. Rozpoczyna się nabór.

  ZUS realizuje program prewencji wypadkowej, w ramach którego można uzyskać dofinansowanie na poprawę warunków pracy poprzez zakup maszyn i urządzeń. Można liczyć nawet na 300.000,00 zł dofinansowania.

  Szkody rolnicze - stawki pomocy i wnioski w 2024 roku. 1000 zł, 500 zł lub 250 zł na 1 ha pomocy dla rolników poszkodowanych suszą, przymrozkami, powodzią i innymi zjawiskami pogodowymi

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w komunikacie, że od 29 lutego 2024 r. do 15 marca 2024 r. producenci rolni, w których gospodarstwach rolnych szkody w uprawach rolnych spowodowane wystąpieniem w 2023 r. suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wyniosły powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie rolnym, mogą składać wnioski o udzielenie pomocy w  formie dotacji do powierzchni upraw rolnych, na których ww. niekorzystne zjawiska spowodowały utratę co najmniej 30% plonu. 

  Bezpieczeństwo w Internecie i rewolucja dla przedsiębiorców działających w sieci. Nowość: akt o usługach cyfrowych (DSA) już w mocy

  Bezpieczeństwo w Internecie to w dzisiejszych czasach podstawa. W Unii Europejskiej obowiązuje nowy akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA). Również w Polsce będą obowiązywały nowe przepisy. To bardzo ważne, ponieważ wiele osób zastanawia się: jak zachowywać się bezpiecznie w Internecie? Jak chronić swoje bezpieczeństwo w sieci? Jakie są zagrożenia w Internecie? Jak chronić się przed zagrożeniami w Internecie? Przepisy będą dotyczyły przedsiębiorców jak i osób fizycznych. Nowe przepisy mają poprawić bezpieczeństwo użytkowników w sieci, wspierać walkę z nielegalnymi treściami w Internecie, uregulować zagadnienia dot. moderowania treści. Nie będzie już tak łatwo manipulować użytkownikami, "śledzić ich" działań w sieci, profilować, wysyłać tzw. ciasteczek (pliki cookie). Będzie większa ochrona przed pedofilią. To będzie prawdziwa rewolucja dla przedsiębiorców działających w Internecie. Akt o usługach cyfrowych stosuje się od dnia 17 lutego 2024 r.

  Podatnicy nie wiedzą, że mogą skorzystać z ulgi B+R, a to duże korzyści finansowe

  Z ulgi badawczo-rozwojowej mogą skorzystać firmy z różnych branż. Ulga B+R może przynieść korzyści finansowe sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Kto może zastosować tę ulgę? 

  REKLAMA

  Firmy wciąż bardziej obawiają się odejścia kontrahenta niż utraty płynności finansowej. Faktury z odroczoną płatnością to już standard

  Zwłaszcza w branży produkcyjnej i transporcie opcja płatności odroczonej od 7 do 30 dni stała się praktyką powszechnie stosowaną. Choć dla firm czekanie na należność wiąże się z ryzykiem i niedogodnościami – same muszą się w tym czasie kredytować – to w 2024 roku nie mają w planach odchodzenia od tej praktyki.

  BGK będzie mógł udzielać gwarancji spłaty kredytów mikrofirmom oraz małym i średnim przedsiębiorstwom. Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 29 marca 2024 r.

  BGK będzie mógł gwarantować kredyty dla MŚP w ramach programu InvestEU. Jaka pomoc dla MŚP?

  REKLAMA