Jak zmienić niekorzystną decyzję administracyjną?
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli nie zgadzamy się z decyzją wydaną przez organ administracyjny, możemy się od niej odwołać. Odwołanie to rozpatrzy organ administracji publicznej wyższego stopnia.
REKLAMA
Decyzja o odmowie zarejestrowania pojazdu wydana przez prezydenta miasta. Odwołanie przysługuje do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Wyjątkiem są decyzje wydane w pierwszej instancji przez ministra bądź samorządowe kolegium odwoławcze, od których nie można się odwołać do wyższej instancji, a jedynie złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez organ, który wydał decyzję.
Czemu służy mediacja administracyjna?
Jak złożyć odwołanie?
Ustawa nie nakłada na przedsiębiorcę obowiązku szczegółowego uzasadnienia odwołania. Wystarczy, żeby wyraźnie wykazać, że nie jesteśmy zadowoleni z decyzji. Gotowe odwołanie, kierowane do organu wyższej instancji, składamy do organu, który wydał decyzję, ponieważ to ten organ przekaże je dalej.
Na odwołaniu od decyzji o odmowie zarejestrowania pojazdu wskazujemy jako adresata Samorządowe Kolegium Odwoławcze, jednak pismo składamy do Urzędu Miasta.
Na złożenie odwołania mamy czternaście dni od dnia doręczenia decyzji, czyli na przykład od dnia odebrania listu poleconego z decyzją na poczcie. W przypadku, gdy organ przedstawił nam decyzję ustnie, czternastodniowy termin liczy się od dnia ogłoszenia.
Odebraliśmy przesyłkę poleconą z decyzją dnia 2.07.2014. Odwołanie możemy złożyć do dnia 16.07.2014 włącznie.
Istotne jest, że decyzja nie będzie podlegała wykonaniu ani przed upływem terminu do wniesienia odwołania, ani też po nim, o ile ją zaskarżyliśmy. Złożenie odwołania wstrzymuje wykonanie decyzji do czasu jego rozpatrzenia, chyba, że decyzja była zgodna z żądaniami wszystkich stron albo nadano jej rygor natychmiastowej wykonalności.
Porozmawiaj o tym na naszym forum!
Skutki złożenia odwołania
Organ odwoławczy rozpatruje odwołanie i może stwierdzić jego niedopuszczalność albo wniesienie go w nieprawidłowym terminie. Po zapoznaniu się z aktami sprawy, organ odwoławczy może przychylić się do decyzji wydanej w pierwszej instancji i utrzymać ją w mocy, uchylić zaskarżoną decyzję w całości lub w części albo umorzyć postępowanie odwoławcze. W przypadku częściowego uchylenia decyzji, organ odwoławczy orzeka w tym zakresie co do istoty sprawy lub umarza postępowanie. Jeżeli podczas wydawania decyzji w pierwszej instancji zostały naruszone przepisy postępowania, organ odwoławczy może też uchylić decyzję i przekazać ją do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji.
Stabilne koszty w egzekucji administracyjnej
Ważne! Złożenie odwołania nie wiąże się z ryzykiem, że zaskarżając decyzję, pogorszymy swoją sytuację, ponieważ organowi odwoławczemu nie wolno wydać decyzji na niekorzyść strony, która złożyła odwołanie. Wyjątkiem jest sytuacja, w której zaskarżona decyzja rażąco narusza prawo lub interes społeczny.
Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?
Poza zwyczajnymi środkami zaskarżenia, istnieją jeszcze takie tryby, jak wznowienie postępowania czy stwierdzenie nieważności decyzji.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.