REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyskrecjonalna władza sędziego i prekluzja procesowa cz. I

Mirosław Gumularz
Mirosław Gumularz
Marek Pasiński
Radca prawny
Dyskrecjonalna władza sędziego i prekluzja procesowa cz. I
Dyskrecjonalna władza sędziego i prekluzja procesowa cz. I

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca jak każdy powód wytaczający powództwo – żądając udzielenia ochrony przez Sąd – jest uprawniony ale i zobowiązany wskazać i udowodnić okoliczności uzasadniające jego żądanie. Z jego punktu widzenia istotne znaczenie ma nie tylko to, jakie argumenty (twierdzenia i dowody na ich poparcie) będą istotne do wygrania sprawy ale także to w jakim momencie powinien je zaprezentować w sądzie.

Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku pozwanego.

REKLAMA

Strona pozwana nie chcąc dopuścić do przegrania procesu powinna przedstawić twierdzenia i dowody wskazujące na bezzasadność wytoczonego powództwa.

Dlatego dla obu stron procesu istotne znaczenie ma moment kiedy mogą skutecznie prezentować swoje argumenty.

Nawet najbardziej przekonujące dowody mogą okazać się nieskuteczne jeżeli nie zostaną przedstawione w odpowiedniej fazie procesu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 13 § 2 k.p.c. przepisy o procesie stosuje się odpowiednio do innych rodzajów postępowań unormowanych w kodeksie postępowania cywilnego, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Zgodnie z regułą ogólną zawartą w art. 217 § 1 k.p.c. strony mogą aż do zamknięcia rozprawy przytaczać okoliczności faktyczne i dowody na uzasadnienie swoich wniosków lub dla odparcia wniosków i twierdzeń strony przeciwnej.

Jak napisać pismo do sądu?

Ponieważ wskazana zasada na ogół prowadziła do przedłużania postępowania, ustawodawca przewiduje szereg instytucji ograniczających czy wręcz wyłączających jej zastosowanie.

Najbardziej istotne są obowiązki procesowe wynikające z prekluzji procesowej oraz obowiązki procesowe w systemie dyskrecjonalnej władzy sędziego.

A. Pierwsze dotyczą regulacji nakładających na strony obowiązek przedstawienia Sądowi wszystkich znanych im faktów, dowodów i zarzutów w określonym etapie postępowania pod rygorem utraty możliwości ich późniejszego przytaczania lub powoływania.

Podstawowe znaczenie mają tu przepisy zawarte w następujących postępowaniach:

- w sprawach gospodarczych (art. 47912  § 1; art. 47914 § 2; art. 47914a k.p.c.);

- w postępowaniu nakazowym (art. 495 § 3 k.p.c.);

- w postępowaniu uproszczonym (art. 5055 k.p.c.);

- w europejskim postępowaniu nakazowym (art. 50519 k.p.c.);

REKLAMA

- w postępowaniu wywołanym wniesieniem powództwa przeciwegzekucyjnego (art. 843 § 3 k.p.c. – zgodnie z treścią tego przepisu: “W pozwie powód powinien przytoczyć wszystkie zarzuty, jakie w tym czasie mógł zgłosić, pod rygorem utraty prawa korzystania z nich w dalszym postępowaniu”);

- w postępowaniu apelacyjnym (art. 381 k.p.c. – zgodnie z treścią tego przepisu: “Sąd drugiej instancji może pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona mogła je powołać w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, chyba że potrzeba powołania się na nie wynikła później”).

1. Wynikający z prekluzji procesowej obowiązek przedstawienia – na danym etapie postępowania - wszelkich twierdzeń, zarzutów oraz dowodów dotyczy także okoliczności wskazywanych w formie ewentualnej tj. tylko na wypadek gdyby twierdzenia zaprezentowane w pierwszej kolejności okazały się nieskuteczne lub nie zostały uwzględnione przez sąd (zob. szerzej H. Pietrzkowski, Czynności procesowe zawodowego pełnomocnika w sprawach cywilnych, Warszawa 2010, wyd. 1, s. 133).

2. Jak się przyjmuje w orzecznictwie prekluzją objęte są zarówno zarzuty materialne jak i procesowe (uchwała SN z 17 lutego 2004 r. III CZP 115/03.

B. System dyskrecjonalnej władzy sędziego polega na tym, że o czasowych granicach gromadzenia materiału dowodowego decyduje sąd. W obecnym stanie prawnym podstawowe znaczenie dla tej instytucji ma art. 207 § 2 oraz § 3 k.p.c.

Zgodnie z treścią tych przepisów:

REKLAMA

- § 2 - w sprawach zawiłych lub rozrachunkowych przewodniczący może zarządzić przed pierwszą rozprawą wniesienie odpowiedzi na pozew lub także w miarę potrzeby wymianę przez strony dalszych pism przygotowawczych, przy czym oznaczy porządek składania pism, termin, w którym pisma należy złożyć, i okoliczności, które mają być wyjaśnione. W toku sprawy wymianę pism może zarządzić Sąd.

- § 3 - stronę reprezentowaną przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa przewodniczący może zobowiązać do złożenia w wyznaczonym terminie pisma przygotowawczego, w którym strona jest obowiązana do powołania wszystkich twierdzeń, zarzutów i dowodów pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku dalszego postępowania.

Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

Jak się wskazuje w piśmiennictwie stosowanie art. 207 k.p.c. w trybie nieprocesu jest wyłączone w tych sytuacjach, w których ustawa nakłada na Sąd obowiązek podjęcia działania mającego na celu rozstrzygnięcie sprawy (zob. szerzej H. Pietrzkowski, Czynności procesowe zawodowego pełnomocnika w sprawach cywilnych, Warszawa 2010, wyd. 1, s. 144).

Uzupełniając powyższe należy wskazać na przepisy ograniczające możliwość powoływania się na uchybienia procesowe Sądu:

- art. 162 k.p.c.: “Strony mogą w toku posiedzenia, a jeżeli nie były obecne, na najbliższym posiedzeniu zwrócić uwagę Sądu na uchybienia przepisom postępowania, wnosząc o wpisanie zastrzeżenia do protokołu. Stronie, która zastrzeżenia nie zgłosiła, nie przysługuje prawo powoływania się na takie uchybienia w dalszym toku postępowania, chyba że chodzi o przepisy postępowania, których naruszenie Sąd powinien wziąć pod rozwagę z urzędu, albo że strona uprawdopodobni, iż nie zgłosiła zastrzeżeń bez swojej winy.

- art. 239 k.p.c.: “Sędzia wyznaczony i Sąd wezwany mają w zakresie zleconego im postępowania dowodowego prawa przewodniczącego i prawa sądu orzekającego. Na ich uchybienia strony mogą zwrócić uwagę Sądu nie później niż na najbliższej rozprawie”.

- art. 160 k.p.c.: “Strony mogą żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu, nie później jednak jak na następnym posiedzeniu, a jeśli idzie o protokół rozprawy, po której zamknięciu nastąpiło wydanie wyroku - dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie. Od zarządzenia przewodniczącego strony mogą odwołać się do Sądu w terminie tygodniowym od doręczenia im zarządzenia”.

          

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA