REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dyskrecjonalna władza sędziego i prekluzja procesowa cz. I

Mirosław Gumularz
Mirosław Gumularz
Marek Pasiński
Radca prawny
Dyskrecjonalna władza sędziego i prekluzja procesowa cz. I
Dyskrecjonalna władza sędziego i prekluzja procesowa cz. I

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca jak każdy powód wytaczający powództwo – żądając udzielenia ochrony przez Sąd – jest uprawniony ale i zobowiązany wskazać i udowodnić okoliczności uzasadniające jego żądanie. Z jego punktu widzenia istotne znaczenie ma nie tylko to, jakie argumenty (twierdzenia i dowody na ich poparcie) będą istotne do wygrania sprawy ale także to w jakim momencie powinien je zaprezentować w sądzie.

Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku pozwanego.

REKLAMA

Strona pozwana nie chcąc dopuścić do przegrania procesu powinna przedstawić twierdzenia i dowody wskazujące na bezzasadność wytoczonego powództwa.

Dlatego dla obu stron procesu istotne znaczenie ma moment kiedy mogą skutecznie prezentować swoje argumenty.

Nawet najbardziej przekonujące dowody mogą okazać się nieskuteczne jeżeli nie zostaną przedstawione w odpowiedniej fazie procesu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z art. 13 § 2 k.p.c. przepisy o procesie stosuje się odpowiednio do innych rodzajów postępowań unormowanych w kodeksie postępowania cywilnego, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

Zgodnie z regułą ogólną zawartą w art. 217 § 1 k.p.c. strony mogą aż do zamknięcia rozprawy przytaczać okoliczności faktyczne i dowody na uzasadnienie swoich wniosków lub dla odparcia wniosków i twierdzeń strony przeciwnej.

Jak napisać pismo do sądu?

Ponieważ wskazana zasada na ogół prowadziła do przedłużania postępowania, ustawodawca przewiduje szereg instytucji ograniczających czy wręcz wyłączających jej zastosowanie.

Najbardziej istotne są obowiązki procesowe wynikające z prekluzji procesowej oraz obowiązki procesowe w systemie dyskrecjonalnej władzy sędziego.

A. Pierwsze dotyczą regulacji nakładających na strony obowiązek przedstawienia Sądowi wszystkich znanych im faktów, dowodów i zarzutów w określonym etapie postępowania pod rygorem utraty możliwości ich późniejszego przytaczania lub powoływania.

Podstawowe znaczenie mają tu przepisy zawarte w następujących postępowaniach:

- w sprawach gospodarczych (art. 47912  § 1; art. 47914 § 2; art. 47914a k.p.c.);

- w postępowaniu nakazowym (art. 495 § 3 k.p.c.);

- w postępowaniu uproszczonym (art. 5055 k.p.c.);

- w europejskim postępowaniu nakazowym (art. 50519 k.p.c.);

REKLAMA

- w postępowaniu wywołanym wniesieniem powództwa przeciwegzekucyjnego (art. 843 § 3 k.p.c. – zgodnie z treścią tego przepisu: “W pozwie powód powinien przytoczyć wszystkie zarzuty, jakie w tym czasie mógł zgłosić, pod rygorem utraty prawa korzystania z nich w dalszym postępowaniu”);

- w postępowaniu apelacyjnym (art. 381 k.p.c. – zgodnie z treścią tego przepisu: “Sąd drugiej instancji może pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona mogła je powołać w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, chyba że potrzeba powołania się na nie wynikła później”).

1. Wynikający z prekluzji procesowej obowiązek przedstawienia – na danym etapie postępowania - wszelkich twierdzeń, zarzutów oraz dowodów dotyczy także okoliczności wskazywanych w formie ewentualnej tj. tylko na wypadek gdyby twierdzenia zaprezentowane w pierwszej kolejności okazały się nieskuteczne lub nie zostały uwzględnione przez sąd (zob. szerzej H. Pietrzkowski, Czynności procesowe zawodowego pełnomocnika w sprawach cywilnych, Warszawa 2010, wyd. 1, s. 133).

2. Jak się przyjmuje w orzecznictwie prekluzją objęte są zarówno zarzuty materialne jak i procesowe (uchwała SN z 17 lutego 2004 r. III CZP 115/03.

B. System dyskrecjonalnej władzy sędziego polega na tym, że o czasowych granicach gromadzenia materiału dowodowego decyduje sąd. W obecnym stanie prawnym podstawowe znaczenie dla tej instytucji ma art. 207 § 2 oraz § 3 k.p.c.

Zgodnie z treścią tych przepisów:

REKLAMA

- § 2 - w sprawach zawiłych lub rozrachunkowych przewodniczący może zarządzić przed pierwszą rozprawą wniesienie odpowiedzi na pozew lub także w miarę potrzeby wymianę przez strony dalszych pism przygotowawczych, przy czym oznaczy porządek składania pism, termin, w którym pisma należy złożyć, i okoliczności, które mają być wyjaśnione. W toku sprawy wymianę pism może zarządzić Sąd.

- § 3 - stronę reprezentowaną przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego lub Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa przewodniczący może zobowiązać do złożenia w wyznaczonym terminie pisma przygotowawczego, w którym strona jest obowiązana do powołania wszystkich twierdzeń, zarzutów i dowodów pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku dalszego postępowania.

Co trzeba wiedzieć o pełnomocnictwie?

Jak się wskazuje w piśmiennictwie stosowanie art. 207 k.p.c. w trybie nieprocesu jest wyłączone w tych sytuacjach, w których ustawa nakłada na Sąd obowiązek podjęcia działania mającego na celu rozstrzygnięcie sprawy (zob. szerzej H. Pietrzkowski, Czynności procesowe zawodowego pełnomocnika w sprawach cywilnych, Warszawa 2010, wyd. 1, s. 144).

Uzupełniając powyższe należy wskazać na przepisy ograniczające możliwość powoływania się na uchybienia procesowe Sądu:

- art. 162 k.p.c.: “Strony mogą w toku posiedzenia, a jeżeli nie były obecne, na najbliższym posiedzeniu zwrócić uwagę Sądu na uchybienia przepisom postępowania, wnosząc o wpisanie zastrzeżenia do protokołu. Stronie, która zastrzeżenia nie zgłosiła, nie przysługuje prawo powoływania się na takie uchybienia w dalszym toku postępowania, chyba że chodzi o przepisy postępowania, których naruszenie Sąd powinien wziąć pod rozwagę z urzędu, albo że strona uprawdopodobni, iż nie zgłosiła zastrzeżeń bez swojej winy.

- art. 239 k.p.c.: “Sędzia wyznaczony i Sąd wezwany mają w zakresie zleconego im postępowania dowodowego prawa przewodniczącego i prawa sądu orzekającego. Na ich uchybienia strony mogą zwrócić uwagę Sądu nie później niż na najbliższej rozprawie”.

- art. 160 k.p.c.: “Strony mogą żądać sprostowania lub uzupełnienia protokołu, nie później jednak jak na następnym posiedzeniu, a jeśli idzie o protokół rozprawy, po której zamknięciu nastąpiło wydanie wyroku - dopóki akta sprawy znajdują się w sądzie. Od zarządzenia przewodniczącego strony mogą odwołać się do Sądu w terminie tygodniowym od doręczenia im zarządzenia”.

          

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA