REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cofnięcie skargi w postępowaniu administracyjnym

Redakcja serwisu Biznes
Cofnięcie skargi w postępowaniu administracyjnym / fot. Fotolia
Cofnięcie skargi w postępowaniu administracyjnym / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Skargę w postępowaniu administracyjnym może wnieść strona, której nie przysługuje już żaden środek zaskarżenia bądź na działanie organu administracyjnego. Skarżący może jednak, do momentu wydania wyroku przez sąd, cofnąć skargę na piśmie bądź ustnie do protokołu. Jakie są skutki cofnięcia skargi?

Skargę na działalność, bezczynność bądź przewlekłość postępowania organu administracyjnego może wnieść każdy, kto ma w tym interes prawny. Stanowi swego rodzaju zabezpieczenie w sytuacji, gdy stronie nie przysługują już żadne środki zaskarżenia. Naczelny Sąd Administracyjny wypowiedział się w kwestii dopuszczalnego momentu wniesienia skargi i stwierdził, że o wyczerpaniu środków zaskarżenia można mówić dopiero po rozpoznaniu środka zaskarżenia przez organ administracji. Niezachowanie wskazanego trybu będzie miało miejsce zatem zarówno, gdy nie wniesiono w ogóle środka zaskarżenia, jak i w przypadku złożenia do sądu administracyjnego skargi po uprzednim wniesieniu środka zaskarżenia, a przed jego rozpoznaniem przez organ (post. NSA, II GSK 1355/13).

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Terminy i sposób wniesienia skargi

Skargę należy wnieść w terminie:

  • 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia,
  • 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa,
  • 60 dni od dnia wniesienia wezwania, jeżeli organ nie udzieli odpowiedzi na wezwanie.

Skargę do sądu wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie obejmuje przedmiotowa skarga, a sama jej forma powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym. Następnie organ w terminie 30 dni przekazuje sądowi skargę wraz z aktami i odpowiedzią na nią. Skarżący powinien mieć na uwadze, iż nie każda skarga zostanie przez sąd uwzględniona. Zgodnie z art. 58 postępowania przed sądami administracyjnymi sąd odrzuci skargę w określonych wypadkach, wskazanych w ustawie. Należ jednak pamiętać, że od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym pobierany jest wpis stały lub stosunkowy. Wskazaną opłatę należy uiścić w kasie sądu lub przelewem na konto bankowe, z podaniem sygnatury akt.

Jak zmienić niekorzystną decyzję administracyjną?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cofnięcie skargi

Ustawodawca przyznał skarżącemu możliwość zmiany swoje decyzji poprzez cofnięcie skargi. W konsekwencji cofnięcia, skarżący nie będzie mógł kontynuować rozpoczętego postępowania przed sądem.

Skargę można cofnąć od chwili wniesienia do momentu wydania orzeczenia przez sąd. Możliwe jest jednak uznanie cofnięcia za skuteczne po uchyleniu wyroku sądu pierwszej instancji.

Cofnięcie skargi może mieć formę zarówno pisemną, jak i ustną do protokołu rozprawy.

Dopuszczalne jest również cofnięcie skargi w części, jednak wówczas czynność ta nie będzie wiążąca dla sądu. W pozostałym zakresie skarga będzie ważna, jeżeli spełnia określone warunki formalne i nie zawiera braków uniemożliwiających dalsze jej rozpoznanie. Sąd może natomiast uznać cofnięcie skargi za niedopuszczalne wydając stosowne postanowienie i jednocześnie umarzając postępowanie. Postanowienie o umorzeniu będzie zarazem postanowieniem kończącym postępowanie, wobec czego służy na nie skarga kasacyjna.

Jeżeli skarżący do chwili rozpoczęcia posiedzenia cofnie skargę, wówczas otrzyma zwrot całej kwoty wpisu. Nie jest to jednak możliwe po rozpoczęciu posiedzenia sądu.

Skutki zawarcia ugody przed organem administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA