REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cofnięcie skargi w postępowaniu administracyjnym

Redakcja serwisu Biznes
Cofnięcie skargi w postępowaniu administracyjnym / fot. Fotolia
Cofnięcie skargi w postępowaniu administracyjnym / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Skargę w postępowaniu administracyjnym może wnieść strona, której nie przysługuje już żaden środek zaskarżenia bądź na działanie organu administracyjnego. Skarżący może jednak, do momentu wydania wyroku przez sąd, cofnąć skargę na piśmie bądź ustnie do protokołu. Jakie są skutki cofnięcia skargi?

Skargę na działalność, bezczynność bądź przewlekłość postępowania organu administracyjnego może wnieść każdy, kto ma w tym interes prawny. Stanowi swego rodzaju zabezpieczenie w sytuacji, gdy stronie nie przysługują już żadne środki zaskarżenia. Naczelny Sąd Administracyjny wypowiedział się w kwestii dopuszczalnego momentu wniesienia skargi i stwierdził, że o wyczerpaniu środków zaskarżenia można mówić dopiero po rozpoznaniu środka zaskarżenia przez organ administracji. Niezachowanie wskazanego trybu będzie miało miejsce zatem zarówno, gdy nie wniesiono w ogóle środka zaskarżenia, jak i w przypadku złożenia do sądu administracyjnego skargi po uprzednim wniesieniu środka zaskarżenia, a przed jego rozpoznaniem przez organ (post. NSA, II GSK 1355/13).

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Terminy i sposób wniesienia skargi

Skargę należy wnieść w terminie:

  • 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia,
  • 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa,
  • 60 dni od dnia wniesienia wezwania, jeżeli organ nie udzieli odpowiedzi na wezwanie.

Skargę do sądu wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie obejmuje przedmiotowa skarga, a sama jej forma powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym. Następnie organ w terminie 30 dni przekazuje sądowi skargę wraz z aktami i odpowiedzią na nią. Skarżący powinien mieć na uwadze, iż nie każda skarga zostanie przez sąd uwzględniona. Zgodnie z art. 58 postępowania przed sądami administracyjnymi sąd odrzuci skargę w określonych wypadkach, wskazanych w ustawie. Należ jednak pamiętać, że od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym pobierany jest wpis stały lub stosunkowy. Wskazaną opłatę należy uiścić w kasie sądu lub przelewem na konto bankowe, z podaniem sygnatury akt.

Jak zmienić niekorzystną decyzję administracyjną?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cofnięcie skargi

Ustawodawca przyznał skarżącemu możliwość zmiany swoje decyzji poprzez cofnięcie skargi. W konsekwencji cofnięcia, skarżący nie będzie mógł kontynuować rozpoczętego postępowania przed sądem.

Skargę można cofnąć od chwili wniesienia do momentu wydania orzeczenia przez sąd. Możliwe jest jednak uznanie cofnięcia za skuteczne po uchyleniu wyroku sądu pierwszej instancji.

Cofnięcie skargi może mieć formę zarówno pisemną, jak i ustną do protokołu rozprawy.

Dopuszczalne jest również cofnięcie skargi w części, jednak wówczas czynność ta nie będzie wiążąca dla sądu. W pozostałym zakresie skarga będzie ważna, jeżeli spełnia określone warunki formalne i nie zawiera braków uniemożliwiających dalsze jej rozpoznanie. Sąd może natomiast uznać cofnięcie skargi za niedopuszczalne wydając stosowne postanowienie i jednocześnie umarzając postępowanie. Postanowienie o umorzeniu będzie zarazem postanowieniem kończącym postępowanie, wobec czego służy na nie skarga kasacyjna.

Jeżeli skarżący do chwili rozpoczęcia posiedzenia cofnie skargę, wówczas otrzyma zwrot całej kwoty wpisu. Nie jest to jednak możliwe po rozpoczęciu posiedzenia sądu.

Skutki zawarcia ugody przed organem administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA