REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cofnięcie skargi w postępowaniu administracyjnym

Redakcja serwisu Biznes
Cofnięcie skargi w postępowaniu administracyjnym / fot. Fotolia
Cofnięcie skargi w postępowaniu administracyjnym / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Skargę w postępowaniu administracyjnym może wnieść strona, której nie przysługuje już żaden środek zaskarżenia bądź na działanie organu administracyjnego. Skarżący może jednak, do momentu wydania wyroku przez sąd, cofnąć skargę na piśmie bądź ustnie do protokołu. Jakie są skutki cofnięcia skargi?

Skargę na działalność, bezczynność bądź przewlekłość postępowania organu administracyjnego może wnieść każdy, kto ma w tym interes prawny. Stanowi swego rodzaju zabezpieczenie w sytuacji, gdy stronie nie przysługują już żadne środki zaskarżenia. Naczelny Sąd Administracyjny wypowiedział się w kwestii dopuszczalnego momentu wniesienia skargi i stwierdził, że o wyczerpaniu środków zaskarżenia można mówić dopiero po rozpoznaniu środka zaskarżenia przez organ administracji. Niezachowanie wskazanego trybu będzie miało miejsce zatem zarówno, gdy nie wniesiono w ogóle środka zaskarżenia, jak i w przypadku złożenia do sądu administracyjnego skargi po uprzednim wniesieniu środka zaskarżenia, a przed jego rozpoznaniem przez organ (post. NSA, II GSK 1355/13).

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Terminy i sposób wniesienia skargi

Skargę należy wnieść w terminie:

 • 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia,
 • 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa,
 • 60 dni od dnia wniesienia wezwania, jeżeli organ nie udzieli odpowiedzi na wezwanie.

Skargę do sądu wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie obejmuje przedmiotowa skarga, a sama jej forma powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym. Następnie organ w terminie 30 dni przekazuje sądowi skargę wraz z aktami i odpowiedzią na nią. Skarżący powinien mieć na uwadze, iż nie każda skarga zostanie przez sąd uwzględniona. Zgodnie z art. 58 postępowania przed sądami administracyjnymi sąd odrzuci skargę w określonych wypadkach, wskazanych w ustawie. Należ jednak pamiętać, że od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym pobierany jest wpis stały lub stosunkowy. Wskazaną opłatę należy uiścić w kasie sądu lub przelewem na konto bankowe, z podaniem sygnatury akt.

Jak zmienić niekorzystną decyzję administracyjną?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Cofnięcie skargi

Ustawodawca przyznał skarżącemu możliwość zmiany swoje decyzji poprzez cofnięcie skargi. W konsekwencji cofnięcia, skarżący nie będzie mógł kontynuować rozpoczętego postępowania przed sądem.

Skargę można cofnąć od chwili wniesienia do momentu wydania orzeczenia przez sąd. Możliwe jest jednak uznanie cofnięcia za skuteczne po uchyleniu wyroku sądu pierwszej instancji.

Cofnięcie skargi może mieć formę zarówno pisemną, jak i ustną do protokołu rozprawy.

Dopuszczalne jest również cofnięcie skargi w części, jednak wówczas czynność ta nie będzie wiążąca dla sądu. W pozostałym zakresie skarga będzie ważna, jeżeli spełnia określone warunki formalne i nie zawiera braków uniemożliwiających dalsze jej rozpoznanie. Sąd może natomiast uznać cofnięcie skargi za niedopuszczalne wydając stosowne postanowienie i jednocześnie umarzając postępowanie. Postanowienie o umorzeniu będzie zarazem postanowieniem kończącym postępowanie, wobec czego służy na nie skarga kasacyjna.

Jeżeli skarżący do chwili rozpoczęcia posiedzenia cofnie skargę, wówczas otrzyma zwrot całej kwoty wpisu. Nie jest to jednak możliwe po rozpoczęciu posiedzenia sądu.

Skutki zawarcia ugody przed organem administracji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA

  Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

  To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

  Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

  Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

  Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

  Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

  Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

  Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

  REKLAMA

  Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

  W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  REKLAMA