REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rygor natychmiastowej wykonalności decyzji administracyjnej

Małgorzata Kryda
postępowanie administracyjne, decyzja administracyjna
postępowanie administracyjne, decyzja administracyjna

REKLAMA

REKLAMA

Co do zasady w postępowaniu administracyjnym przed upływem terminu do wniesienia odwołania nie wykonuje się decyzji, które podlegają zaskarżeniu. Ponadto, wykonanie decyzji zostaje wstrzymane, gdy zostanie ona zaskarżona. Ustawodawca wprowadził jednak pewne wyjątki od tej reguły.

Przesłanki nadania rygoru

REKLAMA

Zgodnie z artykułem 108 kodeksu postępowania administracyjnego, rygor natychmiastowej wykonalności można nadać nawet decyzji nieostatecznej (takiej, od której można się odwoływać), gdy jest to niezbędne ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego albo dla zabezpieczenia gospodarstwa narodowego przed ciężkimi stratami bądź też ze względu na inny interes społeczny lub wyjątkowo ważny interes strony.

Jak sprostować decyzję administracyjną?

Katalog przesłanek nadawania decyzjom nieostatecznym rygoru natychmiastowej wykonalności jest zamknięty. Co więcej, ze względu na wyjątkowy charakter przesłanek, organ nie może ich interpretować rozszerzająco  (wyrok NSA z 24 października 1997 r., V SA 1178/96).

Porozmawiaj o tym na naszym forum!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z urzędu czy na wniosek?

Klauzula natychmiastowej wykonalności może zostać nadana z urzędu lub na wniosek strony, o ile spełnione zostaną ustawowe przesłanki. Jako przykład interesu społecznego, który uzasadnia  opatrzenie decyzji administracyjnej rygorem natychmiastowej wykonalności, można wskazać budowę ulicy (wyrok NSA z 21 czerwca 1999r., IV SA 1425/97). Na przesłankę tę mogą powoływać się też na przykład organizacje społeczne.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

 Jeśli chodzi o wyjątkowo ważny interes strony, w doktrynie przyjmuje się, że nadanie decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności powinno nastąpić na jej wniosek, a nie z urzędu.

 Przykładem sytuacji, w której ważny interes strony zagrożony jest niewykonaniem  decyzji, są sprawy związane z pomocą społeczną.

Jeżeli organ uzna, że przesłanka ważnego interesu strony nie zachodzi w danej sprawie, wydaje decyzję odmawiającą nadania rygoru natychmiastowej wykonalności wraz z odpowiednim uzasadnieniem.

Dodatkowo, organ administracji publicznej może wydać postanowienie, w którym zażąda od strony stosownego zabezpieczenia. Zabezpieczeniem tym może być zapłata oznaczonej sumy pieniężnej czy zakaz wykonywania określonych czynności. Formę zabezpieczenia wyznacza organ administracyjny.

Jak zmienić niekorzystną decyzję administracyjną?

Skutki nadania rygoru

Opatrzenie decyzji klauzulą natychmiastowej wykonalności jest obowiązkiem organu, o ile stwierdzi on fakt wystąpienia przesłanek art. 108 kpa. Nadanie decyzji nieostatecznej rygoru natychmiastowej wykonalności sprawia, że wywołuje ona skutki prawne od chwili nadania jej rygoru i stanowi tytuł egzekucyjny. Możliwe jest także zastosowanie środków przymusu w celu wyegzekwowania wykonania decyzji.

Jak odwołać się od decyzji administracyjnej?

Nadanie rygoru po wydaniu decyzji

REKLAMA

Organ może zawrzeć rygor natychmiastowej wykonalności zarówno w samej decyzji, w trakcie jej wydawania, jak i po jej wydaniu, w drodze odrębnego postanowienia o opatrzeniu decyzji rygorem. Jeżeli rygor został zawarty w decyzji, będzie on ważny od dnia jej doręczenia lub ogłoszenia. Jeżeli natomiast nadano go później, będzie on obowiązywał od dnia doręczenia postanowienia o jego nadaniu. Na postanowienie takie stronie przysługuje zażalenie.

Ważne! Rygor natychmiastowej wykonalności wygaśnie z chwilą wydania przez organ odwoławczy decyzji zmieniającej lub uchylającej decyzję, w której zawarty był rygor natychmiastowej wykonalności.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA