REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spore zmiany w rejestrze klauzul umownych

niedozwolone klauzule umowne. / fot. Fotolia
niedozwolone klauzule umowne. / fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Najważniejszym cel nowych regulacji to dokonanie zmian w rejestrze klauzul abuzywnych.

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt założeń do nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Celem są zmiany w postępowaniu odrębnym w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone oraz uporządkowanie rejestru klauzul abuzywnych. Kierunek większości proponowanych zmian należy ocenić pozytywnie, jako że zmierzają do wyeliminowania szkodliwych skutków i wątpliwości interpretacyjnych wynikających z obecnie obowiązujących przepisów.

REKLAMA

Jednym z pomysłów jest ograniczenie czynnej legitymacji procesowej w sprawach o uznanie postanowień wzorca umownego za niedozwolone, tak aby przysługiwała ona tylko rzecznikom konsumentów, organizacjom konsumenckim wpisanym do specjalnego rejestru i wybranym organom administracji. To dobra zmiana, bowiem, wbrew pozorom, nie masowość lecz jakość i skuteczność powództw wnoszonych do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (SOKiK) leży w interesie konsumentów. Lepiej, by do SOKiK-u trafiało mniej spraw, za to pozwy przygotowywane były profesjonalnie, co pozwoli na szybsze i efektywniejsze orzekanie. Dzięki temu będzie też można ograniczyć tzw. proceder szantażu klauzulami.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz Newsletter!

REKLAMA

Równie pozytywnie należy ocenić wprowadzenie obowiązkowego sporządzania uzasadnień przez SOKiK a także zamieszczenie w rejestrze klauzul abuzywnych linków do stron internetowych SOKiK-u, Sądu Apelacyjnego i Sądu Najwyższego, na których publikowane będą orzeczenia tych sądów wraz z uzasadnieniami. Przedsiębiorcy od długiego czasu zabiegali o te zmiany. Obecnie część wpisanych do rejestru postanowień jest oderwana od kontekstu danej umowy lub wzorca i trudno zrozumieć, na czym polega naruszenie interesów konsumentów. Umożliwia to dopiero zapoznanie się z motywami i intencjami sądu, które zawarte są właśnie w uzasadnieniach do wyroków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niektóre propozycje idą jednak w złym kierunku. Wątpliwości budzi zwłaszcza zamiana z procesowego na nieprocesowy trybu postępowania w sprawach o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone i przyznanie sądom prawa do orzekania ponad lub poza żądaniem zawartym w pozwie. W praktyce może to znacząco utrudnić przedsiębiorcom efektywną obronę swoich praw.

Niezasadne jest także umożliwienie karania przedsiębiorców za stosowanie klauzul niewpisanych do rejestru, co w istocie oznacza przyznanie Prezesowi UOKiK kompetencji do uznawania czy postanowienia używane we wzorcach umów są niedozwolone, czy nie. Tego typu sprawy, mające przecież typowo cywilnoprawny charakter, powinny być rozstrzygane przez sądy, co pozwoliłoby na zachowanie bezstronności i każdorazowe wyważenie interesów konsumentów i przedsiębiorców.

Zmieniły się zasady cenowania towarów

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA