REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od lipca niższe opłaty za roaming

Od lipca niższe opłaty za roaming. / fot. Fotolia
Od lipca niższe opłaty za roaming. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje to czas urlopów i zagranicznych wyjazdów. Od lipca w krajach Unii Europejskiej oraz w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego zostały obniżone opłaty roamingowe. Tańsze będą połączenia, smsy i mmsy oraz transmisja danych.

REKLAMA

Maksymalna opłata za każdą minutę połączenia wykonywanego nie będzie mogła przekroczyć 0,97zł (z VAT), połączenia odbieranego 0,25zł, SMS 0,31zł, a 1 megabajt transmisji danych oraz 1 MMS nie będą mogły być droższe niż 1,02 zł. W przypadku rozmów jest to obniżka o ponad 1/5, natomiast przesył danych będzie ponad dwukrotnie tańszy niż obecnie.

REKLAMA

Stawki w roamingu UE spadają systematycznie od 2007 r. Polska od początku popierała obniżkę cen dla użytkowników korzystających z telefonu komórkowego w innym kraju UE. "W Europie bez granic, często jedynie roaming przypomina nam, ze wjeżdżamy do innego kraju" mówi minister Rafał Trzaskowski i dodaje, że "nie można mówić o wspólnym i jednolitym europejskim rynku cyfrowym bez istotnych zmian na rynku telekomunikacyjnym, w tym opłat roamingowych". Obecnie w Brukseli trwają prace nad nową regulacją w tym zakresie – MAC aktywnie w nich uczestniczy.  Nowe zapisy mogą być jeszcze korzystniejsze dla użytkowników telefonów komórkowych dzięki ofercie roam-like-at-home (czyli modelu, w którym połączenia w roamingu są w tej samej cenie co połączenia krajowe).  Jak mówi szef MAC, ważne jest osiągniecie kompromisu jeszcze w tym roku, tak aby całkowite zniesienie nadpłat z tytułu roamingu w UE mogło wejść w życie od 15 grudnia 2015 r.

Zapisz się na nasz newsletter

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Nowym rozwiązaniem jest możliwość zmiany operatora świadczącego usługi roamingowe. Użytkownicy będą mogli, nie rozwiązując swojej dotychczasowej umowy, podpisać nową umowę z operatorem, który będzie im świadczył jedynie usługi roamingowe. W zamyśle Komisji Europejskiej, takie rozwiązanie miało pobudzić konkurencję na rynku i doprowadzić do obniżenia opłat roamingowych. W praktyce jednak nie cieszy się dużą popularnością wśród operatorów i nie w każdym kraju oferta taka będzie dostępna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto również pamietać, że dziś mamy możliwość zabezpieczenia się przed np. niespodziewanie wysokimi rachunkami za przesyłanie dużej ilości danych w roamingu. Klienci mogą określić limit wydatków, jakie chcą ponieść. Gdy kwota rachunku zbliży się do tego limitu, otrzymają SMS z taką informacją, natomiast gdy go przekroczy, usługa przesyłu danych zostanie zablokowana (i będzie mogła być ponownie uruchomiona tylko na wyraźne życzenie użytkownika). Domyślnie taki limit wynosi ok. 50 EUR, jednak klienci mogą go modyfikować.

Możliwa upadłość konsumencka osób fizycznych

Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA