| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Od lipca niższe opłaty za roaming

Od lipca niższe opłaty za roaming

Wakacje to czas urlopów i zagranicznych wyjazdów. Od lipca w krajach Unii Europejskiej oraz w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego zostały obniżone opłaty roamingowe. Tańsze będą połączenia, smsy i mmsy oraz transmisja danych.

Maksymalna opłata za każdą minutę połączenia wykonywanego nie będzie mogła przekroczyć 0,97zł (z VAT), połączenia odbieranego 0,25zł, SMS 0,31zł, a 1 megabajt transmisji danych oraz 1 MMS nie będą mogły być droższe niż 1,02 zł. W przypadku rozmów jest to obniżka o ponad 1/5, natomiast przesył danych będzie ponad dwukrotnie tańszy niż obecnie.

Stawki w roamingu UE spadają systematycznie od 2007 r. Polska od początku popierała obniżkę cen dla użytkowników korzystających z telefonu komórkowego w innym kraju UE. "W Europie bez granic, często jedynie roaming przypomina nam, ze wjeżdżamy do innego kraju" mówi minister Rafał Trzaskowski i dodaje, że "nie można mówić o wspólnym i jednolitym europejskim rynku cyfrowym bez istotnych zmian na rynku telekomunikacyjnym, w tym opłat roamingowych". Obecnie w Brukseli trwają prace nad nową regulacją w tym zakresie – MAC aktywnie w nich uczestniczy.  Nowe zapisy mogą być jeszcze korzystniejsze dla użytkowników telefonów komórkowych dzięki ofercie roam-like-at-home (czyli modelu, w którym połączenia w roamingu są w tej samej cenie co połączenia krajowe).  Jak mówi szef MAC, ważne jest osiągniecie kompromisu jeszcze w tym roku, tak aby całkowite zniesienie nadpłat z tytułu roamingu w UE mogło wejść w życie od 15 grudnia 2015 r.

Zapisz się na nasz newsletter

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Nowym rozwiązaniem jest możliwość zmiany operatora świadczącego usługi roamingowe. Użytkownicy będą mogli, nie rozwiązując swojej dotychczasowej umowy, podpisać nową umowę z operatorem, który będzie im świadczył jedynie usługi roamingowe. W zamyśle Komisji Europejskiej, takie rozwiązanie miało pobudzić konkurencję na rynku i doprowadzić do obniżenia opłat roamingowych. W praktyce jednak nie cieszy się dużą popularnością wśród operatorów i nie w każdym kraju oferta taka będzie dostępna.

Warto również pamietać, że dziś mamy możliwość zabezpieczenia się przed np. niespodziewanie wysokimi rachunkami za przesyłanie dużej ilości danych w roamingu. Klienci mogą określić limit wydatków, jakie chcą ponieść. Gdy kwota rachunku zbliży się do tego limitu, otrzymają SMS z taką informacją, natomiast gdy go przekroczy, usługa przesyłu danych zostanie zablokowana (i będzie mogła być ponownie uruchomiona tylko na wyraźne życzenie użytkownika). Domyślnie taki limit wynosi ok. 50 EUR, jednak klienci mogą go modyfikować.

Możliwa upadłość konsumencka osób fizycznych

Źródło: Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Wolska-Bryńska

Radca prawny w Departamencie Kontroli Podatkowych w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »