reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych

Opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych

Sejm w drugim czytaniu rozpatrzył projekt nowelizacji ustawy o CIT, PIT i innych ustaw, który zakłada m.in. opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych.

W drugim czytaniu Izba rozpatrzyła także rządowy projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada m.in. opodatkowanie dochodów zagranicznych spółek kontrolowanych (tzw. CFC, z ang. Controlled Foreign Corporation), czyli zarejestrowanych za granicą tzw. spółek-córek. Chodzi m.in. o przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania przy wykorzystaniu mechanizmu przesuwania dochodów do spółek zależnych zlokalizowanych w krajach o niskich podatkach. Zgodnie z projektem, CFC to spółka, w której polski podatnik posiada co najmniej 25 proc. udziałów, jej przychody mają w co najmniej 50 proc. charakter finansowy i jest ona położona w państwie z podatkami niższymi o minimum 25 proc. od stawki CIT w Polsce.

Zapisz się na nasz newsletter

Projekt zakłada również, że świadczenia otrzymywane przez klientów banku, tzw. cashback w związku z prowadzeniem rachunku bankowego podatnika będą opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a nie jak obecnie - według skali podatkowej. Projekt przewiduje również nowe zwolnienia podatkowe, m.in. dla świadczeń otrzymywanych w wyniku uwzględnienia skargi na przewlekłość postępowania, jak również wynagrodzenia za ustanowienie służebności przesyłu. Rząd przyjął projekt 18 marca 2014 r. Projekt wpłynął do Sejmu 15 kwietnia 2014 r. 23 kwietnia 2014 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Izba przeprowadziła pierwsze czytanie projektu 7 maja 2014 r. Prace nad projektem były kontynuowane w Komisji Finansów Publicznych, która skierowała go do podkomisji stałej do monitorowania systemu podatkowego.

5 czerwca 2014 r. komisja przyjęła projekt z poprawkami dotyczącymi m.in. opodatkowania dochodów z najmu. Zaproponowano, by oświadczenie o ryczałtowym rozliczaniu podatku od najmu było składane do urzędu skarbowego jednorazowo, a nie corocznie. Komisja chce również m.in., zwolnienia z podatku dodatku energetycznego otrzymywanego przez odbiorcę wrażliwego energii elektrycznej (osobę otrzymującą dodatek mieszkaniowy). Sprawozdanie komisji przedstawił poseł Zbigniew Konwiński. Trzecie czytanie projektu odbędzie się w bloku głosowań.

Czy warto założyć spółkę komandytową?

Źródło: Sejm RP

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

EIB SA

Broker ubezpieczeniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama