| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmę będzie można założyć w 7 dni

Firmę będzie można założyć w 7 dni

W Sejmie trwa drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o KRS. Posłowie chcą przyspieszyć rozpoczęcie działalności poprzez skrócenie czasu oczekiwania na NIP i REGON. W rezultacie firmę będzie można otworzyć w 7 dni.

Na trwającym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się w drugim czytaniu rządowym projektem nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem projektu jest przyspieszenie rozpoczynania działalności gospodarczej przez skrócenie czasu oczekiwania na uzyskanie numerów REGON i NIP. Rząd przewiduje, że proponowana nowelizacja pozwoli przedsiębiorcom uruchomić firmę w 7 dni, a nie ok. 25 dni, jak to jest obecnie. Zmiany powinny także ułatwić tworzenie miejsc pracy.

W myśl projektu, działalność będzie można rozpocząć już w momencie wpisu do KRS, gdyż jednocześnie będą nadawane REGON i NIP. Dane wpisane do KRS trafią od razu elektronicznie do rejestru GUS i Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników. Automatycznie nadane numery REGON i NIP zostaną następnie przekazane do KRS. Zatem podstawowe dane dotyczące przedsiębiorcy będą wymieniane między urzędami szybko i bez jego udziału, a razem z odpisem postanowienia o wpisie do KRS otrzyma on zaświadczenie o nadaniu numerów REGON i NIP.

Zapisz się na nasz newsletter

Projekt przewiduje, że przedsiębiorca będzie musiał zgłosić później tylko tzw. dane uzupełniające, nieobjęte wpisem do KRS, a potrzebne urzędowi skarbowemu, GUS i ZUS (np. numer konta bankowego). Jednak obowiązek ten nie będzie wstrzymywał rozpoczęcia działalności.

Zgodnie z projektem, nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 października 2014 r. Rząd przyjął projekt 7 stycznia 2014 r. Do Sejmu wpłynął on 23 stycznia 2014 r., a 28 stycznia 2014 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Pierwsze czytanie odbyło się 20 lutego 2014 r. Następnie projekt trafił do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, która skierowała go do podkomisji nadzwyczajnej. 5 czerwca 2014 r. komisja przyjęła projekt z poprawkami m.in. przesuwającymi termin wejścia w życie nowelizacji z 1 października na 1 grudnia 2014 r.

Planowane zmiany w podatkach niekorzystne dla przedsiębiorców

Źródło: Sejm RP

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Ręczkowska

Specjalista w zakresie księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »