REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Firma w rosji

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy przedsiębiorca w Rosji może zatrudnić cudzoziemca


Jeżeli jesteś przedsiębiorca w Rosji możesz mieć problem z zatrudnianiem cudzoziemców. Jak sobie z nim poradzić? Jakie dokumenty przygotować? Przeczytaj.

Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji – wykonalność ugody

Zgodnie z przepisami rosyjskiego Kodeksu postępowania arbitrażowego z dnia 24 lipca 2002 roku (N95-FZ) wyroki sądów zagranicznych, sądów polubownych i arbitrażowych mogą być uznane jako prawomocne na terytorium Federacji Rosyjskiej, jeżeli ich uznanie zgodne jest z umową międzynarodową lub obowiązującymi przepisami prawa na terenie Rosji.

Na czym polega odprawa czasowa dla firm

Jeżeli firma zagraniczna ma własny park samochodowy, może ona korzystać w celach działalności gospodarczej na terytorium Federacji Rosyjskiej z własnych środków transportu. Musi w tym celu zastosować procedurę celnej odprawy czasowej.

Jak przedsiębiorca może zatrudnić pracowników w Rosji


Zatrudnienie pracowników spośród obywateli Federacji Rosyjskiej w rosyjskich spółkach z kapitałem zagranicznym odbywa się zgodnie z przepisami tamtejszego kodeksu pracy. Zasady te cechują się złożoną strukturą. Jakie rozwiazania wprowadzają?

REKLAMA

Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji – jurysdykcja i właściwość sądowa

Umowy zawierane z partnerami handlowymi z Rosji mogą zawierać istotne dla polskiego przedsiębiorcy postanowienia określające jurysdykcje umowy oraz właściwość sądową. Jakie mają one znaczenie dla polskich firm?

Jak uzyskać pozwolenie na pracę w firmie w Rosji

Zgodnie z Ustawą, cudzoziemiec ma prawo wykonywać działalność zawodową na terenie Federacji Rosyjskiej w przypadku, jeżeli uzyskał pozwolenie na pracę. Tryb jego uzyskania określają Zasady wydawania obywatelom innych państw i osobom bez obywatelstwa pozwolenia na pracę zatwierdzone Postanowieniem Rządu Federacji Rosyjskiej z 30 grudnia 2002 r. nr 941.

Jakie dokumenty dostarcza przedsiębiorca przy odprawie celnej

Prowadząc działalność gospodarczą polegającą na imporcie, należy uwzględnić wymogi dotyczące procedur celnych. Jakie dokumenty przedsiebiorca powinien przygotować, aby przejśc przez odprawę celną bez niespodzianek? Poniżej publikujemy listę najczęściej wymaganych.

Na co uważać zatrudniając cudzoziemców w Rosji

Procedura zatrudniania cudzoziemców w Rosji doznaje kilku istotnych dla pracodawców ograniczeń. Na czym one polegają? Przeczytaj.

REKLAMA

Jak zatrudnić pracownika w firmie rosyjskiej

W procesie zatrudniania cudzoziemca przez przedsiębiorcę rosyjskiego jednym z istotnych elementów jest uzyskanie zaproszenia na wjazd do Federacji Rosyjskiej. Jak je uzyskać?

Jakie dokumenty sa konieczne do zatrudnienia cudzoziemca w Rosji

Przedsiębiorca, który chce przyjąć do pracy cudzoziemca musi przejść przez przewidzianą dla tego typu zatrudnienia procedurę. Jakie dokumenty są wymagane?

Jak zawierać umowy z kontrahentami rosyjskim

Podczas prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Federacji Rosyjskiej należy zwrócić szczególną uwagę na formę i treść umów z kontrahentami rosyjskimi. Poniżej przedstawiamy kilka ważnych wskazówek, dzięki którym będziecie Państwo mogli uniknąć niepotrzebnych niespodzianek i nieporozumień dotyczących interpretacji treści umowy.

Jak chronić znak towarowy - prawo administracyjne

Ochrona znaku towarowego w Rosji może być realizowana za pomocą norm różnych gałęzi prawa. Jak wykorzystać w tym celu reguły prawa administracyjnego?

Jak przedsiębiorca może kupić nieruchomość na terenie Rosji

Jeżeli rozważasz prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Rosji i zamierzasz kupić nieruchomość, warto zapoznać się z zasadami nabycia. Poniżej znajdziesz odpowiedź na pytanie jak to zrobić.

Jak chronić prawa do znaku towarowego

Zwykle spory dotyczące naruszenia praw do znaku towarowego rozpatrywane są przez sądy arbitrażowe (za porozumieniem stron również przez sądy polubowne). W sądzie powód może zażądać zaprzestania bezprawnego używania znaku towarowego i wynagrodzenia poniesionych strat. Ale czasami udowodnienie faktu poniesienia strat jest dość trudne.

Jak chronić firmowy znak towarowy w Rosji



Relacje powstające w związku z ochroną prawną i wykorzystaniem znaków towarowych, znaków obsługowych i nazw miejsc pochodzenia towarów reguluje Kodeks Cywilny Federacji Rosyjskiej. Jak przedstawiają się wskazane przez niego zasady?

Jakie rodzaje certyfikatów wydawane są w Rosji

Procedura wydawania certyfikatów uzależniona jest od ich rodzajów. Jakie certyfikaty może spotkać na swojej drodze przedsiębiorca w Rosji i czego dotyczą?

Jakie dokumenty są wymagane do uzyskania certyfikatu GOST-R

Procedura wydania certyfikatu GOST-R wiążę się z koniecznością przedstawienia stosunkowo dużej liczby dokumentów. Poniżej lista tych, których z pewnością będziesz potrzebował.

Co oznacza otkaznoje pismo dla przedsiębiorcy

Jeżeli podczas procesu certyfikacji nie możesz dręczy Cię brak jednolitego stanowiska organów certyfikacyjnych oraz urzędu celnego, to nie bądź zaskoczony jeżeli otrzymasz otkaznoje pismo. Czym jest ten dokument i co oznacza?

Jak ukształtowany jest obowiązek certyfikacji w Rosji

Jeżeli Twoja firma bierze udział w zagranicznym obrocie handlowym w Rosji, to powinieneś wiedzieć na czym polega obowiązek certyfikacji.

Jak funkcjonują środki pozataryfowe w Rosji

Prowadząc działalność gospodarczą polegająca na handlu zagranicznym z Rosją powinieneś wiedzieć jak przebiega proces kontroli towaru na granicy. Czy jest się czego obawiać?

Na czym polega licencjonowanie w Rosji

Uczestnicy zagranicznego obrotu handlowego z Rosja muszą w określonych przypadkach uzyskać licencję. Kiedy trzeba o nią wystąpić? Jaki organ jest właściwy w tej sprawie? Przeczytaj.

Na czym polega międzynarodowy tranzyt celny

W przypadku przewozu towarów zagranicznych przez obszar celny Rosji bez zamiaru ich pozostawienia i użytkowania na tym obszarze należy zadeklarować procedurę międzynarodowego tranzytu celnego. Na czym ona polega?

Na czym polega reeksport w przypadku Rosji

Reeksport to jedna z wielu możliwych do wybrania procedur celnych w Rosji. Podejmując decyzję, który z reżimów celnych przyjąć, warto zastanowić się nad jego cechami. Na czym polega reeksport?

Jakie zasady rządzą wyborem procedury celnej w Rosji

Zmierzając do określania z jakiego reżimu celnego korzystać będzie Twoja działalność, powinieneś znać zasady dotyczące procedury jej wyboru. Jakie to reguły przewiduje rosyjski kodeks celny?

Jaką procedurę celną wybrać – dopuszczenie, tranzyt i przetwarzanie

Jeżeli Twoja firma trudni się eksportem towarów do Rosji, spoczywa na Tobie obowiązek wyboru procedury celnej. Jaki reżim wybrać? Poniżej omawiamy dopuszczenie do wewnętrznego użytku, międzynarodowy tranzyt celny, przetwarzanie na obszarze celnym (uszlachetnianie bierne), przetwarzanie w celu wewnętrznego wykorzystania (uszlachetnianie czynne).

Jaką procedurę celną wybrać – karnet ATA, skład celny, handel bezcłowy

Jeżeli Twoja firma trudni się eksportem towarów do Rosji, spoczywa na Tobie obowiązek wyboru procedury celnej. Jaki reżim wybrać? Poniżej w formie poradnika omawiamy karnet ATA, skład celny oraz handel bezcłowy.

Jaką procedurę celną wybrać – wolna strefa ekonomiczna

Jeżeli Twoja firma trudni się eksportem towarów do Rosji, spoczywa na Tobie obowiązek wyboru procedury celnej. Jaki reżim wybrać? Poniżej omawiamy wolną strefę ekonomiczną oraz skład i specjalne strefy ekonomiczne.

Zwolnienia z opłat celnych przy wwozie czasowym w Rosji

Jeżeli wybrałeś wwóz czasowy jako właściwą dla Ciebie procedurę celną, powinieneś zwrócić uwagę na funkcjonujące w obrocie prawa do ulg. Jak obliczyć opłatę celną oraz jakie można zastosować odliczenia przeczytasz poniżej.

Na czym polega wwóz czasowy na przykładzie Rosji

Zastanawiasz się nad tym, którą z procedur celnych wybrać? Poniżej prezentujemy cechy charakterystyczne wwozu czasowego. Jakie są jego wady, a jakie zalety?

Jaką procedurę celną wybrać – reimport i reeksport

Jeżeli Twoja firma trudni się eksportem towarów do Rosji, spoczywa na Tobie obowiązek wyboru procedury celnej. Jaki reżim wybrać? Poniżej omawiamy reimport oraz reeksport.

Jaką procedurę celną wybrać – przetwarzanie i wwóz czasowy

Jeżeli Twoja firma trudni się eksportem towarów do Rosji, spoczywa na Tobie obowiązek wyboru procedury celnej. Jaki reżim wybrać? Poniżej omawiamy w formie poradnika przetwarzanie poza obszarem celnym oraz wwóz czasowy.

Jaką procedurę celną wybrać – wolna strefa celna i wolny skład

Jeżeli Twoja firma trudni się eksportem towarów do Rosji, spoczywa na Tobie obowiązek wyboru procedury celnej. Jaki reżim wybrać? Poniżej omawiamy wolną strefę celną i wolny skład.

Na czym polega państwowy system preferencji w Rosji

Jeżeli trudnisz się prowadzeniem działalności polegającej na importowaniu lub eksportowaniu towarów do Rosji, warto abyś zainteresował się państwowym systemem preferencji. Kiedy można uzyskać przywileje z niego wynikające?

Na czym polega państwowy system preferencji w Rosji

Jeżeli trudnisz się prowadzeniem działalności polegającej na importowaniu lub eksportowaniu towarów do Rosji, warto abyś zainteresował się państwowym systemem preferencji. Kiedy można uzyskać przywileje z niego wynikające?

Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie

Wraz z początkiem 2009 roku w Rosji wprowadzono nowe stawki akcyzowe na wybrane towary i objęto nią nawet wywóz mleka. Na co zwracać szczególną uwagę podczas działalności importowo-eksportowej w Rosji w odniesieniu do akcyzy? Przeczytaj.

Jak obliczyć opłatę celną w Rosji

Jeżeli prowadzisz działalność eksportowo-importową i działasz na rynku rosyjskim, nie możesz zapomnieć o piętnastodniowym terminie na uiszczenie ceł importowych oraz podatków. Czym jest opłata celna i jak ja obliczyć?

Jak funkcjonuje system taryfowy w Rosji

Zastanawiasz się jak uregulowane jest prawo celne w Rosji? Prowadząc firmę eksportowo-importową musisz być gotowy na niespodzianki. Zasady są bowiem mało przejrzyste, a dużą role w procedurze celnej odgrywa czynnik ludzki.

Jak można stracić zaświadczenie o dopuszczeniu do przewozów w Rosji

Zaświadczenie o dopuszczeniu do międzynarodowych przewozów samochodowych jest dokumentem niezbędnym do wykonywania działalności w tym zakresie. Jeżeli raz je uzyskałeś uważaj – nie oznacza to, że nie możesz go stracić.

Jakie są ograniczenia w prowadzeniu działalności transportowej w Rosji

Działalność transportowa w Rosji jeszcze do niedawna podlegała obowiązkowi uzyskania licencji. Jeżeli planujesz założyć w Rosji firmę o charakterze transportowym, pamiętaj o ostatnich zmianach w przepisach. Co nowego się w nich pojawiło?

Jak uniknąć podwójnego opodatkowania prowadząc firmę w Rosji i Polsce

Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą zarówno na terenie Polski, jak i Rosji, to zmierzysz się z podwójnym opodatkowaniem. Co zrobić, aby fiskus nie zaglądał Ci dwa razy do portfela? Przeczytaj.

Jak ustalić miejsce zamieszkania przy podwójnym opodatkowaniu w Rosji i Polsce

Podwójne opodatkowanie to problem trapiący wielu przedsiębiorców. Obowiązek podatkowy ustalany jest m.in. na podstawie miejsca zamieszkania. Co w sytuacji, gdy z określonych powodów nie można go ustalić?

Jak przedsiębiorca może uniknąć podwójnego opodatkowania w Rosji i Polsce

Jeżeli prowadzisz firmę w Polsce i Rosji, a Twój zysk został opodatkowany podwójnie, masz prawo do uzyskania zwrotu części pobranych przez fiskusa środków.

Na czym polega podwójne opodatkowanie przedsiębiorców

Jeżeli Twój zysk przedsiębiorco jest opodatkowany w co najmniej dwóch krajach to spotkałeś na swej drodze problem podwójnego opodatkowania. Jak uniknąć go w przypadku prowadzenia działalności w Rosji i Polsce jednocześnie? Jeżeli Twój zysk przedsiębiorco jest opodatkowany w co najmniej dwóch krajach to spotkałeś na swej drodze problem podwójnego opodatkowania. Jak uniknąć go w przypadku prowadzenia działalności w Rosji i Polsce jednocześnie?

Kiedy firma zapłaci podatek od majątku przedsiębiorstwa w Rosji

Prowadząc firmę w Polsce i posiadając status przedsiębiorcy zagranicznego w Federacji Rosyjskiej pamiętaj o podatku od majątku przedsiębiorstwa. Jeżeli nie wiesz co jest przedmiotem opodatkowania lub kiedy należy podatek uiścić – przeczytaj.

Gwarancje dla inwestycji zagranicznych na terenie Rosji

Boisz się, że prowadzenie działalności gospodarczej w Rosji może wiązać się z problemami prawnymi i nierespektowaniem Twoich uprawnień? Przedsiębiorco, zapoznaj się z gwarancjami dla inwestycji zagranicznych.

Kiedy trzeba zapłacić CIT w Rosji

Osoba prawna prowadząca działalność gospodarczą w Rosji jest opodatkowana CIT. Czy takie same reguły dotyczą przedsiębiorstw zagranicznych?

Kto musi płacić PIT w Rosji

Jeżeli przebywasz często w Rosji musisz pamiętać o regulacjach dotyczących podatku PIT. Osoba fizyczna, która uzyska certyfikat rezydenta i faktycznie przebywa na terytorium Federacji co najmniej 183 dni, objęta zostaje obowiązkiem podatkowym.

Kiedy trzeba zapłacić jednolity podatek socjalny w Rosji

Jeżeli podjąłeś decyzję o prowadzeniu działalności w Rosji jako przedsiębiorstwo zagraniczne to nie możesz zapomnieć o podatku socjalnym. Co to za podatek i kiedy należy go zapłacić?

Kto jest podatnikiem CIT w Rosji

Planując rozpoczęcie działalności gospodarczej w Rosji, nie możesz zapomnieć o funkcjonującym w tym państwie systemie podatkowym. Przedsiębiorco, czy będziesz podlegał obowiązkowi płacenia podatków?

Kiedy płaci się VAT (NDS) w Rosji

Podatek VAT w Rosji (NDS) podlega normom prawa międzynarodowego. Należy jednak pamiętać o sprzedaży wspomaganej. Czym ona jest i kiedy płaci się VAT w Rosji - dowiesz się czytając poniższy tekst.

REKLAMA