REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie rodzaje certyfikatów wydawane są w Rosji

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Jakie rodzaje certyfikatów wydawane są w Rosji
Jakie rodzaje certyfikatów wydawane są w Rosji

REKLAMA

REKLAMA

Procedura wydawania certyfikatów uzależniona jest od ich rodzajów. Jakie certyfikaty może spotkać na swojej drodze przedsiębiorca w Rosji i czego dotyczą?

Certyfikat zgodności GOST-R - to dokument wydawany zgodnie z zasadami systemu certyfikacji, zaświadczający, że produkt spełnia ustalone wymogi.

REKLAMA

Istnieją 3 rodzaje obowiązkowych certyfikatów zgodności GOST-R:

1. Obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R na partię produkcji (pojedyncza dostawa/dostawa „na kontrakt”).

W tym przypadku importer - rosyjska firma - otrzymuje obowiązkowy certyfikat GOST-R na pojedynczą dostawę towaru. Obowiązkowy certyfikat zgodności jest wydawany tej firmie przez Organ Certyfikacyjny zgodnie z Kontraktem, Invoice (faktura) i innymi dokumentami. Certyfikat ten jest nieważny dla innej dostawy lub innej firmy-importera.

2. Obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R na seryjną produkcję na okres 1 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym przypadku nie jest potrzebny konkretny importer z Rosji; Obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R jest wydawany firmie-producentowi (wytwórcy produkcji) na okres 1 roku. Oznacza to, że firma-producent może w ciągu całego roku realizować dostawy swojej produkcji do dowolnych firm i w dowolne regiony Rosji.

3. Obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R na seryjną produkcję na okres 3 lat.

REKLAMA

W tym przypadku również nie jest potrzebny konkretny importer z Rosji; obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R jest wydawany firmie-producentowi (wytwórcy produkcji) na okres 3 lat. Niezbędnym warunkiem otrzymania tego certyfi katu jest wizyta rosyjskich ekspertów i inspekcja warunków produkcji na miejscu.

Produkty figurujące w obowiązkowym certyfikacie zgodności GOST-R mogą być importowane do Rosji przez 3 lata. Zgodnie z ustawodawstwem rosyjskim w firmach, posiadających obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R na seryjną produkcję na okres 3 lat powinna odbywać się coroczna kontrola, przeprowadzana przez organ certyfikacyjny.

Dobrowolny certyfikat zgodności - to poświadczenie zgodności produkcji z dowolnymi wymogami zgłaszanymi przez Klienta. Dobrowolny certyfikat zgodności GOST-R, tak jak obowiązkowy, jest wydawany firmie-producentowi (wytwórcy produkcji) na okres 1 roku lub 3 lat.

Świadectwo sanitarno-epidemiologiczne (certyfikat higieniczny) - to dokument, który potwierdza, iż organy Federalnej Służby Nadzoru w sferze Ochrony Praw Konsumenta i Dobrobytu Obywatela przy Ministerstwie Ochrony Zdrowia wydały zgodę na produkcję lub wwóz towarów, które spełniają obowiązujące wymogi, normy higieny i zasady sanitarne. Jest on także oficjalnym zaświadczeniem bezpieczeństwa produkcji dla zdrowia człowieka.

Okres ważności świadectwa wynosi od 1 miesiąca do 5 lat (zależy to od rodzaju produkcji, dostarczonych dokumentów, wyników testów i decyzji eksperta, przeprowadzającego ekspertyzę).

REKLAMA

Certyfikat bezpieczeństwa przeciwpożarowego (certyfikat pożarowy) - to dokument, który zaświadcza, że produkcja spełnia wymogi bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Certyfikat bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest nieodłączną częścią składową certyfikatu zgodności GOST-R. Certyfikat bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest zazwyczaj wydawany na okres 36 miesięcy.

Świadectwo pochodzenia - to dokument zaświadczający pochodzenie produkcji z konkretnego państwa, grupy państw, regionu lub części kraju. Zazwyczaj świadectwo pochodzenia jest wymagane przez organy celne kraju- importera w celu realizacji regulacji taryfowych wwożonych towarów, taryf ulgowych, bezcłowego importu, zwolnienia z dodatkowych podatków.

Świadectwo pochodzenia można otrzymać w Izbie Przemysłowo-Handlowej FR. Istnieją trzy rodzaje świadectw pochodzenia towarów: na formularzu „A”, na formularzu „CT-1” i na formularzu ogólnym.

• świadectwo na formularzu „A” jest wydawane dla towarów pochodzących z krajów rozwijających się. Taki certyfikat, sporządzony zgodnie z wymogami ustawodawstwa celnego FR daje prawo do dwa razy niższej importowej stawki celnej;

• świadectwo na formularzu „CT-1” wydaje się towarom, wyprodukowanym w krajach członkowskich WNP.;

• świadectwo na ogólnym formularzu obowiązuje dla wszystkich pozostałych krajów.

Polecamy: Jakie dokumenty niezbędne są do certyfikacji GOST-R

Rosja uczestniczy w następujących międzynarodowych systemach certyfikacji:

• System międzynarodowej komisji elektrotechnicznej (MEK) do badań urządzeń elektrycznych na zgodność z normami bezpieczeństwa;
• System certyfikacji samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów oraz innych środków transportu (EEK, ONZ);
• System certyfikacji ręcznej broni palnej i amunicji;
• System certyfikacji wyrobów techniki elektronicznej (MEK);
• Międzynarodowy system certyfikacji urządzeń i przyrządów meteorologicznych;
• Porozumienie o wzajemnym uznaniu wyników badań importowanych aparatów latających i certyfikacji poszczególnych elementów samolotów;
• Międzynarodowa Organizacja Morska przy ONZ (Konwencja dotycząca bezpieczeństwa żeglugi).

Polecamy: Jak ukształtowany jest obowiązek certyfikacji w Rosji

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

REKLAMA

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

REKLAMA

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA