Jakie rodzaje certyfikatów wydawane są w Rosji
REKLAMA
REKLAMA
Certyfikat zgodności GOST-R - to dokument wydawany zgodnie z zasadami systemu certyfikacji, zaświadczający, że produkt spełnia ustalone wymogi.
REKLAMA
Istnieją 3 rodzaje obowiązkowych certyfikatów zgodności GOST-R:
1. Obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R na partię produkcji (pojedyncza dostawa/dostawa „na kontrakt”).
W tym przypadku importer - rosyjska firma - otrzymuje obowiązkowy certyfikat GOST-R na pojedynczą dostawę towaru. Obowiązkowy certyfikat zgodności jest wydawany tej firmie przez Organ Certyfikacyjny zgodnie z Kontraktem, Invoice (faktura) i innymi dokumentami. Certyfikat ten jest nieważny dla innej dostawy lub innej firmy-importera.
2. Obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R na seryjną produkcję na okres 1 roku.
W tym przypadku nie jest potrzebny konkretny importer z Rosji; Obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R jest wydawany firmie-producentowi (wytwórcy produkcji) na okres 1 roku. Oznacza to, że firma-producent może w ciągu całego roku realizować dostawy swojej produkcji do dowolnych firm i w dowolne regiony Rosji.
3. Obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R na seryjną produkcję na okres 3 lat.
REKLAMA
W tym przypadku również nie jest potrzebny konkretny importer z Rosji; obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R jest wydawany firmie-producentowi (wytwórcy produkcji) na okres 3 lat. Niezbędnym warunkiem otrzymania tego certyfi katu jest wizyta rosyjskich ekspertów i inspekcja warunków produkcji na miejscu.
Produkty figurujące w obowiązkowym certyfikacie zgodności GOST-R mogą być importowane do Rosji przez 3 lata. Zgodnie z ustawodawstwem rosyjskim w firmach, posiadających obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R na seryjną produkcję na okres 3 lat powinna odbywać się coroczna kontrola, przeprowadzana przez organ certyfikacyjny.
Dobrowolny certyfikat zgodności - to poświadczenie zgodności produkcji z dowolnymi wymogami zgłaszanymi przez Klienta. Dobrowolny certyfikat zgodności GOST-R, tak jak obowiązkowy, jest wydawany firmie-producentowi (wytwórcy produkcji) na okres 1 roku lub 3 lat.
Świadectwo sanitarno-epidemiologiczne (certyfikat higieniczny) - to dokument, który potwierdza, iż organy Federalnej Służby Nadzoru w sferze Ochrony Praw Konsumenta i Dobrobytu Obywatela przy Ministerstwie Ochrony Zdrowia wydały zgodę na produkcję lub wwóz towarów, które spełniają obowiązujące wymogi, normy higieny i zasady sanitarne. Jest on także oficjalnym zaświadczeniem bezpieczeństwa produkcji dla zdrowia człowieka.
Okres ważności świadectwa wynosi od 1 miesiąca do 5 lat (zależy to od rodzaju produkcji, dostarczonych dokumentów, wyników testów i decyzji eksperta, przeprowadzającego ekspertyzę).
REKLAMA
Certyfikat bezpieczeństwa przeciwpożarowego (certyfikat pożarowy) - to dokument, który zaświadcza, że produkcja spełnia wymogi bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Certyfikat bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest nieodłączną częścią składową certyfikatu zgodności GOST-R. Certyfikat bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest zazwyczaj wydawany na okres 36 miesięcy.
Świadectwo pochodzenia - to dokument zaświadczający pochodzenie produkcji z konkretnego państwa, grupy państw, regionu lub części kraju. Zazwyczaj świadectwo pochodzenia jest wymagane przez organy celne kraju- importera w celu realizacji regulacji taryfowych wwożonych towarów, taryf ulgowych, bezcłowego importu, zwolnienia z dodatkowych podatków.
Świadectwo pochodzenia można otrzymać w Izbie Przemysłowo-Handlowej FR. Istnieją trzy rodzaje świadectw pochodzenia towarów: na formularzu „A”, na formularzu „CT-1” i na formularzu ogólnym.
• świadectwo na formularzu „A” jest wydawane dla towarów pochodzących z krajów rozwijających się. Taki certyfikat, sporządzony zgodnie z wymogami ustawodawstwa celnego FR daje prawo do dwa razy niższej importowej stawki celnej;
• świadectwo na formularzu „CT-1” wydaje się towarom, wyprodukowanym w krajach członkowskich WNP.;
• świadectwo na ogólnym formularzu obowiązuje dla wszystkich pozostałych krajów.
Polecamy: Jakie dokumenty niezbędne są do certyfikacji GOST-R
Rosja uczestniczy w następujących międzynarodowych systemach certyfikacji:
• System międzynarodowej komisji elektrotechnicznej (MEK) do badań urządzeń elektrycznych na zgodność z normami bezpieczeństwa;
• System certyfikacji samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów oraz innych środków transportu (EEK, ONZ);
• System certyfikacji ręcznej broni palnej i amunicji;
• System certyfikacji wyrobów techniki elektronicznej (MEK);
• Międzynarodowy system certyfikacji urządzeń i przyrządów meteorologicznych;
• Porozumienie o wzajemnym uznaniu wyników badań importowanych aparatów latających i certyfikacji poszczególnych elementów samolotów;
• Międzynarodowa Organizacja Morska przy ONZ (Konwencja dotycząca bezpieczeństwa żeglugi).
Polecamy: Jak ukształtowany jest obowiązek certyfikacji w Rosji
Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.