REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie rodzaje certyfikatów wydawane są w Rosji

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Jakie rodzaje certyfikatów wydawane są w Rosji
Jakie rodzaje certyfikatów wydawane są w Rosji

REKLAMA

REKLAMA

Procedura wydawania certyfikatów uzależniona jest od ich rodzajów. Jakie certyfikaty może spotkać na swojej drodze przedsiębiorca w Rosji i czego dotyczą?

Certyfikat zgodności GOST-R - to dokument wydawany zgodnie z zasadami systemu certyfikacji, zaświadczający, że produkt spełnia ustalone wymogi.

REKLAMA

Istnieją 3 rodzaje obowiązkowych certyfikatów zgodności GOST-R:

1. Obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R na partię produkcji (pojedyncza dostawa/dostawa „na kontrakt”).

W tym przypadku importer - rosyjska firma - otrzymuje obowiązkowy certyfikat GOST-R na pojedynczą dostawę towaru. Obowiązkowy certyfikat zgodności jest wydawany tej firmie przez Organ Certyfikacyjny zgodnie z Kontraktem, Invoice (faktura) i innymi dokumentami. Certyfikat ten jest nieważny dla innej dostawy lub innej firmy-importera.

2. Obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R na seryjną produkcję na okres 1 roku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tym przypadku nie jest potrzebny konkretny importer z Rosji; Obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R jest wydawany firmie-producentowi (wytwórcy produkcji) na okres 1 roku. Oznacza to, że firma-producent może w ciągu całego roku realizować dostawy swojej produkcji do dowolnych firm i w dowolne regiony Rosji.

3. Obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R na seryjną produkcję na okres 3 lat.

REKLAMA

W tym przypadku również nie jest potrzebny konkretny importer z Rosji; obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R jest wydawany firmie-producentowi (wytwórcy produkcji) na okres 3 lat. Niezbędnym warunkiem otrzymania tego certyfi katu jest wizyta rosyjskich ekspertów i inspekcja warunków produkcji na miejscu.

Produkty figurujące w obowiązkowym certyfikacie zgodności GOST-R mogą być importowane do Rosji przez 3 lata. Zgodnie z ustawodawstwem rosyjskim w firmach, posiadających obowiązkowy certyfikat zgodności GOST-R na seryjną produkcję na okres 3 lat powinna odbywać się coroczna kontrola, przeprowadzana przez organ certyfikacyjny.

Dobrowolny certyfikat zgodności - to poświadczenie zgodności produkcji z dowolnymi wymogami zgłaszanymi przez Klienta. Dobrowolny certyfikat zgodności GOST-R, tak jak obowiązkowy, jest wydawany firmie-producentowi (wytwórcy produkcji) na okres 1 roku lub 3 lat.

Świadectwo sanitarno-epidemiologiczne (certyfikat higieniczny) - to dokument, który potwierdza, iż organy Federalnej Służby Nadzoru w sferze Ochrony Praw Konsumenta i Dobrobytu Obywatela przy Ministerstwie Ochrony Zdrowia wydały zgodę na produkcję lub wwóz towarów, które spełniają obowiązujące wymogi, normy higieny i zasady sanitarne. Jest on także oficjalnym zaświadczeniem bezpieczeństwa produkcji dla zdrowia człowieka.

Okres ważności świadectwa wynosi od 1 miesiąca do 5 lat (zależy to od rodzaju produkcji, dostarczonych dokumentów, wyników testów i decyzji eksperta, przeprowadzającego ekspertyzę).

REKLAMA

Certyfikat bezpieczeństwa przeciwpożarowego (certyfikat pożarowy) - to dokument, który zaświadcza, że produkcja spełnia wymogi bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Certyfikat bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest nieodłączną częścią składową certyfikatu zgodności GOST-R. Certyfikat bezpieczeństwa przeciwpożarowego jest zazwyczaj wydawany na okres 36 miesięcy.

Świadectwo pochodzenia - to dokument zaświadczający pochodzenie produkcji z konkretnego państwa, grupy państw, regionu lub części kraju. Zazwyczaj świadectwo pochodzenia jest wymagane przez organy celne kraju- importera w celu realizacji regulacji taryfowych wwożonych towarów, taryf ulgowych, bezcłowego importu, zwolnienia z dodatkowych podatków.

Świadectwo pochodzenia można otrzymać w Izbie Przemysłowo-Handlowej FR. Istnieją trzy rodzaje świadectw pochodzenia towarów: na formularzu „A”, na formularzu „CT-1” i na formularzu ogólnym.

• świadectwo na formularzu „A” jest wydawane dla towarów pochodzących z krajów rozwijających się. Taki certyfikat, sporządzony zgodnie z wymogami ustawodawstwa celnego FR daje prawo do dwa razy niższej importowej stawki celnej;

• świadectwo na formularzu „CT-1” wydaje się towarom, wyprodukowanym w krajach członkowskich WNP.;

• świadectwo na ogólnym formularzu obowiązuje dla wszystkich pozostałych krajów.

Polecamy: Jakie dokumenty niezbędne są do certyfikacji GOST-R

Rosja uczestniczy w następujących międzynarodowych systemach certyfikacji:

• System międzynarodowej komisji elektrotechnicznej (MEK) do badań urządzeń elektrycznych na zgodność z normami bezpieczeństwa;
• System certyfikacji samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów oraz innych środków transportu (EEK, ONZ);
• System certyfikacji ręcznej broni palnej i amunicji;
• System certyfikacji wyrobów techniki elektronicznej (MEK);
• Międzynarodowy system certyfikacji urządzeń i przyrządów meteorologicznych;
• Porozumienie o wzajemnym uznaniu wyników badań importowanych aparatów latających i certyfikacji poszczególnych elementów samolotów;
• Międzynarodowa Organizacja Morska przy ONZ (Konwencja dotycząca bezpieczeństwa żeglugi).

Polecamy: Jak ukształtowany jest obowiązek certyfikacji w Rosji

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA