REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką procedurę celną wybrać – wolna strefa ekonomiczna

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Jaką procedurę celną wybrać – wolna strefa ekonomiczna
Jaką procedurę celną wybrać – wolna strefa ekonomiczna
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli Twoja firma trudni się eksportem towarów do Rosji, spoczywa na Tobie obowiązek wyboru procedury celnej. Jaki reżim wybrać? Poniżej omawiamy wolną strefę ekonomiczną oraz skład i specjalne strefy ekonomiczne.

Na terenie Rosji powołane są do życia Specjalne Strefy Ekonomiczne (SSE), będące lokalnymi obszarami stworzonymi w celu aktywizacji rozwoju określonego terenu poprzez stymulowanie wewnętrznych czynników jego rozwoju, a także przyciągnięcie do regionu zewnętrznych źródeł: inwestycji, technologii, kapitału ludzkiego itd.

REKLAMA

REKLAMA

Jest to ograniczone terytorium o specjalnym w stosunku do reszty państwa statusie prawnym i ulgowymi warunkami ekonomicznymi dla przedsiębiorców rodzimych i/lub zagranicznych. W Rosji jest w sumie 13 specjalnych stref ekonomicznych. Dwie przemysłowo- produkcyjne SSE są budowane w Obwodzie Lipieckim i w Tatarstanie.

REKLAMA

Cztery techniczno-wdrożeniowe SSE powstają w Moskwie (Zielenograd), Dubnej, Tomsku i Petersburgu. Oprócz tego trwają prace nad stworzeniem siedmiu SSE typu rekreacyjno-turystycznego. Inwestycje budżetowe na infrastrukturę sześciu SSE do 2010 roku wyniosą 68,5 mld rubli. Inwestycje rezydentów SE są planowane na 74 mld rubli. Powinno zostać stworzonych około 50 tysięcy nowych miejsc pracy.

Pod koniec 2009 rozpoczęła się budowa portowych SSE w Kraju Chabarowskim i Krasnojarskim oraz w Obwodzie Uljanowskim (początkowo planowanych do utworzenia jeszcze w 2008 r.). Okres działania tych stref planowany jest na 49 lat. Mimo tego, że wydatki z budżetu federalnego na tworzenie stref zostały dwukrotnie obniżone — z 16 do 8 mld rubli, jednak nie planuje się zamknięcia projektu SSE, chociaż, wg niektórych ekspertów, nie spełniły one oczekiwań i szczególnie w warunkach kryzysu w niedostatecznym stopniu przyciągają inwestorów. Do ich tworzenia przystąpiono w 2005 r. (6 SSE: przemysłowo-produkcyjnych i techniczno-wdrożeniowych) i w 2007 r. (7 SSE typu turystycznorekreacyjnego). Nadal jednak realizacja projektów napotyka wiele przeszkód i wstępne plany dalekie są od zakończenia. Najszybciej spośród stref technicznowdrożeniowych rozwijają się Tomsk i Dubna. W tych strefach została już zakończona budowa pierwszej fazy inwestycji. W Zielenogradzie uruchomienie inwestycji w tych strefach planowane było do końca 2009 r., co jednak może się przeciągnąć z powodu kryzysu, a w Petersburgu są plany budowania razem z państwową korporacją ROSNANO nanofabryki.

Polecamy: Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Infrastruktura jest już gotowa w strefach przemysłowo-produkcyjnych — w Ałabudze i Lipiecku. Latem tego roku nastąpi uruchomienie jeszcze jednej fabryki w Tatarstanie Ałabuga), ale już teraz działa tam produkcja mikrobusów i samochodów ciężarowych. Nowy silny inwestor pojawił się w Lipiecku — japońska fi rma chce tam zbudować fabrykę opon. Inwestycje biznesowe w SSE wyniosły do tej pory 20 mld USD, a do 2015 suma inwestycji może wzrosnąć 30 razy. Generalnie kryzys zmienił sytuację.

W 2009 roku finansowana będzie budowa tylko trzech z siedmiu stref turystycznych. Rozpoczną się prace w „Ałtajskiej dolinie”, „Turkusowej Katuni” i „Wrotach Bajkału”. Wybrane zostały właśnie te projekty, ponieważ prace w nich były najbardziej zaawansowane. Aktualność planów inwestowania w tych regionach potwierdzają lokalne władze.

Przygotowanie pozostałych czterech stref turystycznych zostało odłożone na termin późniejszy, ale nie ma mowy o rezygnacji z ich tworzenia. Dotyczy to nie rozpoczętych jeszcze budów w SSE typu rekreacyjno-turystycznego: w Kraju Krasnodarskim i Stawropolskim, a także w Obwodzie Irkuckim i Kaliningradzkim. Ich budowa opóźni się, w roku 2009 były tam prowadzone tylko prace projektowe. 

Polecamy: W jakiej formie można prowadzić działalność gospodarczą w Rosji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA