REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie
Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z początkiem 2009 roku w Rosji wprowadzono nowe stawki akcyzowe na wybrane towary i objęto nią nawet wywóz mleka. Na co zwracać szczególną uwagę podczas działalności importowo-eksportowej w Rosji w odniesieniu do akcyzy? Przeczytaj.

Akcyza pobierana jest z takich towarów jak: wino, piwo, spirytus, tytoń, samochody osobowe i paliwo.

REKLAMA

Wysokość akcyzy może być ustalana bądź w postaci absolutnej sumy za jednostkę towaru (specyficzna lub „twarda” stawka podatkowa), bądź w formie procentu od wartości celnej towaru lub stawki mieszanej,
kombinowanej.

Towary akcyzowe to:
1) spirytus etylowy pozyskiwany ze wszystkich surowców poza spirytusem koniakowym;
2) produkty zwierające spirytus (roztwory, emulsje i inne produkty w formie płynnej) o objętościowej mocy alkoholu przekraczającej 9%;
3) produkcja alkoholowa (spirytus pitny, wódka, likiery, koniak, wino i inne alkohole spożywcze o objętościowej mocy spirytusu etylowego ponad 1,5%, za wyjątkiem produktów do wyrobu wina);
4) piwo;
5) produkty tytoniowe;
6) samochody osobowe i motocykle o mocy silnika ponad 112,5 kW (150 KM);
7) benzyna samochodowa;
8) olej napędowy — diesel;
9) oleje samochodowe do silników diesel i (lub) benzynowych;
10) benzyna ekstrakcyjna.

Polecamy: Jak obliczyć opłatę celną w Rosji

Od początku 2009 roku wprowadzone zostały są nowe stawki akcyzy na towary sprowadzane do Rosji. Zmianie uległy stawki akcyzy na piwo, towary tytoniowe, samochody i paliwo (art. 193 Kodeksu Podatkowego FR — nowa redakcja).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Władimir Putin obiecuje, że opłaty z tytułu akcyzy w roku 2010 zmniejszą się w stosunku do roku 2009 o pół procenta. Średnia wysokość akcyzy w roku 2008 wyniosła 11,5%, w roku 2009–10,6%, oczekiwana średnia stawka akcyzy w roku 2010 to 10,15%. Jeszcze pod koniec 2009 roku, rząd rosyjski zapowiedział stopniowe zmniejszanie stawek celnych i wprowadzenie określonych zmian w przepisach celnych, co ma pozwolić ułatwić i skrócić proces odpraw celnych i zreformować obwiązujące przepisy celne. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów korekcie w 2010 roku poddane zostaną przede wszystkim stawki akcyzy na towary, na które obecnie nałożone są najwyższe stawki.

W 2009 roku, w celu ochrony rosyjskich producentów, wprowadzone zostały nowe, wyższe stawki akcyzy na takie towary jak: wieprzowina, drób i cukier. Trzykrotnie podwyższona została stawka akcyzy na wwóz mleka i produktów mlecznych, w tym produktów mlecznych dla dzieci; dwukrotnie wzrosła akcyza na import ryżu.

Oprócz tego zwiększona została akcyza na import samochodów, skuterów śnieżnych, ciekłokrystalicznych i plazmowych telewizorów, a także produktów futrzarskich. Zmniejszenie średniej wartości akcyzy w 2009 roku w porównaniu z rokiem 2008 spowodowane został przede wszystkim zmianą akcyzy na import samolotów pasażerskich — „biznes jetów” (mieszczących na pokładzie do 19 osób); drzewa egzotycznego, półproduktów i materiałów do produkcji okularów i sztućców — w 2009 roku towary te objęte zostały zerową stawką akcyzy. W 2010 roku omawiana są przez rząd federalny zmiany stawki akcyzy na samochody osobowe — z obecnych 30% do poziomu 25%.

Polecamy: Jak funkcjonuje system taryfowy w Rosji

Przeciwko takiemu rozwiązaniu występuje szef MINPROMTORG (Ministerstwo Przemysłu i Handlu) — Viktor Christenko, który podkreśla, że biorąc pod uwagę potrzebę wsparcia i ochrony przemysłu rosyjskiego, stawki akcyzy na import samochodów osobowych powinny zostać na zmienionym poziomie do 2015–2016 roku.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

REKLAMA

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA

Czy cydry, wina owocowe i miody pitne doczekają się wersji 0%?

Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa wystąpił z wnioskiem do Ministra Rolnictwa o nowelizację ustawy o wyrobach winiarskich. Powodem jest brak regulacji umożliwiających polskim producentom napojów winiarskich, takich jak cydr, wina owocowe czy miody pitne, oferowanie produktów bezalkoholowych. W obliczu rosnącego trendu NoLo, czyli wzrostu popularności napojów o zerowej lub obniżonej zawartości alkoholu, coraz więcej firm z branży alkoholowej wprowadza takie opcje do swojej oferty.

Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku? Komentarz ekspercki

W najbliższą niedzielę (26.01.2025 r.) swój Finał będzie miała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Bez wątpienia wielu przedsiębiorców, jak również tysiące osób prywatnych, będzie wspierać to wydarzenie, a z takiego działania płynie wiele korzyści. Czy darowizna na WOŚP podlega odliczeniu od podatku?

REKLAMA