REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak obliczyć opłatę celną w Rosji

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Jak obliczyć opłatę celną w Rosji
Jak obliczyć opłatę celną w Rosji

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli prowadzisz działalność eksportowo-importową i działasz na rynku rosyjskim, nie możesz zapomnieć o piętnastodniowym terminie na uiszczenie ceł importowych oraz podatków. Czym jest opłata celna i jak ja obliczyć?

Opłata celna to obowiązkowa opłata, ściągana przez organy celne Federacji Rosyjskiej przy wwozie towaru na obszar celny Federacji Rosyjskiej lub wywozie towaru z tego obszaru.

REKLAMA

Zazwyczaj opłata celna naliczana jest w formie procentu od wartości celnej towaru. Mimo to stosowane są „specyficzne” stawki celne, naliczane w określonej wysokości za jednostkę towaru, na który są nakładane, oraz stawki „mieszane”, będące połączeniem obu poprzednich typów opłat celnych.

Obecnie w Rosji stosuje się pięć typów stawek opłat celnych: 5, 10, 15, 20 i 25%. Niektóre rodzaje importowanych towarów są wolne od opłat celnych. Należy podkreślić, że niedawno rząd rosyjski zniósł opłaty celne na import prawie 800 typów urządzeń technicznych.

Polecamy: Jak funkcjonuje system taryfowy w Rosji

Formuła obliczania opłaty celnej = opłata celna (5–20% w zależności od rodzaju towaru) + NDS (VAT) (0%, 10%, 18%) + Akcyzy + opłata celna za wypełnienie dokumentów (0,15%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bazowa stawka opłaty celnej nie jest stała i może się różnicować w zależności od państwa, z którego pochodzi towar. Państwa dzielą się na 5 grup pod względem typu naliczanych opłat celnych:

REKLAMA

• państwa, z którymi Rosja zawarła umowę o wzajemnym sprzyjaniu (ułatwianiu i popieraniu) w handlu — stosowana jest stawka podstawowa (Polska, Francja, Japonia, Rumunia, Meksyk);
• kraje rozwijające się — 75% stawki podstawowej (Argentyna, Brazylia, Wietnam, Indie, Iran, Kuba, Libia, Pakistan, Rumunia, Egipt, Chiny, Chile i inne);
• kraje najsłabiej rozwinięte — są zwolnione od płacenia cła (Afganistan, Bangladesz, Etiopia, Zair, Gwinea, Zambia, Kambodża, Nepal, Sudan i in.);
• kraje WNP są zwolnione z cła (na mocy dwustronnych porozumień o wolnym handlu, zawartych pomiędzy Federacją Rosyjską i odpowiednio Azerbejdżanem, Armenią, Białorusią, Kazachstanem, Kirgistanem, Mołdową, Tadżykistanem, Turkmenistanem, Uzbekistanem, Ukrainą i Gruzją);
• kraje bez preferencji — stosowana jest podwójna stawka bazowa.

Towary, które są importowane jako wkład do kapitału podstawowego rosyjskich firm, mogą być zwolnione z opłat celnych i NDS (VAT) (ma to zastosowanie wyłącznie do nie podlegających akcyzie środków podstawowych).

Cła importowe i podatki powinny zostać uiszczone najpóźniej 15 dni od dnia przedstawienia towarów organowi celnemu w miejscu ich przekroczenia granicy obszaru celnego Federacji Rosyjskiej lub od dnia zakończenia wewnętrznego tranzytu celnego, jeśli deklaracja towaru nie odbywa się w miejscu ich dostarczenia.

Polecamy: Zasady rządzące podatkiem VAT (NDS) w Rosji

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA