REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zasady rządzące podatkiem VAT (NDS) w Rosji

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Zasady rządzące podatkiem VAT (NDS) w Rosji
Zasady rządzące podatkiem VAT (NDS) w Rosji

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedajesz towary, roboty lub usługi na terenie Rosji? Pora zapłacić rosyjski VAT, czyli NDS (Налог на добавленную стоимость).

REKLAMA

Zgodnie z p. 3 art. 38 Kodeksu podatkowego Federacji Rosyjskiej za towar do celów Kodeksu podatkowego Federacji Rosyjskiej uważa się wszelkie mienie sprzedawane lub przeznaczone do sprzedaży. Za przedmiot opodatkowania podatkiem VAT uważa się sprzedaż towarów, robót i usług na terytorium Federacji Rosyjskiej (punkt 1 p. 1 art. 146 Kodeksu podatkowego FR). Za miejsce sprzedaży towarów uważa się terytorium Federacji Rosyjskiej, jeżeli towar znajduje się na terytorium Federacji Rosyjskiej i nie jest wysyłany, ani przewożony (art. 147 Kodeksu podatkowego Federacji Rosyjskiej).

REKLAMA

Za płatników podatku VAT uznawane są praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa (art. 143 Kodeksu podatkowego FR). Podatnik ma prawo pomniejszyć całkowitą kwotę należnego podatku, określonego zgodnie z art. 166 Kodeksu podatkowego FR, o ustalone w art. 171 Kodeksu podatkowego Federacji Rosyjskiej odliczenia od podatku. Odliczeniom podlegają kwoty podatku, którymi podatnik został obciążony, i które zapłacił przy nabyciu towarów, robót i usług związanych z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.

Polecamy: Kto jest podatnikiem CIT w Rosji

Niestety wprowadzone od 1 stycznia 2009 roku zmiany nie objęły podatku VAT. Pozostał on na tym samym poziomie, co w roku 2008 i wynosi — 18%. Podatki pośrednie, które stanowią główne źródło dochodu budżetu federalnego nie zostały poddane żadnej redukcji, a wręcz przeciwnie, niektóre z nich zostały podwyższone — ustawodawca rosyjski postanowił to zrekompensować zmniejszeniem podatku dochodowego przedsiębiorstw, o czym była mowa wyżej.

REKLAMA

Import na terytorium Federacji Rosyjskiej uważany jest za jeden ze składników całego obrotu podlegającego opodatkowaniu na terytorium Rosji. Dlatego też opodatkowany jest on wg tych samych stawek, jakimi opodatkowany jest „obrót krajowy”, tj. 18%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niektóre towary importowane mogą zostać zwolnione z podatku VAT, w tym:
- towary (za wyjątkiem podlegających akcyzie) przywożone w charakterze bezpłatnej pomocy (wsparcia) dla Federacji Rosyjskiej;
- niektóre towary medyczne, jak również surowce i elementy służące do ich produkcji;
- urządzenia technologiczne, elementy i części zapasowe do nich, w ilości równej wkładowi do kapitałów zakładowych przedsiębiorstw;
- nieobrobione naturalne diamenty;
- towary przeznaczone do użytku służbowego placówek dyplomatycznych oraz do użytku osobistego personelu dyplomatycznego i administracyjno- technicznego tych przedstawicielstw, w tym wspólnie zamieszkujących z nimi członków rodzin;
- waluta Federacji Rosyjskiej oraz waluty obce, banknoty będące prawnymi środkami płatniczymi (za wyjątkiem monet i banknotów kolekcjonerskich) oraz papiery wartościowe (akcje, obligacje, certyfikaty, weksle).

Polecamy: Jaka powinna być nazwa spółki z o.o. w Rosji

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA