Zasady rządzące podatkiem VAT (NDS) w Rosji
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z p. 3 art. 38 Kodeksu podatkowego Federacji Rosyjskiej za towar do celów Kodeksu podatkowego Federacji Rosyjskiej uważa się wszelkie mienie sprzedawane lub przeznaczone do sprzedaży. Za przedmiot opodatkowania podatkiem VAT uważa się sprzedaż towarów, robót i usług na terytorium Federacji Rosyjskiej (punkt 1 p. 1 art. 146 Kodeksu podatkowego FR). Za miejsce sprzedaży towarów uważa się terytorium Federacji Rosyjskiej, jeżeli towar znajduje się na terytorium Federacji Rosyjskiej i nie jest wysyłany, ani przewożony (art. 147 Kodeksu podatkowego Federacji Rosyjskiej).
REKLAMA
Za płatników podatku VAT uznawane są praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa (art. 143 Kodeksu podatkowego FR). Podatnik ma prawo pomniejszyć całkowitą kwotę należnego podatku, określonego zgodnie z art. 166 Kodeksu podatkowego FR, o ustalone w art. 171 Kodeksu podatkowego Federacji Rosyjskiej odliczenia od podatku. Odliczeniom podlegają kwoty podatku, którymi podatnik został obciążony, i które zapłacił przy nabyciu towarów, robót i usług związanych z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą.
Polecamy: Kto jest podatnikiem CIT w Rosji
Niestety wprowadzone od 1 stycznia 2009 roku zmiany nie objęły podatku VAT. Pozostał on na tym samym poziomie, co w roku 2008 i wynosi — 18%. Podatki pośrednie, które stanowią główne źródło dochodu budżetu federalnego nie zostały poddane żadnej redukcji, a wręcz przeciwnie, niektóre z nich zostały podwyższone — ustawodawca rosyjski postanowił to zrekompensować zmniejszeniem podatku dochodowego przedsiębiorstw, o czym była mowa wyżej.
REKLAMA
Import na terytorium Federacji Rosyjskiej uważany jest za jeden ze składników całego obrotu podlegającego opodatkowaniu na terytorium Rosji. Dlatego też opodatkowany jest on wg tych samych stawek, jakimi opodatkowany jest „obrót krajowy”, tj. 18%.
Niektóre towary importowane mogą zostać zwolnione z podatku VAT, w tym:
- towary (za wyjątkiem podlegających akcyzie) przywożone w charakterze bezpłatnej pomocy (wsparcia) dla Federacji Rosyjskiej;
- niektóre towary medyczne, jak również surowce i elementy służące do ich produkcji;
- urządzenia technologiczne, elementy i części zapasowe do nich, w ilości równej wkładowi do kapitałów zakładowych przedsiębiorstw;
- nieobrobione naturalne diamenty;
- towary przeznaczone do użytku służbowego placówek dyplomatycznych oraz do użytku osobistego personelu dyplomatycznego i administracyjno- technicznego tych przedstawicielstw, w tym wspólnie zamieszkujących z nimi członków rodzin;
- waluta Federacji Rosyjskiej oraz waluty obce, banknoty będące prawnymi środkami płatniczymi (za wyjątkiem monet i banknotów kolekcjonerskich) oraz papiery wartościowe (akcje, obligacje, certyfikaty, weksle).
Polecamy: Jaka powinna być nazwa spółki z o.o. w Rosji
Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA