Kiedy płaci się VAT (NDS) w Rosji
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z zasadami handlu międzynarodowego eksport towarów z Federacji Rosyjskiej i związane z nim operacje nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, tj. stawka podatku wynosi 0%. Ponadto podatek naliczony przy nabyciu towarów, robót i usług, które wykorzystywane są do dokonania obrotu eksportowego
z Federacji Rosyjskiej, zwracany jest z budżetu państwa rosyjskiego.
REKLAMA
Zwróćmy uwagę, że zwolnienie dostaw eksportowych z podatku VAT działa bezpośrednio przy wykonywaniu transakcji eksportowej. Terytorium Federacji Rosyjskiej uważane jest za miejsce prowadzenia działalności przedsiębiorstwa prowadzącego roboty (świadczącego usługi) w przypadku, jeżeli przedsiębiorstwo to faktycznie znajduje się na terytorium Federacji Rosyjskiej na podstawie rejestracji dokonanej przez organy państwowe, a w przypadku braku takiej rejestracji — na podstawie miejsca wskazanego w dokumentach założycielskich przedsiębiorstwa, miejsca kierowania przedsiębiorstwem i siedziby jej stale działającego organu wykonawczego.
Polecamy: Jak finansować sp. z o.o. w Rosji
Jeżeli sprzedaż usług ma charakter wspomagający w stosunku do sprzedaży usług głównych, za miejsce takiej sprzedaży „wspomagającej” uważa się miejsce sprzedaży tej usługi/usług. Dokumentami potwierdzającymi miejsce wykonania usług są:
- kontrakt;
- dokumenty potwierdzające fakt wykonania robót (świadczenia usług), np. protokół zdawczo — odbiorczy.
Przy wwozie towarów na teren Federacji Rosyjskiej podatek wnoszony jest przed przyjęciem lub jednocześnie z przyjęciem zgłoszenia celnego towaru.
REKLAMA
Podatek VAT należy wpłacać za każdy okres podatkowy (kwartał) w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po upływie ostatniego okresu podatkowego. Kwota podatku jest wpłacana na rachunek skarbu federalnego, który samodzielnie dzieli ją między budżetami różnych poziomów zgodnie z przepisami określonymi ustawą o budżecie federalnym.
W terminie do 20 dnia miesiąca następującego po upływie ostatniego okresu podatkowego (kwartału) wszyscy podatnicy powinni złożyć w swoim urzędzie skarbowym deklarację podatkową VAT. Deklaracja składana jest niezależnie od tego, czy firma dokonała operacji opodatkowanych podatkiem VAT czy nie.
Deklaracji nie składają:
- firmy i przedsiębiorcy, którzy przeszli na uproszczony system opodatkowania (p. 2 art. 346.11 Kodeksu podatkowego FR);
- firmy i przedsiębiorcy, których działalność jest opodatkowana jednolitym zryczałtowanym podatkiem dochodowym (p. 4 art. 346.11.26 Kodeksu podatkowego FR);
- firmy i przedsiębiorcy, którzy uzyskali zwolnienie z podatku VAT (art. 145 Kodeksu podatkowego FR);
Polecamy: Jaka powinna być nazwa spółki z o.o. w Rosji
Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.