REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kto musi płacić PIT w Rosji

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Kto musi płacić PIT w Rosji
Kto musi płacić PIT w Rosji

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli przebywasz często w Rosji musisz pamiętać o regulacjach dotyczących podatku PIT. Osoba fizyczna, która uzyska certyfikat rezydenta i faktycznie przebywa na terytorium Federacji co najmniej 183 dni, objęta zostaje obowiązkiem podatkowym.

Podatnikami podatku od osób fizycznych są osoby fizyczne — „podatkowi” rezydenci Federacji Rosyjskiej, którzy faktycznie przebywają na terenie Federacji Rosyjskiej, co najmniej 183 dni w roku kalendarzowym. Tym samym, jeżeli cudzoziemiec lub obywatel Federacji Rosyjskiej przebywał w ciągu roku kalendarzowego na terytorium Federacji Rosyjskiej 183 dni i więcej (z rzędu lub w sumie), to jest on rezydentem Federacji Rosyjskiej.

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli cudzoziemiec lub obywatel Rosji przebywał w ciągu roku kalendarzowego na terytorium Federacji Rosyjskiej mniej niż 183 dni, to jest on uznawany za nierezydenta Federacji Rosyjskiej. Aby stać się rezydentem Federacji Rosyjskiej należy uzyskać specjalny certyfikat rezydenta.

Dochody uzyskane z wynagrodzenia rezydentów Federacji Rosyjskiej opodatkowane są wg stawki 13%, a nierezydentów Federacji Rosyjskiej wg stawki 30%. Co jest bardzo ciekawe i ważne, to, że po uzyskaniu przez nierezydenta statutu rezydenta Federacji Rosyjskiej, czyli po okresie jego pobytu na terenie Federacji Rosyjskiej dłuższego niż 183 dni w roku, urząd skarbowy zwraca zapłaconą wcześniej kwotę podatku dochodowego za cały okres, w którym dana osoba posiadała status nierezydenta.

Nadpłata zwracana jest na konto pracodawcy, który następnie zwraca ją pracownikowi lub bezpośrednio na konto wskazane przez pracownika, np. w przypadku, jeżeli dana osoba zmieniła miejsce pracy.

Wszystkie przedsiębiorstwa wypłacające wynagrodzenie innym osobom składają w urzędzie skarbowym zaświadczenie o dochodach osoby fizycznej zatwierdzone Poleceniem Federalnej Służby Podatkowej Rosji z 13.10.06 r. nr SAE-3–04/706 wg wzoru 2-NDFL. Zaświadczenie to sporządzane jest dla każdej osoby, której wypłacane jest wynagrodzenie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Kto jest podatnikiem CIT w Rosji

REKLAMA

Wraz z zaświadczeniem w urzędzie skarbowym należy złożyć rejestr informacji o dochodach osoby fizycznej i podatku socjalnym. Rejestr (deklaracja) sporządzany jest w dwóch egzemplarzach, podaje się w nim wykaz wszystkich zaświadczeń, jakie firma lub przedsiębiorca składają w urzędzie skarbowym.

Deklarację za rok poprzedni składa się we właściwym urzędzie skarbowym wraz z rejestrem. Zaświadczenie za miniony rok należy złożyć w urzędzie skarbowym do 1 kwietnia bieżącego roku. Podatkowi od osób fizycznych na terenie Federacji Rosyjskiej nie podlegają przedstawiciele dyplomatyczni oraz pracownicy ambasad wraz z ich rodzinami.

Rosyjskiemu odpowiednikowi PIT-u nie podlegają także przedstawiciele organizacji międzynarodowych, w zakresie przepisów zawartych w statutach tych organizacji.

Polecamy: Jaka powinna być nazwa spółki z o.o. w Rosji

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA