Jaką procedurę celną wybrać – przetwarzanie i wwóz czasowy
REKLAMA
REKLAMA
Przetwarzanie poza obszarem celnym
Przetwarzanie poza obszarem celnym — ta procedura celna przewiduje wywóz towarów z obszaru celnego FR w celu poddania ich operacjom przetwórczym w określonym czasie (okres przetwarzania towarów) z późniejszym wwozem produktów przetworzenia z pełnym lub częściowym zwolnieniem z wwozowych opłat celnych i podatków.
REKLAMA
Wywożonych towarów nie dotyczą też ograniczenia i zakazy o charakterze ekonomicznym. Przy wywożeniu towarów zgodnie z reżimem celnym przetwarzania poza obszarem celnym nie obowiązuje zwolnienie z opłat, zwrot lub kompensacja podatków.
Okres przetwarzania towarów ustala wnioskodawca za zgodą organu celnego i ten nie może przekraczać dwóch lat.
Wwóz czasowy
REKLAMA
Wwóz czasowy — to procedura, w której towary zagraniczne wykorzystywane są przez określony czas (okres wwozu czasowego) na obszarze celnym FR z pełnym lub częściowym zwolnieniem z opłat należności celnych, podatków, jak też bez stosowania wobec nich zakazów i ograniczeń o charakterze ekonomicznym.
Wwóz czasowy jest możliwy wówczas, gdy towary objęte omawianą procedurą są rozpoznawalne przez organy celne przy ich powrotnym wywozie (reeksporcie), za wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z międzynarodowymi umowami zawartymi przez FR, dopuszcza się zamianę wwiezionych towarów towarami tego samego typu. Okres trwania tej procedury wynosi 2 lata. Wwiezione towary powinny pozostać w stanie niezmienionym za wyjątkiem sytuacji, w których zmiana ta dotyczy naturalnego zużycia lub ubytku w warunkach prawidłowego transportu, przechowywania i eksploatacji.
Polecamy: W jakiej formie można prowadzić działalność gospodarczą w Rosji
Dopuszczalne jest dokonywanie operacji niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa towarów, włączając ich naprawę (poza kapitalnym remontem i modernizacją), obsługę techniczną i inne działania, zmierzające do zachowania możliwości konsumpcyjnych towarów oraz utrzymania ich w stanie w jakim znajdowały się w dniu objęcia procedurą celną wwozu czasowego.
Pełne zawieszenie opłat celnych ma miejsce wówczas, gdy wwóz czasowy towarów nie stanowi istotnego uszczerbku dla gospodarki Federacji Rosyjskiej (na przykład w przypadku wwozu opakowań, podstawek, jeżeli wwóz czasowy towarów zachodzi w ramach udzielania pomocy międzynarodowej), w innych przypadkach stosuje się częściowe zawieszenie opłat celnych.
Polecamy: Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA