reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jaką procedurę celną wybrać – przetwarzanie i wwóz czasowy

Jaką procedurę celną wybrać – przetwarzanie i wwóz czasowy

Jeżeli Twoja firma trudni się eksportem towarów do Rosji, spoczywa na Tobie obowiązek wyboru procedury celnej. Jaki reżim wybrać? Poniżej omawiamy w formie poradnika przetwarzanie poza obszarem celnym oraz wwóz czasowy.

Przetwarzanie poza obszarem celnym

Przetwarzanie poza obszarem celnym — ta procedura celna przewiduje wywóz towarów z obszaru celnego FR w celu poddania ich operacjom przetwórczym w określonym czasie (okres przetwarzania towarów) z późniejszym wwozem produktów przetworzenia z pełnym lub częściowym zwolnieniem z wwozowych opłat celnych i podatków.

Wywożonych towarów nie dotyczą też ograniczenia i zakazy o charakterze ekonomicznym. Przy wywożeniu towarów zgodnie z reżimem celnym przetwarzania poza obszarem celnym nie obowiązuje zwolnienie z opłat, zwrot lub kompensacja podatków.

Okres przetwarzania towarów ustala wnioskodawca za zgodą organu celnego i ten nie może przekraczać dwóch lat.

Wwóz czasowy

Wwóz czasowy — to procedura, w której towary zagraniczne wykorzystywane są przez określony czas (okres wwozu czasowego) na obszarze celnym FR z pełnym lub częściowym zwolnieniem z opłat należności celnych, podatków, jak też bez stosowania wobec nich zakazów i ograniczeń o charakterze ekonomicznym.

Wwóz czasowy jest możliwy wówczas, gdy towary objęte omawianą procedurą są rozpoznawalne przez organy celne przy ich powrotnym wywozie (reeksporcie), za wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z międzynarodowymi umowami zawartymi przez FR, dopuszcza się zamianę wwiezionych towarów towarami tego samego typu. Okres trwania tej procedury wynosi 2 lata. Wwiezione towary powinny pozostać w stanie niezmienionym za wyjątkiem sytuacji, w których zmiana ta dotyczy naturalnego zużycia lub ubytku w warunkach prawidłowego transportu, przechowywania i eksploatacji. 

Polecamy: W jakiej formie można prowadzić działalność gospodarczą w Rosji

Dopuszczalne jest dokonywanie operacji niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa towarów, włączając ich naprawę (poza kapitalnym remontem i modernizacją), obsługę techniczną i inne działania, zmierzające do zachowania możliwości konsumpcyjnych towarów oraz utrzymania ich w stanie w jakim znajdowały się w dniu objęcia procedurą celną wwozu czasowego.

Pełne zawieszenie opłat celnych ma miejsce wówczas, gdy wwóz czasowy towarów nie stanowi istotnego uszczerbku dla gospodarki Federacji Rosyjskiej (na przykład w przypadku wwozu opakowań, podstawek, jeżeli wwóz czasowy towarów zachodzi w ramach udzielania pomocy międzynarodowej), w innych przypadkach stosuje się częściowe zawieszenie opłat celnych.

Polecamy: Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jaką procedurę celną wybrać – przetwarzanie i wwóz czasowy
Jaką procedurę celną wybrać – przetwarzanie i wwóz czasowy

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Informacja Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama