REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką procedurę celną wybrać – przetwarzanie i wwóz czasowy

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Jaką procedurę celną wybrać – przetwarzanie i wwóz czasowy
Jaką procedurę celną wybrać – przetwarzanie i wwóz czasowy

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli Twoja firma trudni się eksportem towarów do Rosji, spoczywa na Tobie obowiązek wyboru procedury celnej. Jaki reżim wybrać? Poniżej omawiamy w formie poradnika przetwarzanie poza obszarem celnym oraz wwóz czasowy.

Przetwarzanie poza obszarem celnym

Przetwarzanie poza obszarem celnym — ta procedura celna przewiduje wywóz towarów z obszaru celnego FR w celu poddania ich operacjom przetwórczym w określonym czasie (okres przetwarzania towarów) z późniejszym wwozem produktów przetworzenia z pełnym lub częściowym zwolnieniem z wwozowych opłat celnych i podatków.

REKLAMA

Wywożonych towarów nie dotyczą też ograniczenia i zakazy o charakterze ekonomicznym. Przy wywożeniu towarów zgodnie z reżimem celnym przetwarzania poza obszarem celnym nie obowiązuje zwolnienie z opłat, zwrot lub kompensacja podatków.

Okres przetwarzania towarów ustala wnioskodawca za zgodą organu celnego i ten nie może przekraczać dwóch lat.

Wwóz czasowy

REKLAMA

Wwóz czasowy — to procedura, w której towary zagraniczne wykorzystywane są przez określony czas (okres wwozu czasowego) na obszarze celnym FR z pełnym lub częściowym zwolnieniem z opłat należności celnych, podatków, jak też bez stosowania wobec nich zakazów i ograniczeń o charakterze ekonomicznym.

Wwóz czasowy jest możliwy wówczas, gdy towary objęte omawianą procedurą są rozpoznawalne przez organy celne przy ich powrotnym wywozie (reeksporcie), za wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z międzynarodowymi umowami zawartymi przez FR, dopuszcza się zamianę wwiezionych towarów towarami tego samego typu. Okres trwania tej procedury wynosi 2 lata. Wwiezione towary powinny pozostać w stanie niezmienionym za wyjątkiem sytuacji, w których zmiana ta dotyczy naturalnego zużycia lub ubytku w warunkach prawidłowego transportu, przechowywania i eksploatacji. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: W jakiej formie można prowadzić działalność gospodarczą w Rosji

Dopuszczalne jest dokonywanie operacji niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa towarów, włączając ich naprawę (poza kapitalnym remontem i modernizacją), obsługę techniczną i inne działania, zmierzające do zachowania możliwości konsumpcyjnych towarów oraz utrzymania ich w stanie w jakim znajdowały się w dniu objęcia procedurą celną wwozu czasowego.

Pełne zawieszenie opłat celnych ma miejsce wówczas, gdy wwóz czasowy towarów nie stanowi istotnego uszczerbku dla gospodarki Federacji Rosyjskiej (na przykład w przypadku wwozu opakowań, podstawek, jeżeli wwóz czasowy towarów zachodzi w ramach udzielania pomocy międzynarodowej), w innych przypadkach stosuje się częściowe zawieszenie opłat celnych.

Polecamy: Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA