REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką procedurę celną wybrać – reimport i reeksport

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Jaką procedurę celną wybrać – reimport i reeksport
Jaką procedurę celną wybrać – reimport i reeksport

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli Twoja firma trudni się eksportem towarów do Rosji, spoczywa na Tobie obowiązek wyboru procedury celnej. Jaki reżim wybrać? Poniżej omawiamy reimport oraz reeksport.

Reimport

REKLAMA

Reimport jest to procedura celna, w której ramach, towary wcześniej wywiezione z obszaru celnego FR, w ustalonym czasie są ponownie wwożone na ten obszar bez wnoszenia opłat celnych i podatków, jak również bez stosowania wobec nich środków polityki handlowej (zakazów i ograniczeń charakterze ekonomicznym). Umieszczenie towarów pod reżim celny reimportu dopuszcza się w następujących przypadkach:

REKLAMA

1) przy wywozie z obszaru celnego FR towary miały status znajdujących się w swobodnym obrocie lub były produktami przetworzenia towarów zagranicznych;
2) towary zostają zgłoszone do procedury celnej reimportu w ciągu 3 lat od dnia następującego po dniu przekroczenia wskazanymi towarami granicy celnej przy ich wywozie z obszaru celnego Federacji Rosyjskiej;
3) towary znajdują się w takim samym stanie, w jakim zostały wywiezione z obszaru celnego FR, za wyjątkiem zmian powstałych w wyniku ich naturalnego zużycia lub ubytku w warunkach prawidłowego transportu, przechowywania czy używania (eksploatacji);
4) zostały uiszczone sumy wwozowych opłat celnych, podatków, subsydiów i inne sumy, podlegające zwrotowi do budżetu federalnego przy reimporcie tych towarów. Przy reimporcie towarów zwrotowi do budżetu federalnego podlegają:
• sumy wwozowych należności celnych, podatków i (lub) procenty od nich, w przypadku gdy sumy tych opłat, podatków i (lub) procenty od nich nie były pobierane lub zostały zwrócone w związku z wywozem towarów z obszaru celnego Federacji Rosyjskiej;
• sumy podatków wewnętrznych, subsydiów oraz inne sumy, nie wpłacone lub otrzymane bezpośrednio lub pośrednio w formie wypłat, ulg lub kompensacji w związku z wywozem towarów z obszaru celnego FR.

Polecamy: W jakiej formie można prowadzić działalność gospodarczą w Rosji

Reeksport

Reeksport — jest to procedura celna, w której ramach, towary wcześniej wwiezione na obszar celny Federacji Rosyjskiej, są wywożone z tego obszaru bez uiszczania lub za zwrotem wpłaconych sum wwozowych należności celnych, podatków oraz bez stosowania wobec nich zakazów i ograniczeń o charakterze ekonomicznym.

Procedurą celną reeksportu obejmuje się towary zagraniczne, w tym także wwiezione na obszar celny Rosji z naruszeniem ustanowionych przez ustawodawstwo rosyjskie o państwowym regulowaniu handlu zagranicznego zakazów na wwóz, a także towary wcześniej objęte innym reżimem celnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA