reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jaką procedurę celną wybrać – wolna strefa celna i wolny skład

Jaką procedurę celną wybrać – wolna strefa celna i wolny skład

Jeżeli Twoja firma trudni się eksportem towarów do Rosji, spoczywa na Tobie obowiązek wyboru procedury celnej. Jaki reżim wybrać? Poniżej omawiamy wolną strefę celną i wolny skład.

Wolna strefa celna i wolny skład to w istocie dwie osobne procedury, które są prawnie regulowane przez federalne ustawy „O wolnej strefie ekonomicznej na Magadanie”, „O wolnych strefach ekonomicznych w Federacji Rosyjskiej”, „O wolnej strefie ekonomicznej w Obwodzie Kaliningradzkim” i Postanowieniu Rządu „O dodatkowych działaniach w celu przyciągnięcia inwestycji dla rozwoju rosyjskiego przemysłu samochodowego”.

W porównaniu z pozostałą częścią terytorium celnego FR, na obszarach wymienionych stref obowiązuje ulgowy system podatkowy, w tym dotyczący przemieszczania towarów i środków transportu przez granicę celną Federacji Rosyjskiej oraz szczególne procedury odprawy celnej towarów. Rezydenci wolnych stref są zobowiązani do składania regularnych sprawozdań w organach państwowych o wypuszczaniu na rynek, sprzedaży, produkcji, przetwarzaniu i przechowywaniu towarów w obrębie takich stref. Oprócz tego uczestnicy danego reżimu mają obowiązek, co roku informować organy celne o planach dotyczących importu towarów. 

Polecamy: W jakiej formie można prowadzić działalność gospodarczą w Rosji

Wykaz towarów dopuszczanych do importu na terytorium wolnych stref celnych ustalany jest przez organy celne, co kwartał. Importowane w ramach tej procedury towary mogą znajdować się na terenie wolnych stref przez cały okres swojego istnienia; prawo przewiduje ogólny okres funkcjonowania specjalnej strefy ekonomicznej w Kaliningradzie (wolnej strefy ekonomicznej) na 20 lat, a na Magadanie — do 2014 roku.

Wolny skład — to reżim celny, w którego ramach, towary zagraniczne są wwożone na terytorium FR (na miejsce, gdzie znajduje się wolny skład) w celu wyprodukowania środków transportu samochodowego i części samochodowych, dopuszczanych następnie do swobodnego obrotu na obszarze celnym FR.

Towary zagraniczne (przy ich wwozie na terytorium FR), tak jak wyprodukowane środki transportu samochodowego i części samochodowe (dopuszczane z wolnego składu do swobodnego obrotu na obszarze celnym FR) są zwolnione z celnych opłat wwozowych (pod warunkiem respektowania ograniczeń co do ilości i wartości).

Przy sprzedaży środków transportu samochodowego i części samochodowych na terytorium FR wymagane jest opłacenie podatków zgodnie z ustawodawstwem FR o podatkach i opłatach. Obecnie w FR procedura wolnego składu działa tylko odnośnie produkcji samochodowej (specjalizowany wolny skład celny przemysłowego typu).

Do stworzenia wolnego składu konieczne jest posiadanie licencji. Licencje są wydawane dla rosyjskich organizacji przez Federalną Służbę Celną FR na mocy decyzji Rządu FR. Z kolei propozycje stworzenia wolnego składu wnosi do Rządu FR Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego FR na podstawie zawarcia umowy o dużym projekcie inwestycyjnym.

Maksymalny okres działania procedury wolnego składu trwa 7 lat. Minimalny okres działania procedury (z uwzględnieniem kryteriów oceny projektu inwestycyjnego) nie powinien być krótszy niż 5 lat.

Polecamy: Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jaką procedurę celną wybrać – wolna strefa celna i wolny skład
Jaką procedurę celną wybrać – wolna strefa celna i wolny skład

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama