reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jaką procedurę celną wybrać – karnet ATA, skład celny, handel bezcłowy

Jaką procedurę celną wybrać – karnet ATA, skład celny, handel bezcłowy

Jeżeli Twoja firma trudni się eksportem towarów do Rosji, spoczywa na Tobie obowiązek wyboru procedury celnej. Jaki reżim wybrać? Poniżej w formie poradnika omawiamy karnet ATA, skład celny oraz handel bezcłowy.

Karnet ATA

Karnet ATA (ATA Carnet System) — to międzynarodowy dokument celny, „paszport towarów”, który został opracowany na początku lat 60 XX wieku w celu zorganizowania bezcłowego krótkoterminowego importu próbek i wzorów handlowych, wyposażenia zawodowego i towarów, przeznaczonych na wystawy i targi. System funkcjonuje w ramach międzynarodowej konwencji celnej, która została przyjęta przez Światową Organizację Celną (WCO). System Karnetów ATA działa w Rosji od 2000 roku. Pełną informację na temat korzystania z ATA można znaleźć w Rozporządzeniu Federalnej Służby Celnej Federacji Rosyjskiej Nr. 895 z 25 lipca 2007 r. „O ZATWIERDZENIU METODYCZNYCH REKOMENDACJI DOTYCZĄCYCH KORZY STANIA Z KARNETÓW ATA”, którego tekst dostępny jest na stronie:

http://www. tamognia. ru/fts/fts_1820.html.

Skład celny

Skład celny — jest to procedura celna, w której ramach, wwiezione na obszar celny FR towary zagraniczne umieszczane są pod kontrolą celną bez uiszczania opłat celnych, podatków oraz bez stosowania wobec nich ograniczeń o charakterze ekonomicznym. Składami celnymi są specjalnie wydzielone i wyposażone dla wyznaczonych celów pomieszczenia i/lub otwarte powierzchnie. Towary mogą być przechowywane w składzie celnym w okresie 3 lat.

Wyróżnia się składy celne typu otwartego i zamkniętego. Składy celne są otwarte, jeśli są dostępne dla wszelkiego rodzaju towarów i osób, klientów, które chcą skorzystać z danej procedury celnej. Składy celne typu zamkniętego, to składy prowadzone przez ich właścicieli do korzystania z tej procedury w ramach własnych potrzeb działalności gospodarczej.

Polecamy: W jakiej formie można prowadzić działalność gospodarczą w Rosji

Handel bezcłowy — Duty free

Handel bezcłowy — to reżim celny, w którym towary zagraniczne wwiezione na terytorium FR lub towary rosyjskie są sprzedawane w ramach handlu detalicznego osobom fizycznym, wyjeżdżającym poza granice FR, bezpośrednio w sklepach handlu bezcłowego. Sprzedaż towarów odbywa się bez naliczania ceł, podatków, a także wolny jest od zakazów i ograniczeń o charakterze ekonomicznym. Procedurą handlu bezcłowego można objąć każdą kategorię towarów poza:

  • towarami, których wwóz na terytorium FR i wywóz z niego jest zakazany;
  • towarami, wobec których stosuje się zakaz dopuszczenia do obrotu oraz innymi towarami, których wykaz ustanawia Rząd Federacji Rosyjskiej.

Pomieszczenia handlowe sklepów bezcłowych powinny znajdować się w takim miejscu, aby nie istniała możliwość pozostawienia nabytych w nich towarów na obszarze celnym FR, w tym także drogą przekazania ich osobom fizycznym pozostającym na tym obszarze.

Polecamy: Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jaką procedurę celną wybrać – karnet ATA, skład celny, handel bezcłowy
Jaką procedurę celną wybrać – karnet ATA, skład celny, handel bezcłowy

INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama