REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką procedurę celną wybrać – dopuszczenie, tranzyt i przetwarzanie

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Jaką procedurę celną wybrać – dopuszczenie, tranzyt i przetwarzanie
Jaką procedurę celną wybrać – dopuszczenie, tranzyt i przetwarzanie

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli Twoja firma trudni się eksportem towarów do Rosji, spoczywa na Tobie obowiązek wyboru procedury celnej. Jaki reżim wybrać? Poniżej omawiamy dopuszczenie do wewnętrznego użytku, międzynarodowy tranzyt celny, przetwarzanie na obszarze celnym (uszlachetnianie bierne), przetwarzanie w celu wewnętrznego wykorzystania (uszlachetnianie czynne).

Wwóz towarów na obszar celny Federacji Rosyjskiej i ich wywóz z tego obszaru pociągają za sobą obowiązek umieszczenia ich pod jednym z reżimów celnych i przestrzegania tego reżimu. Osoby mogą w dowolnym momencie wybrać dowolny reżim celny lub zamienić go na inny zgodnie z Kodeksem Celnym Federacji Rosyjskiej.

REKLAMA

Dopuszczenie do wewnętrznego użytku

Dopuszczenie to wewnętrznego użytku — to procedura celna, zgodnie z którą towary wwiezione na obszar celny Federacji Rosyjskiej pozostają na nim bez obowiązku ich wywozu z tego terytorium.

Towary uzyskują status znajdujących się w wolnym obrocie na obszarze celnym Federacji Rosyjskiej po uiszczeniu opłat celnych, podatków i pod warunkiem przestrzegania wszelkich ograniczeń przewidzianych ustawodawstwem Federacji Rosyjskiej o państwowym regulowaniu handlu zagranicznego.

Polecamy: W jakiej formie można prowadzić działalność gospodarczą w Rosji

Międzynarodowy tranzyt celny

Procedura jest stosowana wobec towarów zagranicznych, przemieszczanych po obszarze Federacji Rosyjskiej do krajów trzecich. Tranzyt odbywa się pod kontrolą celną bez uiszczania opłat celnych, podatków, oraz bez zakazów, a także bez stosowania wobec nich środków polityki handlowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przetwarzanie na obszarze celnym (uszlachetnianie bierne)

Przetwarzanie na obszarze celnym — jest to procedura celna stosowana w sytuacji, gdy wwiezione towary używane są na obszarze celnym FR przez pewien czas (okres przetwarzania towarów) w celu przeprowadzenia operacji przetwarzających. Towary są warunkowo całkowicie zwolnione z opłat celnych, podatków — jeśli spełniony zostanie warunek wywiezienia produktów przetworzenia z obszaru celnego FR w określonym terminie. Okres przetwarzania towarów ustala wnioskodawca za zgodą organu celnego i ten nie może przekraczać dwóch lat. Przetworzone towary mogą następnie zostać dopuszczone do swobodnego obrotu pod warunkiem wniesienia stosownych opłat celnych.

Przetwarzanie w celu wewnętrznego wykorzystania (uszlachetnianie czynne)

REKLAMA

Przetwarzanie w celu wewnętrznego wykorzystania — ta procedura celna jest stosowana, gdy wwiezione towary używane są na obszarze celnym FR przez pewien czas (okres przetwarzania towarów) w celu przeprowadzenia operacji przetwarzających i pod warunkiem następnego dopuszczenia produktów przetworzenia do swobodnego obrotu.

Żadne opłaty celne ani podatki nie są pobierane od towarów przywożonych, lecz ich zapłata następuje w momencie dopuszczenia przetworzonych towarów do obrotu, po stawkach obowiązujących wobec towarów już przetworzonych. Okres przetwarzania towarów ustala wnioskodawca za zgodą organu celnego i ten nie może przekraczać roku.

Polecamy: Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA