Kiedy trzeba zapłacić CIT w Rosji
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Opodatkowanie dochodów uzyskanych przez przedsiębiorstwo zagraniczne ze źródeł na terenie Federacji Rosyjskiej obywa się w trybie ustalonym art. 310 Kodeksu podatkowego Federacji Rosyjskiej. Zgodnie z Instrukcją wypełniania deklaracji podatkowych przeznaczonych do zeznań w zakresie podatku od przedsiębiorstwa zagranicznego, zatwierdzoną Rozporządzeniem Ministerstwa ds. Podatków i Opłat Rosji z 7.03.02 r. nr BG-3–23/118 (w redakcji z 5.01.04 r.), deklaracje podatkowe wypełniają wszystkie przedsiębiorstwa zagraniczne prowadzące działalność na terenie Federacji Rosyjskiej i zarejestrowane w organach skarbowych Federacji Rosyjskiej.
REKLAMA
W ten sposób opodatkowaniu podlega tylko ta część dochodu przedsiębiorstwa zagranicznego, która jest bezpośrednio związana z jej działalnością na terytorium Federacji Rosyjskiej (art. 307 Kodeksu podatkowego Federacji Rosyjskiej). Jeżeli nie ma możliwości bezpośredniego określenia wysokości dochodu przedsiębiorstwa zagranicznego uzyskanego w związku z działalnością jedynie w Federacji Rosyjskiej, to dochód taki powinien zostać proporcjonalnie podzielony zgodnie z metodyką podziału przychodów i rozchodów między różnymi jednostkami (filiami) spółki zagranicznej zgodnie z przyjętą w centrali polityką ewidencyjną.
Polecamy: Jak finansować sp. z o.o. w Rosji
REKLAMA
Kodeks podatkowy nie określa wykazu dokumentów niezbędnych do potwierdzenia wysokości przychodów przekazanych z centrali spółki znajdującej się w innym państwie do przedstawicielstwa w Federacji Rosyjskiej. Dlatego, naszym zdaniem, takimi dokumentami powinny być kontrakty na wykonanie robót zawarte z rosyjskimi zleceniodawcami, rachunki oraz informacje o polityce ewidencyjnej centrali.
Wszystkie firmy, co kwartał (w terminie 28 dni po upływie kwartału sprawozdawczego) składają w urzędzie skarbowym deklarację podatkową dla podatku dochodowego od przedsiębiorstw: za I kwartał — do 28 kwietnia, za półrocze — do 28 lipca, za dziesięć miesięcy — do 28 października. Okres podatkowy dla podatku dochodowego od przedsiębiorstw wynosi jeden rok. Okresami sprawozdawczymi są: I kwartał, półrocze i dziewięć miesięcy danego roku, a dla firm płacących comiesięczne zaliczki na podatek od faktycznie uzyskanego dochodu: miesiąc, dwa miesiące itd. do końca roku.
Firmy płacące zaliczki na podatek od faktycznie uzyskanego dochodu za poprzedni miesiąc składają deklarację najpóźniej 28 dnia miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym. Deklarację podatkową przeznaczoną do zeznań rocznych dla podatku dochodowego od przedsiębiorstw za poprzedni rok należy złożyć do końca marca następnego roku. Jeżeli w okresie sprawozdawczym firma wykazuje stratę, również zobowiązana jest złożyć deklarację podatkową.
W ciągu roku wszystkie rosyjskie firmy zobowiązane są przekazywać do budżetu zaliczki na podatek. Firmy, w których za ostatnie cztery kwartały przychody ze sprzedaży nie przekroczyły przeciętnie 3 mln rubli za każdy kwartał, płacą zaliczki, co kwartał. Zaliczkę za poprzedni kwartał należy zapłacić do 28 dnia miesiąca następującego po tym kwartale.
Od stycznia 2009 r. stawka podatku dochodowego od przedsiębiorstw wynosi 20% zamiast 24% w 2008 r., z czego 2,5% wypłacanych jest na rzecz budżetu federalnego, a pozostałe 17,5% przekazywane są na rzecz budżetów regionalnych. Regiony otrzymały prawo do zmniejszenia stawek podatkowych do 13,5 %. Tym samym realna stawka podatku dochodowego od przedsiębiorstw w roku 2009 wyniosła od 16% — 20% w zależności od regionu.
Polecamy: Jaka powinna być nazwa spółki z o.o. w Rosji
Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.