Jak działa filia sp. z o.o. w Rosji
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wydzielenie takiego podmiotu prawnego jak filia, uwarunkowane jest tym, że jest on oddzielony pod względem terytorialnym od głównego podmiotu prawnego. Jednocześnie, takie pododdziały nie są oddzielone od podmiotu, który je utworzył pod względem prawnym. Filia pozostaje częścią jego struktury, tak wewnętrznej, jak i zewnętrznej. Należy podkreślić jednak, że zakres kompetencji fi lii do tworzenia praw i obowiązków cywilnych jest w pewnym stopniu zawężony. To jednak nie oznacza, że jest ona oddzielnym podmiotem prawnym, a tylko ustala te dziedziny, które firma zagraniczna prowadzi przez swój pododdział.
REKLAMA
I chociaż filia nie jest samodzielnym podmiotem w stosunkach cywilno-prawnych, może uczestniczyć w nich na takich samych warunkach, jak osoby prawne. Filia jest częścią zagranicznego podmiotu prawnego, zatem może wstępować w stosunki cywilno-prawne z osobami trzecimi w imieniu swojego podmiotu prawnego, tworząc dla niego prawa i obowiązki cywilnoprawne.
Wydzielony pododdział, pełniący wszystkie funkcje zagranicznego podmiotu prawnego, będzie również posiadać wszystkie zdolności do czynności prawnych takie, jak i podmiot prawny, którego jest częścią. To znaczy, że dotyczą go również te normy, które są stosowane w przypadku głównego, zagranicznego podmiotu prawnego.
Zagraniczne osoby prawne mają prawo prowadzić na terytorium Federacji Rosyjskiej działalność gospodarczą, zawierać umowy, tworzyć nowe przedsiębiorstwa. Jednak w praktyce istnieje wiele ograniczeń. Na przykład, prawo rosyjskie nie wymaga od zagranicznych organizacji otrzymania zgody na dokonywanie wewnętrznych operacji na terytorium Rosji. Jednak deklarującym przy wwozie towarów na terytorium celne może być tylko i wyłącznie rosyjska osoba prawna lub fizyczna (p. 2 art. 126 Kodeksu celnego).
Polecamy: Jak przebiega likwidacja osoby prawnej w Rosji
REKLAMA
Przy tym należy również pamiętać, że filia podmiotu prawnego, sama nie jest podmiotem prawnym. Nie posiada też własnego majątku. Majątek jest jej przydzielany przez główny podmiot. On też ponosi bezpośrednią odpowiedzialność majątkową za zobowiązania przyjęte przez nią w związku z prowadzeniem działalności komercyjnej na terytorium Federacji Rosyjskiej (p. 3 art. 4 Ustawa N 160-FЗ). Z jednej strony ta okoliczność ogranicza zdolność do czynności prawnych samej fi lii. Jednak z drugiej strony zabezpiecza dodatkowe gwarancje głównego podmiotu prawnego. Lokując środki w podstawowe fundusze fi lii, zagraniczny podmiot prawny „przerzuca pieniądze” z jednej kieszeni do drugiej. W rezultacie takiego działania rodzaj i struktura jego majątku zmienia się, ale własność zostaje pod „ochroną”.
Wybierając pomiędzy formą organizacyjno-prawną spółki z ograniczoną odpowiedzialnością i filią podmiotu zagranicznego, należy wziąć pod uwagę różnice w procesie rejestracji tych podmiotów na terenie Federacji Rosyjskiej.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością samodzielnie rejestruje się w organach podatkowych (nasz KRS). Dla przedstawicielstw i filii zagranicznych podmiotów prawnych przewidziany został specjalny porządek ustalony w Ustawie Ministerstwa Podatków i Opłat Federacji Rosyjskiej z 7 kwietnia 2000 r. N АP-3–06/124 „O zatwierdzeniu przepisów o szczególnych właściwościach rejestracji w organach podatkowych podmiotów zagranicznych”.
Polecamy: Adres i pieczęć firmy w Rosji - porada
Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.