REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie zasady rządzą wyborem procedury celnej w Rosji

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Jakie zasady rządzą wyborem procedury celnej w Rosji
Jakie zasady rządzą wyborem procedury celnej w Rosji
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zmierzając do określania z jakiego reżimu celnego korzystać będzie Twoja działalność, powinieneś znać zasady dotyczące procedury jej wyboru. Jakie to reguły przewiduje rosyjski kodeks celny?

Kodeks celny FR (KC FR) określa warunki importu towarów przez granicę celną FR:

REKLAMA

 • Obowiązek zgłoszenia reżimu celnego (punkt 1 art. 156 KC FR)

Każdy przewóz towarów przez granicę celną możliwy jest wyłącznie pod jednym z określonych przez KC FR reżimów celnych. 

 • Prawo wyboru dowolnej procedury celnej, zgodnej z KC FR (punkt 2, art. 156 KC FR)

Każdy uczestnik handlu zagranicznego samodzielnie wybiera procedurę celną pod warunkiem wypełnienia wszystkich jego wymagań.

 • Obowiązek respektowania zakazów i ograniczeń przy wyborze określonego reżimu celnego
 • Przepisy nakazują uzyskanie zgody dla dopuszczenia towarów do dalszego obrotu (zakończenia nadzoru celnego), zgodnie z zadeklarowanym reżimem celnym (art. 157 KC FR)

Objęcie towarów odpowiednim reżimem celnym odbywa się za zgodą organu celnego. Za dzień umieszczenia towarów pod określonym reżimem celnym uważa się dzień dopuszczenia towarów (zakończenia bezpośredniej kontroli) przez organ celny. 

Dopuszczenie towarów zgodnie z zadeklarowanym reżimem możliwe jest dopiero po potwierdzeniu przez organ celny spełnienia wszystkich wymogów dotyczących objęcia towarów danym reżimem, przewidzianych w KC FR (art. 159, 161 KC FR), a w niektórych przypadkach także wymogów organu celnego o podjęciu działań w celu zapewnienia opłaty należności celnych (art. 160 KC FR).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: W jakiej formie można prowadzić działalność gospodarczą w Rosji

 • Obowiązek przestrzegania warunków i wymogów wybranego reżimu celnego (punkt 1 art. 156 KC FR)

W przypadku niewypełnienia wskazanego postanowienia można pociągnąć importera do odpowiedzialności administracyjnej, np. na mocy art. 16. 17 Kodeksu Wykroczeń Administracyjnych Federacji Rosyjskiej о (KWAFR) „Niewypełnienie wymogów celnej procedury eksportu”, art. 16.19 KWAFR „Bezprawne działania z towarami i (lub) środkami transportu objętymi określoną procedurą celną”. 

 • Prawo do zmiany wybranego reżimu celnego na inny, zgodnie z KC FR (punkt 2 art. 156 KC FR)

Każdy uczestnik handlu zagranicznego ma prawo do zmiany reżimu celnego w dowolnym momencie, pod warunkiem spełnienia wymogów zarówno poprzedniego, jak i nowego reżimu. 

 • Obowiązek zawieszenia działania reżimu celnego w przypadku zmiany statusu towaru (art. 162, punkt 3 art. 217 KC FR)

W przypadku konfiskaty towaru w efekcie złamania zasad celnych, np. jako dowodu rzeczowego, działanie procedury celnej wobec tego towaru zostaje wstrzymane.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji

Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Polecamy: Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA