reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak chronić prawa do znaku towarowego

Jak chronić prawa do znaku towarowego

Zwykle spory dotyczące naruszenia praw do znaku towarowego rozpatrywane są przez sądy arbitrażowe (za porozumieniem stron również przez sądy polubowne). W sądzie powód może zażądać zaprzestania bezprawnego używania znaku towarowego i wynagrodzenia poniesionych strat. Ale czasami udowodnienie faktu poniesienia strat jest dość trudne.

Dlatego w celu ochrony interesów posiadacza prawa do znaku, działa zasada, zgodnie z którą, zamiast żądać wynagrodzenia strat może on od osoby, która bezprawnie używała znaku towarowego, zażądać zapłacenia określanej przez sąd kwoty odszkodowania w wysokości od 10 tysięcy do 5 milionów rubli. Jak wskazuje praktyka sądowa, obecnie właśnie z tego wariantu, w większości przypadków, korzystają posiadacze znaków towarowych. Tym bardziej, że aby uzyskać odszkodowanie wystarczy tylko udowodnić sam fakt bezprawnego używania znaku, natomiast wysokości strat nie trzeba dokumentować.

Ochrona praw cywilnych w związku z bezprawnym używaniem znaku towarowego odbywa się również poprzez opublikowanie wyroku sądu w celu odtworzenia reputacji biznesowej poszkodowanego (przeważnie w środkach masowego przekazu, w których reklamowano towar z bezprawnie używanym znakiem towarowym).

Jednocześnie należy zwrócić uwagę na to, aby żądanie opublikowania wyroku zostało uzasadnione.

Polecamy: Na czym polega państwowy system preferencji w Rosji

W trybie określonym rosyjskimi przepisami prawa sądy rozpatrują następujące spory dotyczące:
- naruszenia wyłącznego prawa do znaku towarowego;
- wcześniejszego ustania ochrony prawnej wspólnego znaku w wyniku jego używania dla towarów nieposiadających jednolitych parametrów;
- zawarcia i wykonania umowy licencyjnej i umowy przekazania wyłącznego prawa do znaku towarowego (umowy cesji znaku towarowego).

Polecamy: Jak obliczyć opłatę celną w Rosji

W związku ze znacznym wzrostem w ostatnim czasie liczby wniosków wpływających do sądów w sprawie ochrony praw własności intelektualnej, w Sądzie Arbitrażowym miasta Moskwy utworzono specjalne kolegium ds. rozpatrywania tych sporów.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak chronić prawa do znaku towarowego
Jak chronić prawa do znaku towarowego

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patforma dla frachtu morskiego, kolejowego i lotniczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama