reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Na co uważać zatrudniając cudzoziemców w Rosji

Na co uważać zatrudniając cudzoziemców w Rosji

Procedura zatrudniania cudzoziemców w Rosji doznaje kilku istotnych dla pracodawców ograniczeń. Na czym one polegają? Przeczytaj.

Porządek uzyskania pozwolenia na pracę dla cudzoziemców na terenie Federacji Rosyjskiej nie dotyczy obywateli państw obcych:

• zameldowanych na terenie Federacji Rosyjskiej na pobyt stały;
• czasowo zamieszkujących w Federacji Rosyjskiej;
• będących pracownikami zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, organizacji międzynarodowych, a także służbą domową tychże osób;
• będących pracownikami zagranicznych osób prawnych (producentów lub dostawców) realizujących prace montażowe, serwis, usługę gwarancyjną oraz usługi pogwarancyjne, jak również remont dostarczonego do Federacji Rosyjskiej sprzętu technicznego;
• będących dziennikarzami akredytowanymi w Federacji Rosyjskiej;
• uczących się w Federacji Rosyjskiej w placówkach kształcenia zawodowego i wykonujących pracę (realizujących usługi) w okresie wakacji;
• uczących się w Federacji Rosyjskiej w placówkach kształcenia zawodowego i pracujących w wolnym od nauki czasie jako personel naukowo pomocniczy w placówkach, w których studiują;
• zaproszonych do Rosji w charakterze wykładowcy prowadzącego zajęcia na uczelniach, z wyłączeniem osób przyjeżdżających na terytorium Federacji Rosyjskiej w celu nauczania w seminariach duchownych.

Polecamy: Jak uzyskać zaproszenia na wjazd do Rosji dla cudzoziemca

Obcokrajowiec czasowo przebywający w Federacji Rosyjskiej nie ma prawa do pracy poza podmiotem terytorialnym Federacji Rosyjskiej, na którego terytorium ma prawo do zamieszkania.

W przypadku przyjmowania cudzoziemców do pracy w filiach (przedstawicielstwach) firm zagranicznych zaproszenia na wjazd, wizy oraz legitymacje akredytacyjne wydawane są przez Federalny Państwowy Urząd Państwowa Izba Rejestrowa przy Ministerstwie Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej.

Procedura uzyskania pozwolenia na pracę dla cudzoziemca na terenie Federacji Rosyjskiej jest dość skomplikowana i wiąże się z długotrwałym procesem biurokratycznym. W związku z tym, że co roku ustanawiana jest kwota na zatrudnienie cudzoziemców na terenie Federacji Rosyjskiej, najlepiej aby proces uzyskania pozwolenia na pracę rozpocząć na początku nowego roku lub nawet pod koniec bieżącego. Rozpoczęcie procedury w późniejszym okresie może spowodować, że limit pozwoleń na pracę dla cudzoziemców został już wykorzystany i nie ma możliwości na zatrudnienie danego kandydata z zagranicy.

Nie proponuję Państwu zajmowania się sprawą zatrudnienia cudzoziemców na terenie Federacji Rosyjskiej samodzielnie. Praktycznie bez dobrych „znajomości w urzędach” nie ma możliwości załatwienia tej sprawy indywidualnie. Proponuję w tym zakresie skorzystać z usług profesjonalnych firm, które zajmują się wyłącznie załatwianiem pozwoleń na pracę i wiz dla cudzoziemców. Jest ich bardzo wiele w każdym większym mieście w Rosji.

Należy pamiętać, że zatrudnienie cudzoziemca bez wymaganego pozwolenia jest surowo karane.

Polecamy: Jak zawierać umowy z kontrahentami rosyjskimi

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na co uważać  zatrudniając cudzoziemców w Rosji
Na co uważać zatrudniając cudzoziemców w Rosji

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grant Thornton

Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama