REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na co uważać zatrudniając cudzoziemców w Rosji

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Na co uważać  zatrudniając cudzoziemców w Rosji
Na co uważać zatrudniając cudzoziemców w Rosji

REKLAMA

REKLAMA

Procedura zatrudniania cudzoziemców w Rosji doznaje kilku istotnych dla pracodawców ograniczeń. Na czym one polegają? Przeczytaj.

Porządek uzyskania pozwolenia na pracę dla cudzoziemców na terenie Federacji Rosyjskiej nie dotyczy obywateli państw obcych:

REKLAMA

• zameldowanych na terenie Federacji Rosyjskiej na pobyt stały;
• czasowo zamieszkujących w Federacji Rosyjskiej;
• będących pracownikami zagranicznych przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, organizacji międzynarodowych, a także służbą domową tychże osób;
• będących pracownikami zagranicznych osób prawnych (producentów lub dostawców) realizujących prace montażowe, serwis, usługę gwarancyjną oraz usługi pogwarancyjne, jak również remont dostarczonego do Federacji Rosyjskiej sprzętu technicznego;
• będących dziennikarzami akredytowanymi w Federacji Rosyjskiej;
• uczących się w Federacji Rosyjskiej w placówkach kształcenia zawodowego i wykonujących pracę (realizujących usługi) w okresie wakacji;
• uczących się w Federacji Rosyjskiej w placówkach kształcenia zawodowego i pracujących w wolnym od nauki czasie jako personel naukowo pomocniczy w placówkach, w których studiują;
• zaproszonych do Rosji w charakterze wykładowcy prowadzącego zajęcia na uczelniach, z wyłączeniem osób przyjeżdżających na terytorium Federacji Rosyjskiej w celu nauczania w seminariach duchownych.

Polecamy: Jak uzyskać zaproszenia na wjazd do Rosji dla cudzoziemca

Obcokrajowiec czasowo przebywający w Federacji Rosyjskiej nie ma prawa do pracy poza podmiotem terytorialnym Federacji Rosyjskiej, na którego terytorium ma prawo do zamieszkania.

REKLAMA

W przypadku przyjmowania cudzoziemców do pracy w filiach (przedstawicielstwach) firm zagranicznych zaproszenia na wjazd, wizy oraz legitymacje akredytacyjne wydawane są przez Federalny Państwowy Urząd Państwowa Izba Rejestrowa przy Ministerstwie Sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Procedura uzyskania pozwolenia na pracę dla cudzoziemca na terenie Federacji Rosyjskiej jest dość skomplikowana i wiąże się z długotrwałym procesem biurokratycznym. W związku z tym, że co roku ustanawiana jest kwota na zatrudnienie cudzoziemców na terenie Federacji Rosyjskiej, najlepiej aby proces uzyskania pozwolenia na pracę rozpocząć na początku nowego roku lub nawet pod koniec bieżącego. Rozpoczęcie procedury w późniejszym okresie może spowodować, że limit pozwoleń na pracę dla cudzoziemców został już wykorzystany i nie ma możliwości na zatrudnienie danego kandydata z zagranicy.

Nie proponuję Państwu zajmowania się sprawą zatrudnienia cudzoziemców na terenie Federacji Rosyjskiej samodzielnie. Praktycznie bez dobrych „znajomości w urzędach” nie ma możliwości załatwienia tej sprawy indywidualnie. Proponuję w tym zakresie skorzystać z usług profesjonalnych firm, które zajmują się wyłącznie załatwianiem pozwoleń na pracę i wiz dla cudzoziemców. Jest ich bardzo wiele w każdym większym mieście w Rosji.

Należy pamiętać, że zatrudnienie cudzoziemca bez wymaganego pozwolenia jest surowo karane.

Polecamy: Jak zawierać umowy z kontrahentami rosyjskimi

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA