reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Zwolnienia z opłat celnych przy wwozie czasowym w Rosji

Zwolnienia z opłat celnych przy wwozie czasowym w Rosji

Jeżeli wybrałeś wwóz czasowy jako właściwą dla Ciebie procedurę celną, powinieneś zwrócić uwagę na funkcjonujące w obrocie prawa do ulg. Jak obliczyć opłatę celną oraz jakie można zastosować odliczenia przeczytasz poniżej.

Kodeks Celny bezpośrednio przewiduje zwolnienie z opłat celnych i podatków towarów, których czasowy wwóz nie wyrządza istotnej szkody gospodarce Federacji Rosyjskiej. Należą do nich następujące kategorie towarów:

  • czasowo wwożone kontenery, podstawki i inne opakowania wielokrotnego użytku;
  • towary wwożone czasowo w ramach rozwijania stosunków handlowych, utrzymywania międzynarodowych więzi w sferze nauki, kultury, kinematografii, sportu i turystyki;
  • towary wwożone czasowo w ramach udzielenia pomocy międzynarodowej. 

Należy dodać, że zgodnie z załącznikiem В3 Konwencji o wwozie czasowym (Stambuł 1990) następujące rodzaje opakowań wielokrotnego użytku: opakowanie, kontenery, podstawki, są całkowicie zwolnione z opłat celnych i podatków. Częściowe zwolnienie przewiduje uiszczenie 3% od sumy opłat celnych i podatków, którą należałoby uiścić, jeśli towary zostałyby dopuszczone do obrotu wewnętrznego (za każdy pełny i niepełny miesiąc kalendarzowy przebywania towarów na obszarze celnym Federacji Rosyjskiej). 

Wyliczona takim sposobem suma może być opłacana od razu przy umieszczeniu towarów pod reżimem wwozu czasowego (przy czym powinna ona być pomnożona przez liczbę miesięcy kalendarzowych, w ciągu których wwożone towary będą się znajdować na obszarze celnym FR) lub w formie okresowo uiszczanych części sumy.

Polecamy: Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie

Ogólna suma opłat celnych i podatków, pobieranych przy wwozie czasowym z częściowym zwolnieniem nie powinna przewyższać sumy opłat celnych i podatków, którą należałoby uiścić, jeśli w dniu umieszczenia towarów pod tym reżimem celnym zostałyby one dopuszczone do obrotu wewnętrznego bez uwzględnienia kar za niedotrzymanie terminów opłat należności celnych, podatków i procentów od nich. 

W sytuacji gdy, suma opłat celnych i podatków uiszczana przy czasowym wwozie towarów jest równa sumie, którą należałoby zapłacić, jeśli w dniu umieszczenia towarów pod tym reżimem celnym zostałyby one dopuszczone do obrotu wewnętrznego, wtedy następuje zmiana statusu towarów. Takie towary są klasyfikowane jako dopuszczone do wewnętrznego obrotu pod warunkiem, że nie obowiązują w stosunku do nich ograniczenia o charakterze ekonomicznym. 

Maksymalny okres wwozu czasowego, określony w art. 213 KC FR, wynosi 2 lata. Dla niektórych typów towarów rząd rosyjski może ustalać krótsze lub dłuższe terminy wwozu czasowego.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Polecamy: W jakiej formie można prowadzić działalność gospodarczą w Rosji

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zwolnienia z opłat celnych przy wwozie czasowym w Rosji
Zwolnienia z opłat celnych przy wwozie czasowym w Rosji

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

La Strada - Fundacja Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu

Fundacja podejmuje działania mające na celu zwalczanie handlu kobietami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama