REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwolnienia z opłat celnych przy wwozie czasowym w Rosji

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Zwolnienia z opłat celnych przy wwozie czasowym w Rosji
Zwolnienia z opłat celnych przy wwozie czasowym w Rosji

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli wybrałeś wwóz czasowy jako właściwą dla Ciebie procedurę celną, powinieneś zwrócić uwagę na funkcjonujące w obrocie prawa do ulg. Jak obliczyć opłatę celną oraz jakie można zastosować odliczenia przeczytasz poniżej.

Kodeks Celny bezpośrednio przewiduje zwolnienie z opłat celnych i podatków towarów, których czasowy wwóz nie wyrządza istotnej szkody gospodarce Federacji Rosyjskiej. Należą do nich następujące kategorie towarów:

REKLAMA

  • czasowo wwożone kontenery, podstawki i inne opakowania wielokrotnego użytku;
  • towary wwożone czasowo w ramach rozwijania stosunków handlowych, utrzymywania międzynarodowych więzi w sferze nauki, kultury, kinematografii, sportu i turystyki;
  • towary wwożone czasowo w ramach udzielenia pomocy międzynarodowej. 

REKLAMA

Należy dodać, że zgodnie z załącznikiem В3 Konwencji o wwozie czasowym (Stambuł 1990) następujące rodzaje opakowań wielokrotnego użytku: opakowanie, kontenery, podstawki, są całkowicie zwolnione z opłat celnych i podatków. Częściowe zwolnienie przewiduje uiszczenie 3% od sumy opłat celnych i podatków, którą należałoby uiścić, jeśli towary zostałyby dopuszczone do obrotu wewnętrznego (za każdy pełny i niepełny miesiąc kalendarzowy przebywania towarów na obszarze celnym Federacji Rosyjskiej). 

Wyliczona takim sposobem suma może być opłacana od razu przy umieszczeniu towarów pod reżimem wwozu czasowego (przy czym powinna ona być pomnożona przez liczbę miesięcy kalendarzowych, w ciągu których wwożone towary będą się znajdować na obszarze celnym FR) lub w formie okresowo uiszczanych części sumy.

Polecamy: Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie

Ogólna suma opłat celnych i podatków, pobieranych przy wwozie czasowym z częściowym zwolnieniem nie powinna przewyższać sumy opłat celnych i podatków, którą należałoby uiścić, jeśli w dniu umieszczenia towarów pod tym reżimem celnym zostałyby one dopuszczone do obrotu wewnętrznego bez uwzględnienia kar za niedotrzymanie terminów opłat należności celnych, podatków i procentów od nich. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W sytuacji gdy, suma opłat celnych i podatków uiszczana przy czasowym wwozie towarów jest równa sumie, którą należałoby zapłacić, jeśli w dniu umieszczenia towarów pod tym reżimem celnym zostałyby one dopuszczone do obrotu wewnętrznego, wtedy następuje zmiana statusu towarów. Takie towary są klasyfikowane jako dopuszczone do wewnętrznego obrotu pod warunkiem, że nie obowiązują w stosunku do nich ograniczenia o charakterze ekonomicznym. 

Maksymalny okres wwozu czasowego, określony w art. 213 KC FR, wynosi 2 lata. Dla niektórych typów towarów rząd rosyjski może ustalać krótsze lub dłuższe terminy wwozu czasowego.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Polecamy: W jakiej formie można prowadzić działalność gospodarczą w Rosji

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA