REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak funkcjonują środki pozataryfowe w Rosji

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie

REKLAMA

REKLAMA

Prowadząc działalność gospodarczą polegająca na handlu zagranicznym z Rosją powinieneś wiedzieć jak przebiega proces kontroli towaru na granicy. Czy jest się czego obawiać?

Proces sprawdzania towaru na granicy obejmuje kontrolę celną, medyczną i sanitarną, kontrolę weterynaryjną i fitosanitarną oraz testy na zgodność ze standardami jakości.

REKLAMA

Kontrola fitosanitarna sprawowana przez Federalną Służbę ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) realizuje sprawdzanie produktów podlegających kwarantannie.

Certyfikat fitosanitarny wymagany jest dla wszystkich produktów pochodzenia roślinnego, które mogą być nosicielami szkodliwych organizmów lub sprzyjać ich rozprzestrzenianiu.

Polecamy: Na czym polega licencjonowanie w Rosji

Certyfikatu wymagają między innymi:
• warzywa;
• owoce (świeże i suszone);
• rośliny ziarniste;
• mąka;
• herbata i ziarna kawowe;
• orzechy, fasolowe i nasiona;
• rośliny i ich części;
• nawozy;
• drewno, materiały leśne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Certyfikat kwarantannowy jest wydawany przez Federalną Służbę ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego dla każdej partii towarów, wwożonych na terytorium FR. Decyzja o wydaniu certyfikatów fitosanitarnych i/lub kwarantannowych lub o odmowie ich wydania jest podejmowana w ciągu 30 dni kalendarzowych od momentu dotarcia do FS ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego lub jej terytorialnych zarządów wniosku i załączonych do niego dokumentów.

Polecamy: Jaką procedurę celną wybrać - reimport i reeksport

Nadzór weterynaryjny sprawowany jest przez FS ds. Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego. Certyfikat weterynaryjny jest wymagany dla następujących kategorii importowanych towarów:
• zwierzęta domowe;
• bydło rogate;
• mięso i wyroby mięsne;
• żywe ryby i owoce morza;
• jajka, miód i inne tego typu produkty zwierzęcego pochodzenia;
• preparaty medyczne stosowane w weterynarii;
• nasiona i ziarna;
• nieprzetworzone surowce zwierzęce.

Świadectwo sanitarno-epidemiologiczne (Świadectwo sanitarne)

REKLAMA

Import niektórych typów produktów na terytorium FR dopuszcza się tylko za okazaniem świadectwa sanitarno-epidemiologicznego potwierdzającego, że towary spełniają wymogi sanitarne. Oddzielne grupy produktów, które są wwożone na terytorium FR po raz pierwszy, przed wwozem muszą zostać poddane rejestracji w kraju importu.

Świadectwo sanitarno-epidemiologiczne jest wydawane przez Państwową Służbę Nadzoru Sanitarno-Higienicznego Ministerstwa Ochrony Zdrowia FR na podstawie wyników testów produktów. Świadectwo sanitarne wymagane jest dla naturalnych lub sztucznych produktów żywnościowych, towarów dziecięcych, kosmetyków i perfum, a także dla towarów, przeznaczonych do kontaktu z żywnością i skórą człowieka.

Pełna lista tych produktów jest dostępna na stronie http://www. tamognia.ru/measures/gig. Okres ważności świadectwa zależy od rodzaju produktu, wyników testów itd., ale nie może być dłuższy niż 5 lat.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy obietnice wyborcze odbiją się na cenach w sklepach?

    Chociaż dynamika wzrostu cen spada to eksperci nie są zgodni co do tego czy ten trend się utrzyma. Zbyt wiele jest czynników, które utrudniają prognozy. Co mają do tego obietnice wyborcze? 

    SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

    Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

    Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

    Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

    Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

    Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

    REKLAMA

    Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

    Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

    Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

    Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

    Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

    Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

    Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

    Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

    REKLAMA

    Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

    Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

    Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

    W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

    REKLAMA