Na czym polega wwóz czasowy na przykładzie Rosji
REKLAMA
REKLAMA
Wwóz czasowy to procedura, w której ramach, towary zagraniczne wykorzystywane są przez określony czas (okres wwozu czasowego) na obszarze celnym FR z pełnym lub częściowym zwolnieniem z opłat celnych, podatków, jak też bez stosowania wobec nich zakazów i ograniczeń o charakterze ekonomicznym, określanych przez ustawodawstwo Federacji Rosyjskiej o państwowym regulowaniu handlu zagranicznego.
REKLAMA
Istnieje szereg przypadków, kiedy konieczność użytkowania towarów zagranicznych na terytorium Federacji Rosyjskiej jest czasowa, jak np. organizacja wystaw, eksploatacja towarów przez przedstawicielstwa zagranicznych osób prawnych na terytorium Rosji itd.
Wtedy uzasadnione jest skorzystanie z procedury celnej wwozu czasowego, która pozwala na całkowite lub częściowe zwolnienie z opłat celnych i podatków w okresie działania tej procedury.
Polecamy: W jakiej formie można prowadzić działalność gospodarczą w Rosji
Warunki objęcia towarów procedurą wwozu czasowego:
- towary objęte omawianą procedurą muszą być rozpoznawalne przez organy celne przy ich powrotnym wywozie (za wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z międzynarodowymi umowami zawartymi przez FR, dopuszcza się zamianę wwiezionych towarów na towary tego samego typu). Identyfikacja to ustalenie tożsamości towarów objętych procedurą wwozu czasowego, które podlegają powrotnemu wywozowi;
- osoba realizująca procedurę czasowego wwozu powinna zagwarantować należyte spełnienie wynikających z niej obowiązków, określonych przez KC FR, w tym także przedstawienia na prośbę organów celnych zobowiązania do wywozu czasowo przywożonych towarów.
Procedurą celną wwozu czasowego mogą zostać objęte towary zagraniczne, które wcześniej były umieszczone pod innymi reżimami celnymi pod warunkiem spełnienia określonych w KC FR wymogów i warunków, co do zakończenia obowiązywania wcześniej zadeklarowanego reżimu, a także spełnienia wymogów dotyczących objęcia towarów procedurą wwozu czasowego.
Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.
Polecamy: Jakie towary w Rosji podlegają akcyzie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.