Jak chronić firmowy znak towarowy w Rosji
REKLAMA
REKLAMA
Znaki towarowe to oznaczenie służące indywidualizacji towarów lub usług. Istnieje kilka rodzajów znaków towarowych: słowne, graficzne, złożone, przestrzenne, dźwiękowe. Do znaków słownych zaliczamy słowa, połączenia liter mające charakter słowny, wyrażenia, zdania i inne elementy językowe oraz ich połączenia. Do znaków graficznych zaliczamy — przedstawienia żywych istot, przedmiotów, obiektów naturalnych i innych oraz figury wszelkich form.
REKLAMA
Do znaków przestrzennych należą trójwymiarowe obiekty, figury, kombinacje linii i fi gur. Jako znaki złożone występują kombinacje różnorodnych elementów: graficznych, słownych, przestrzennych, itd.
Zgodnie z art. 1477 i 1478 Kodeksu Cywilnego Federacji Rosyjskiej znak towarowy może zostać zarejestrowany na osobę prawną lub fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Firma, która postanowiła mieć własną markę musi ją na czas zarejestrować. Dopóki znak nie został zarejestrowany, jego posiadacz nie może zabronić używania go innym osobom. Rejestracją znaków towarowych zajmuje się Instytut Federalny Własności Przemysłowej (FIPS) Służby Federalnej ds. Własności Intelektualnej, Patentów i Znaków Towarowych (Rospatent).
Wniosek o zarejestrowanie prawa do marki firma może złożyć samodzielnie lub przez pełnomocnika (rzecznika) patentowego. Taka osoba winna posiadać akredytację w Rospatencie.
Polecamy: Na czym polega państwowy system preferencji w Rosji
REKLAMA
Po uzyskaniu pozwolenia na rejestrację znaku towarowego należy wystąpić o wydanie świadectwa rejestracyjnego. W tym celu w Urzędzie Patentowym należy złożyć wniosek o wydanie świadectwa. Dokument ten stwierdza pierwszeństwo do uzyskania prawa ochrony znaku towarowego. Świadectwo potwierdza wyłączne prawo posiadacza do używania i dysponowania znakiem towarowym oraz zakaz jego używania przez inne osoby.
Wyłączne prawo do używania znaku towarowego jest ważne przez 10 lat. Termin ten jest liczony od momentu złożenia wniosku w Rospatencie. Później, jeżeli podmiot planuje przedłużyć jego ochronę prawną, to w trakcie ostatniego roku ważności świadectwa należy złożyć wniosek o przedłużenie ważności rejestracji. W takim wypadku ochrona zostanie przedłużona na następne dziesięć lat (art. 16 Ustawy nr 3520-1). Do wniosku należy obowiązkowo załączyć dokument potwierdzający wniesienie opłaty skarbowej za przedłużenie terminu ważności.
Ochrona praw do znaku towarowego może być wykonywana z zastosowaniem norm prawa administracyjnego, cywilnego i karnego.
Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.
Polecamy: Jak obliczyć opłatę celną w Rosji
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.