reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak uzyskać pozwolenie na pracę w firmie w Rosji

Jak uzyskać pozwolenie na pracę w firmie w Rosji

Zgodnie z Ustawą, cudzoziemiec ma prawo wykonywać działalność zawodową na terenie Federacji Rosyjskiej w przypadku, jeżeli uzyskał pozwolenie na pracę. Tryb jego uzyskania określają Zasady wydawania obywatelom innych państw i osobom bez obywatelstwa pozwolenia na pracę zatwierdzone Postanowieniem Rządu Federacji Rosyjskiej z 30 grudnia 2002 r. nr 941.

Pozwolenie na pracę jest to dokument stwierdzający prawo cudzoziemca do czasowego wykonywania na terytorium Federacji Rosyjskiej działalności zawodowej. Może je uzyskać osoba, która ukończyła 18 lat. Wniosek o wydanie pozwolenia składa się w terytorialnym organie spraw wewnętrznych (tam też jest wystawiane, wydawane i anulowane samo pozwolenie na pracę. Jest ono wydawane w formie karty plastikowej z wielopoziomową ochroną przed podróbkami).

Termin rozpatrzenia wniosku to 30 dni roboczych od dnia złożenia wniosku i wszystkich niezbędnych dokumentów sporządzonych w sposób właściwy. Organ terytorialny spraw wewnętrznych zobowiązany jest w ciągu 10 dni od daty wydania decyzji pisemnie poinformować wnioskodawcę o wyniku rozpatrzenia wniosku, a w przypadku odmowy podać przyczynę odmowy. Dokument powinien zostać przekazany cudzoziemcowi przez pracodawcę przed rozpoczęciem wykonywania przez cudzoziemca działalności zawodowej na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Polecamy: Na co uważać zatrudniając cudzoziemców w Rosji

Poza tym pracodawca powinien wypełniać wiele obowiązków związanych z zatrudnieniem cudzoziemców w charakterze siły roboczej:

- składać dokumenty niezbędne do zameldowania przybywającego w miejscu pobytu, zawiadomić swój organ podatkowy o zatrudnieniu cudzoziemca oraz o wszelkich zmianach z nim związanych (o zawarciu nowej umowy o pracę, anulowaniu pozwolenia na pracę lub na zatrudnienie cudzoziemców);

- udzielić pomocy cudzoziemcowi przy wyjeździe z Rosji po zakończeniu kontraktu; zawiadamiać organy spraw wewnętrznych o rozwiązaniu umowy z cudzoziemcem;

- zawiadamiać organy spraw wewnętrznych oraz organy bezpieczeństwa o samowolnym porzuceniu przez cudzoziemca miejsca pracy lub opuszczeniu miejsca pobytu, itd.

Polecamy: Jakie dokumenty wymagane są w celu zatrudnienia cudzoziemca w Rosji

Przyjmując do pracy cudzoziemca pracodawca ma prawo sprawdzić jego dokumenty określone w art. 65 Kodeksu Pracy FR (np. dokumenty stwierdzające jego tożsamość, dokumenty stwierdzające wykształcenie, kwalifikacje lub umiejętności specjalne).

Dokumenty winny zostać przetłumaczone na język rosyjski, tłumaczenie powinno zostać poświadczone przez notariusza. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że zgodnie z art. 66 Kodeksu Pracy pracodawca zobowiązany jest prowadzić Książeczki Pracy dla każdego pracownika, który przepracował w firmie więcej niż pięć dni, jeżeli to miejsce pracy jest dla pracownika podstawowym miejscem pracy. W związku z tym dla cudzoziemca, który przepracował w firmie ponad pięć dni, należy założyć Książeczkę Pracy w trybie ustalonym przepisami prawa.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak uzyskać pozwolenie na pracę w firmie w Rosji
Jak uzyskać pozwolenie na pracę w firmie w Rosji

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Przybysz

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama