REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega odprawa czasowa dla firm

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Na czym polega odprawa czasowa dla firm
Na czym polega odprawa czasowa dla firm

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli firma zagraniczna ma własny park samochodowy, może ona korzystać w celach działalności gospodarczej na terytorium Federacji Rosyjskiej z własnych środków transportu. Musi w tym celu zastosować procedurę celnej odprawy czasowej.

REKLAMA

Zgodnie z art. 209 Kodeksu Celnego Federacji Rosyjskiej odprawa czasowa — jest to procedura celna, w której wyniku towary pochodzenia zagranicznego wykorzystywane są w ciągu określonego czasu (okresu, na jaki dokonano odprawy czasowej) na terytorium celnym Federacji Rosyjskiej z zastosowaniem warunkowego całkowitego lub częściowo zwolnienia z opłaty ceł i podatków oraz bez zastosowana w stosunku do tych towarów zakazów i ograniczeń o charakterze gospodarczym określonych zgodnie z przepisami prawa Federacji Rosyjskiej o państwowej regulacji działalności w zakresie handlu zagranicznego.

REKLAMA

Wwóz towarów z zastosowaniem procedury odprawy czasowej dopuszczany jest pod warunkiem, że towary mogą zostać zidentyfikowane przez organ celny przy ich powrotnym wywozie (reeksporcie). Organ celny ma prawo zażądać od osoby zgłaszającej towar do odprawy czasowej, udzielenia gwarancji należytego wykonania zobowiązań, w tym zobowiązania do wywozu towaru wwiezionego z zastosowaniem procedury odprawy czasowej.

Okres, na jaki dokonuje się odprawy czasowej, wynosi dwa lata, ale może zostać on przedłużony na wniosek przedsiębiorcy. Zgodnie z Postanowieniem Rządu Rosyjskiej Federacji z 11.03.2003 nr 147 „O dodatkowych działaniach państwa w zakresie wsparcia rosyjskiego transportu samochodowego przeznaczonego do przewozów międzynarodowych” przewiduje udzielenie w stosunku do środków transportu kody wg TN WED Rosji (nomenklatura celna zagranicznej działalności gospodarczej) 8701 20 101 2, 8704 23 910 4, 8716 39 300 1, 8716 39 300 2, 8716 39 590 1) wwożonych na terytorium celne Federacji Rosyjskiej z zastosowaniem procedury odprawy czasowej, całkowitego zwolnienia z ceł i podatków celnych, oprócz opłat za dokonanie odprawy celnej, na cały okres użytkowania, pod warunkiem, że będą one wykorzystywane do dokonywania międzynarodowych przewozów towarowych.

Polecamy: Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji - jurysdykcja i właściwość sądowa

W celu realizacji powyższego postanowienia Ministerstwo Transportu Federacji Rosyjskiej oraz Państwowy Komitet Celny Rosji wydały wspólne Polecenie z 08.09.2003 nr 187/970 „O wykazie dokumentów i trybie prowadzenia kontroli celowości wykorzystania środków transportu wwożonych na obszar celny Federacji Rosyjskiej z zastosowaniem odprawy czasowej” (zarejestrowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji 30.09.2003 nr 5129). Zgodnie z punktem 1 powyższego polecenia dopuszcza się wykorzystanie środka transportu do celów przewozu krajowego ładunku pod warunkiem, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • przewóz krajowy dokonywany jest z miejsca zakończenia przewozu międzynarodowego ładunku do miejsca lub w miarę możliwości w pobliże miejsca, gdzie środek transportu powinien zostać załadowany towarem przeznaczonym do wywozu z obszaru celnego Federacji Rosyjskiej;
  • przewóz krajowy odbywa się jeden raz bez dokonywania dodatkowych operacji na odcinkach drogi.

REKLAMA

Jednocześnie powyższe Postanowienie zobowiązuje Ministerstwo Transportu Federacji Rosyjskiej i Główny Komitet Celny Federacji Rosyjskiej do określenia wykazu dokumentów potwierdzających wykorzystanie środków transportu do dokonywania przewozów międzynarodowych oraz tryb powadzenia kontroli sposobu wykorzystania tych środków transportu w wymienionych celach.

W celu wykonania powyższego zobowiązania Ministerstwo Transportu Rosji i Główny Komitet Celny Rosji wydały Polecenie z 08.09.2004 nr 187/970. Powyższym poleceniem postanowiono, że dokumentami potwierdzającymi wykorzystanie środków transportu do międzynarodowych przewozów towarowych są drogowe listy przewozowe (CMR) przewidziane Konwencją o Umowie Międzynarodowego Przewozu Drogowego Towarów oraz wszelkie inne dokumenty przewozowe potwierdzające zawarcie umowy międzynarodowego przewozu towarów.

W ten sposób w Federacji Rosyjskiej zostały stworzone warunki do wykorzystania zagranicznego ciężarowego transportu samochodowego w celach przewozów międzynarodowych.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Polecamy: Jak zawierać umowy z kontrahentami rosyjskimi

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA