Na czym polega odprawa czasowa dla firm
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 209 Kodeksu Celnego Federacji Rosyjskiej odprawa czasowa — jest to procedura celna, w której wyniku towary pochodzenia zagranicznego wykorzystywane są w ciągu określonego czasu (okresu, na jaki dokonano odprawy czasowej) na terytorium celnym Federacji Rosyjskiej z zastosowaniem warunkowego całkowitego lub częściowo zwolnienia z opłaty ceł i podatków oraz bez zastosowana w stosunku do tych towarów zakazów i ograniczeń o charakterze gospodarczym określonych zgodnie z przepisami prawa Federacji Rosyjskiej o państwowej regulacji działalności w zakresie handlu zagranicznego.
REKLAMA
Wwóz towarów z zastosowaniem procedury odprawy czasowej dopuszczany jest pod warunkiem, że towary mogą zostać zidentyfikowane przez organ celny przy ich powrotnym wywozie (reeksporcie). Organ celny ma prawo zażądać od osoby zgłaszającej towar do odprawy czasowej, udzielenia gwarancji należytego wykonania zobowiązań, w tym zobowiązania do wywozu towaru wwiezionego z zastosowaniem procedury odprawy czasowej.
Okres, na jaki dokonuje się odprawy czasowej, wynosi dwa lata, ale może zostać on przedłużony na wniosek przedsiębiorcy. Zgodnie z Postanowieniem Rządu Rosyjskiej Federacji z 11.03.2003 nr 147 „O dodatkowych działaniach państwa w zakresie wsparcia rosyjskiego transportu samochodowego przeznaczonego do przewozów międzynarodowych” przewiduje udzielenie w stosunku do środków transportu kody wg TN WED Rosji (nomenklatura celna zagranicznej działalności gospodarczej) 8701 20 101 2, 8704 23 910 4, 8716 39 300 1, 8716 39 300 2, 8716 39 590 1) wwożonych na terytorium celne Federacji Rosyjskiej z zastosowaniem procedury odprawy czasowej, całkowitego zwolnienia z ceł i podatków celnych, oprócz opłat za dokonanie odprawy celnej, na cały okres użytkowania, pod warunkiem, że będą one wykorzystywane do dokonywania międzynarodowych przewozów towarowych.
Polecamy: Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji - jurysdykcja i właściwość sądowa
W celu realizacji powyższego postanowienia Ministerstwo Transportu Federacji Rosyjskiej oraz Państwowy Komitet Celny Rosji wydały wspólne Polecenie z 08.09.2003 nr 187/970 „O wykazie dokumentów i trybie prowadzenia kontroli celowości wykorzystania środków transportu wwożonych na obszar celny Federacji Rosyjskiej z zastosowaniem odprawy czasowej” (zarejestrowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości Rosji 30.09.2003 nr 5129). Zgodnie z punktem 1 powyższego polecenia dopuszcza się wykorzystanie środka transportu do celów przewozu krajowego ładunku pod warunkiem, że:
- przewóz krajowy dokonywany jest z miejsca zakończenia przewozu międzynarodowego ładunku do miejsca lub w miarę możliwości w pobliże miejsca, gdzie środek transportu powinien zostać załadowany towarem przeznaczonym do wywozu z obszaru celnego Federacji Rosyjskiej;
- przewóz krajowy odbywa się jeden raz bez dokonywania dodatkowych operacji na odcinkach drogi.
REKLAMA
Jednocześnie powyższe Postanowienie zobowiązuje Ministerstwo Transportu Federacji Rosyjskiej i Główny Komitet Celny Federacji Rosyjskiej do określenia wykazu dokumentów potwierdzających wykorzystanie środków transportu do dokonywania przewozów międzynarodowych oraz tryb powadzenia kontroli sposobu wykorzystania tych środków transportu w wymienionych celach.
W celu wykonania powyższego zobowiązania Ministerstwo Transportu Rosji i Główny Komitet Celny Rosji wydały Polecenie z 08.09.2004 nr 187/970. Powyższym poleceniem postanowiono, że dokumentami potwierdzającymi wykorzystanie środków transportu do międzynarodowych przewozów towarowych są drogowe listy przewozowe (CMR) przewidziane Konwencją o Umowie Międzynarodowego Przewozu Drogowego Towarów oraz wszelkie inne dokumenty przewozowe potwierdzające zawarcie umowy międzynarodowego przewozu towarów.
W ten sposób w Federacji Rosyjskiej zostały stworzone warunki do wykorzystania zagranicznego ciężarowego transportu samochodowego w celach przewozów międzynarodowych.
Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA