reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak przedsiębiorca może zatrudnić pracowników w Rosji

Jak przedsiębiorca może zatrudnić pracowników w Rosji


Zatrudnienie pracowników spośród obywateli Federacji Rosyjskiej w rosyjskich spółkach z kapitałem zagranicznym odbywa się zgodnie z przepisami tamtejszego kodeksu pracy. Zasady te cechują się złożoną strukturą. Jakie rozwiazania wprowadzają?

Zatrudnienie nowego pracownika związane jest z dostarczeniem przez niego dokumentów przewidzianych art. 65 Kodeksu Pracy Federacji Rosyjskiej, sporządzeniem i podpisaniem przez strony umowy o pracę oraz innych dokumentów (art. 68 Kodeksu Pracy FR), sporządzeniem wpisu do Książeczki Pracy (art. 66 Kodeksu Pracy FR).

Podstawą przyjęcia do pracy na stanowisko kierownicze jest protokół (uchwała) wspólników lub akcjonariuszy danej spółki w sprawie mianowania na stanowisko kierownicze (członkowie zarządu, dyrektor generalny). Polecenie (tzw. Prikaz) w sprawie mianowania nie jest wymagane, ponieważ pracownik mianowany jest na stanowisko przez właściciela firmy.

Gdy wszystkie etapy rozmów zostaną zakończone i spółka zatrudnia danego kandydata, zwykle w pierwszym dniu pracy, pracownik wydziału kadr prosi go o przyniesienie niezbędnych dokumentów w celu podpisania umowy o pracę i uzupełnienia teczki kadrowej.

Wykaz tych dokumentów został określony w art. 65 Kodeksu Pracy Federacji Rosyjskiej:

- dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość;
- „Książeczka Pracy” za wyjątkiem przypadków, gdy pracownik po raz pierwszy zawiera umowę o pracę lub zostaje zatrudniony na zasadzie łączenia stanowisk;
- świadectwo Państwowego Ubezpieczenia Emerytalnego;
- dokumenty związane ze służbą wojskową — dot. osób będących w rezerwie i podlegających powołaniu do wojska;
- dokument stwierdzający wykształcenie, kwalifikacje lub zdobyte umiejętności specjalistyczne — w przypadku przyjęcia do pracy, gdzie wymagane są umiejętności specjalistyczne lub przygotowanie specjalistyczne.

Polecamy: Jak zawierać umowy z kontrahentami rosyjskimi

Pracodawca nie może żądać od pracownika żadnych innych dokumentów, poza tymi, które określone zostały przepisami prawa rosyjskiego. Punkt 3 wspomnianego powyżej artykułu bezpośrednio zabrania żądania od osoby przyjmowanej do pracy jakichkolwiek innych dokumentów poza przewidzianymi w tym artykule. Rozumie się samo przez się, że pracodawca nie może odmówić zatrudnienia z powodu nieprzedłożenia przez kandydata dodatkowych dokumentów. Byłoby to bezpośrednim naruszeniem przepisów prawa pracy, a jeżeli kandydat wystąpiłby w tej sprawie na drogę sądową, pracodawca musiałby nie tylko przyjąć go do pracy, ale jeszcze wypłacić odszkodowanie, za czas, jaki kandydat zmuszony był pozostawać bez pracy.

Przed zatrudnieniem obywatela Rosji na stanowisku kierowniczym (członek zarządu, dyrektor generalny), radzę dokonać sprawdzenia czy osoba taka nie jest rejestrowana przez główny urząd spraw wewnętrznych Federacji Rosyjskiej, jako osoba pozbawiona prawa do zajmowania funkcji kierowniczych w organach podmiotów gospodarczych. Od dnia 1 kwietnia 2007 roku w Rosji funkcjonuje ogólnofederalny rejestr osób zdyskwalifikowanych (Общефедеральный Реестр Дисквалифицированных Лиц Гувд), do którego można zwrócić się o opinię, czy kandydat do zatrudnienia na stanowisko kierownicze nie został prawomocnym orzeczeniem sądu pozbawiony prawa zajmowania takiego stanowiska.

W celu uzyskania informacji osoby fizyczne mogą się zgłosić do dowolnego komisariatu milicji, zaś osoby prawne do Centrum Informacyjnego ГУВД, właściwego dla miejsca rejestracji osoby prawnej.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Polecamy: Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji - jurysdykcja i właściwość sądowa

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak przedsiębiorca może zatrudnić pracowników w Rosji
Jak przedsiębiorca może zatrudnić pracowników w Rosji

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kuba Karliński

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama