| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jakie są ograniczenia w prowadzeniu działalności transportowej w Rosji

Jakie są ograniczenia w prowadzeniu działalności transportowej w Rosji

Działalność transportowa w Rosji jeszcze do niedawna podlegała obowiązkowi uzyskania licencji. Jeżeli planujesz założyć w Rosji firmę o charakterze transportowym, pamiętaj o ostatnich zmianach w przepisach. Co nowego się w nich pojawiło?

W myśl Ustawy Federalnej z 2 lipca 2005 r. nr 80-FZ działalność zarobkowa w zakresie przewozu osób samochodami osobowymi oraz działalność w zakresie przewozu ładunków samochodami o ładowności ponad 3,5 ton wyłączone zostały z wykazu rodzajów działalności, na wykonywanie, której wymagana jest licencja.

Międzynarodowe przewozy samochodowe mogą wykonywać zarówno osoby prawne, niezależnie od ich formy prawnej, jak i przedsiębiorcy indywidualni wykonujący przewóz ładunków i osób.

Do wykonywania międzynarodowych przewozów samochodowych dopuszczają organy Rosyjskiej Inspekcji Samochodowej Ministerstwa Transportu Federacji Rosyjskiej. Podstawowymi warunkami dopuszczenia są:

- posiadanie licencji na przewóz osób;
- środki transportu posiadane na własność lub z innego tytułu prawnego i odpowiadające międzynarodowym standardom technicznym, konwencjom, i porozumieniom regulującym międzynarodowe przewozy samochodowe;
- zgodność kwalifikacji odpowiedzialnych specjalistów z wymogami kwalifikacyjnymi w zakresie organizacji przewozów samochodowych w relacjach międzynarodowych;
- stabilna sytuacja finansowa określana wg następujących wskaźników:
- posiadanie własnego majątku, wartość którego w przeliczeniu na 1 środek transportu wynosi przynajmniej 50 tys. rubli lub w przeliczeniu na tonę dopuszczalnej masy całkowitej danego środka transportu przynajmniej
2,5 tys. rubli.

Polecamy: Jak uniknąć podwójnego opodatkowania prowadząc firmę w Rosji i Polsce

Decyzję o dopuszczeniu przewoźnika do międzynarodowych przewozów samochodowych Inspekcja Samochodowa podejmuje w ciągu 30 dni od daty wpłynięcia wniosku. Decyzja zostaje przekazana przewoźnikowi w formie pisemnej w terminie 3 dni od daty jej podjęcia.

Dopuszczenie rosyjskiego przewoźnika do międzynarodowych przewozów samochodowych wydawane jest w formie zaświadczenia o dopuszczeniu oraz karty dopuszczenia dla każdego środka transportu, przy którego użyciu będą wykonywane międzynarodowe przewozy samochodowe.

Polecamy: Kiedy firma zapłaci podatek od majątku przedsiębiorstwa w Rosji

Jednym z podstawowych warunków uzyskania licencji międzynarodowej (dopuszczenia) dodatkowo, oprócz wymienionych wyżej dokumentów, wydaje się być Świadectwo odbycia kursów w zakresie międzynarodowych przewozów ładunków i osób (ASMAP).

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »