| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Jak funkcjonują organy sp. z o.o. w Rosji – dyrektor generalny i komisja rewizyjna

Jak funkcjonują organy sp. z o.o. w Rosji – dyrektor generalny i komisja rewizyjna

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą lub dopiero planujesz założenie firmy, a Twój wybór padł na działalność w Rosji, prędzej, czy później staniesz przed ważnym wyborem – jaką formę działalności wybrać. Poniżej przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu poświęconego spółce z o.o. Jakie obowiązki i prawa ma dyrektor generalny oraz komisja rewizyjna.

Dyrektor generalny (prezydent)

Jego funkcje, prawa i obowiązki określa Ustawa Federalna i dokumenty założycielskie spółki. Dyrektor generalny prowadzi samodzielny zarząd spółki lub działa w ramach zarządu kolegialnego, razem z innymi członkami zarządu. Walne Zgromadzenie nie ma prawa włączać się w bieżącą działalność spółki, chyba, że działania zarządu skierowane są przeciwko samej spółce, jej interesom.

Dyrektor generalny nie może być jednocześnie przewodniczącym rady nadzorczej. Członkowie zarządu nie mogą stanowić więcej niż ¼ wszystkich członków rady nadzorczej. Członek rady nadzorczej nie może przekazać swojego prawa głosu innym członkom rady lub osobom trzecim.

Jest to bardzo ważny element związany z zakazem „cedowania” prawa głosu i udzielania pełnomocnictwa przez członka rady nadzorczej — bardzo często zdarza się, że przedsiębiorcy zapominają o tym i niestety ich pełnomocnik nie może uczestniczyć w głosowaniu rady nadzorczej, co często ma wymierne znaczenie dla decyzji podejmowanych przez radę.

Do kompetencji rady nadzorczej należy, jeżeli nie jest to wyłączna kompetencja walnego zgromadzenia, wybór i odwołanie członków organu wykonawczego spółki, jak również funkcje związane z zawarciem „dużych kontraktów”, przygotowanie i zwoływanie Walnego Zgromadzenia Wspólników i Nadzwyczajnych Walnych Zgromadzeń. Szczegółowe kompetencje rady nadzorczej określają dokumenty założycielskie spółki (statut i umowa założycielska).

Polecamy: Kto może dokonać rejestracji spółki z o.o. w Rosji

Komisja rewizyjna

Komisja rewizyjna może być utworzona na podstawie dokumentów założycielskich spółki lub powołana w trakcie prowadzenia działalności przez spółki. Komisję tworzą wspólnicy spółki lub osoby trzecie, zgodnie z porządkiem określonym w dokumentach założycielskich danej spółki. Funkcje komisji rewizyjnej może spełniać firma audytorska. Wybór członków komisji rewizyjnej i audytora należy do wyłącznej kompetencji Walnego Zgromadzenia. Członkami Komisji nie mogą być członkowie rady nadzorczej, zarządu i dyrektor generalny.

Polecamy: Jak finansować sp. z o.o. w Rosji

Komisja rewizyjna w każdym czasie może wykonywać czynności sprawdzające, związane z księgowością danej spółki. Ma prawo dostępu do wszystkich dokumentów księgowych. Członkowie rady nadzorczej, zarządu, generalny dyrektor są zobowiązani do przekazywania komisji rewizyjnej wszelkich informacji i dokumentów księgowych. Komisja może od tych osób żądać pisemnych wyjaśnień dotyczących działalności spółki.

Komisja rewizyjna ma obowiązek raz do roku przygotować sprawozdanie z badań bilansu. Komisja zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia winna wybrać niezależnego audytora.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak funkcjonują organy sp. z o.o. w Rosji – dyrektor generalny i komisja rewizyjna
Jak funkcjonują organy sp. z o.o. w Rosji – dyrektor generalny i komisja rewizyjna

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »