REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak funkcjonują organy sp. z o.o. w Rosji – dyrektor generalny i komisja rewizyjna

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Jak funkcjonują organy sp. z o.o. w Rosji – dyrektor generalny i komisja rewizyjna
Jak funkcjonują organy sp. z o.o. w Rosji – dyrektor generalny i komisja rewizyjna

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli jesteś przedsiębiorcą lub dopiero planujesz założenie firmy, a Twój wybór padł na działalność w Rosji, prędzej, czy później staniesz przed ważnym wyborem – jaką formę działalności wybrać. Poniżej przedstawiamy kolejny artykuł z cyklu poświęconego spółce z o.o. Jakie obowiązki i prawa ma dyrektor generalny oraz komisja rewizyjna.

Dyrektor generalny (prezydent)

Jego funkcje, prawa i obowiązki określa Ustawa Federalna i dokumenty założycielskie spółki. Dyrektor generalny prowadzi samodzielny zarząd spółki lub działa w ramach zarządu kolegialnego, razem z innymi członkami zarządu. Walne Zgromadzenie nie ma prawa włączać się w bieżącą działalność spółki, chyba, że działania zarządu skierowane są przeciwko samej spółce, jej interesom.

REKLAMA

REKLAMA

Dyrektor generalny nie może być jednocześnie przewodniczącym rady nadzorczej. Członkowie zarządu nie mogą stanowić więcej niż ¼ wszystkich członków rady nadzorczej. Członek rady nadzorczej nie może przekazać swojego prawa głosu innym członkom rady lub osobom trzecim.

Jest to bardzo ważny element związany z zakazem „cedowania” prawa głosu i udzielania pełnomocnictwa przez członka rady nadzorczej — bardzo często zdarza się, że przedsiębiorcy zapominają o tym i niestety ich pełnomocnik nie może uczestniczyć w głosowaniu rady nadzorczej, co często ma wymierne znaczenie dla decyzji podejmowanych przez radę.

Do kompetencji rady nadzorczej należy, jeżeli nie jest to wyłączna kompetencja walnego zgromadzenia, wybór i odwołanie członków organu wykonawczego spółki, jak również funkcje związane z zawarciem „dużych kontraktów”, przygotowanie i zwoływanie Walnego Zgromadzenia Wspólników i Nadzwyczajnych Walnych Zgromadzeń. Szczegółowe kompetencje rady nadzorczej określają dokumenty założycielskie spółki (statut i umowa założycielska).

Polecamy: Kto może dokonać rejestracji spółki z o.o. w Rosji

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komisja rewizyjna

Komisja rewizyjna może być utworzona na podstawie dokumentów założycielskich spółki lub powołana w trakcie prowadzenia działalności przez spółki. Komisję tworzą wspólnicy spółki lub osoby trzecie, zgodnie z porządkiem określonym w dokumentach założycielskich danej spółki. Funkcje komisji rewizyjnej może spełniać firma audytorska. Wybór członków komisji rewizyjnej i audytora należy do wyłącznej kompetencji Walnego Zgromadzenia. Członkami Komisji nie mogą być członkowie rady nadzorczej, zarządu i dyrektor generalny.

Polecamy: Jak finansować sp. z o.o. w Rosji

Komisja rewizyjna w każdym czasie może wykonywać czynności sprawdzające, związane z księgowością danej spółki. Ma prawo dostępu do wszystkich dokumentów księgowych. Członkowie rady nadzorczej, zarządu, generalny dyrektor są zobowiązani do przekazywania komisji rewizyjnej wszelkich informacji i dokumentów księgowych. Komisja może od tych osób żądać pisemnych wyjaśnień dotyczących działalności spółki.

Komisja rewizyjna ma obowiązek raz do roku przygotować sprawozdanie z badań bilansu. Komisja zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia winna wybrać niezależnego audytora.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA

Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

REKLAMA