Jakie obowiązki ma wspólnik sp. z o.o. w Rosji
REKLAMA
REKLAMA
Do głównych obowiązków wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należą:
- wnoszenie wkładów określanych w umowie i dokumentach założycielskich spółki;
- pisemne powiadamianie spółki i pozostałych wspólników o chęci zbycia udziałów osobie trzeciej wraz z określeniem oferowanej ceny sprzedaży udziałów i innych warunków zbycia;
- zakaz przekazywania informacji o spółce osobom trzecim.
REKLAMA
W czasie tworzenia spółki na wspólników mogą być nałożone dodatkowe obowiązki. Nałożenie dodatkowych obowiązków na wspólnika w trakcie funkcjonowania spółki musi zostać poprzedzone przyjęciem uchwały większością 2/3 głosów i wyrażoną przez niego pisemną zgodą. W przypadku zbycia udziałów dodatkowe obowiązki wspólnika nie przechodzą na nabywcę. Dodatkowe obowiązki mogą zostać anulowane jednomyślną uchwałą wspólników.
Polecamy: Kto może dokonać rejestracji spółki z o.o. w Rosji
Wspólnik ma prawo wyjścia ze spółki w każdym czasie niezależnie od zgody pozostałych wspólników. Wyjście ze spółki związane jest z wypłatą aktualnej ceny jego udziałów w gotówce lub w naturze, po wyrażeniu na to zgody przez danego wspólnika.
Polecamy: Jak spółki z o.o. funkcjonują w Rosji
REKLAMA
Wypłata następuje z różnicy czystych aktywów spółki i wartości kapitału zakładowego. Wspólnik otrzymuje część czystych aktywów spółki, a nie część jej majątku. Udział lub udziały należące do wspólnika z chwilą jego wyjścia przechodzą na rzecz samej spółki.
Wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zgodnie z prawem rosyjskim może zostać usunięty ze spółki. Może to nastąpić, jeżeli wspólnik narusza prawa i obowiązki, które go dotyczą, jego działanie lub brak działania wpływa na niekorzyść spółki.
Wyłączenie wspólnika ze spółki możliwe jest tylko i wyłącznie na drodze sądowej, po inicjatywie pozostałych wspólników reprezentujących, co najmniej 10% kapitału zakładowego spółki. W przypadku wyłączenia wspólnika ze spółki jego udział lub udziały przechodzą na rzecz samej spółki. W przypadku wyłączenia wspólnika ze spółki, spółka winna wypłacić mu w gotówce lub w naturze wartość jego udziałów.
Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.