reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Upadłość polskich firm

Upadłość polskich firm

Liczba polskich firm, które ogłaszają upadłość rośnie z roku na rok. Jednak dobra wiadomość brzmi: w pierwszej połowie 2010 roku liczba ta rosła znacznie wolniej niż dotychczas. Za wcześnie jednak na nadmierny optymizm. Suma sumarum bieżący rok może się zakończyć rekordową liczbą zamkniętych firm. To konsekwencja wciąż obserwowanych skutków globalnego kryzysu z ubiegłego roku, który nie ominął także naszego kraju.

Bankructwa na polskim rynku dotyczyły głównie branży budowlanej i produkcyjnej oraz sektora sprzedaży. Wynika to z prostej przyczyny. Firmy działające w tych obszarach są często powiązane z kapitałem zagranicznym. W przypadku, gdy pojawiają się kłopoty z jego płynnością, zwykle konsekwencje odczuwają też rodzime przedsiębiorstwa.

Firmy dbające o swoje finanse mogą się jednak zabezpieczyć przed opóźnieniami w regulowaniu płatności przez kontrahentów i klientów. I powinni to robić. W praktyce zatory płatnicze są bowiem jednym z najczęstszych czynników prowadzących do utraty płynności finansowej i dalej do bankructwa. Jednym z skutecznych sposobów na uchronienie się przed współpracą z nierzetelnym partnerem jest sprawdzenie go w biurze informacji gospodarczej. Po czerwcowej nowelizacji ustawy regulującej działalnością BIGów, dane dłużników w rejestrach umieszczać mogą także konsumenci i wierzyciele wtórni (w tym firmy windykacyjne, fundusze sekurytyzacyjne). Szacuje się, że dzięki temu na czarne listy dłużników może trafić nawet kilka milionów osób i firm. Mocno uszczelnia się rynek wymiany informacji gospodarczych. Znacząco rośnie zatem szansa na wykrycie nierzetelnego płatnika lub kontrahenta. Maleje tym samym ryzyko podjęcia z współpracy mogącej w efekcie doprowadzić do upadłości.

Przeczytaj również: Skończyłeś studia - załóż własny biznes

Cieszy fakt, że nowe prawo zostało zauważone przez rynek. Z obserwacji Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. wynika, że wyraźnie wzrasta zainteresowanie usługami BIGów. Coraz liczniej zgłaszają się do nas nowi klienci – w tym osoby fizyczne i wierzyciele wtórni. Dopytują o możliwości sprawdzenia przyszłych kontrahentów, a także o wpisywanie danych swoich dłużników. Rejestr Dłużników ERIF podpisał w ostatnim czasie umowy o współpracy z kilkoma firmami windykacyjnymi, z kolejnymi prowadzone są zaawansowane rozmowy. Dzięki temu w niedalekiej przyszłości do Rejestru Dłużników ERIF trafią dane kilkuset tysięcy zadłużonych osób i firm, które wcześniej nie były nigdzie ujawnione.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Tak szybko rosnące zasoby biur informacji gospodarczej – nieuchronnie wywrą pozytywny na spadek liczby przedsiębiorstw ogłaszających upadłość. Uszczelniony rynek wymiany informacji gospodarczych wyeliminuje sporą część nierzetelnych graczy i poniesie bezpieczeństwa prowadzenia biznesu przez solidnych przedsiębiorców.

Urszula Okarma - prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama