REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość polskich firm

W praktyce zatory płatnicze są bowiem jednym z najczęstszych czynników prowadzących do utraty płynności finansowej i dalej do bankructwa.
W praktyce zatory płatnicze są bowiem jednym z najczęstszych czynników prowadzących do utraty płynności finansowej i dalej do bankructwa.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Liczba polskich firm, które ogłaszają upadłość rośnie z roku na rok. Jednak dobra wiadomość brzmi: w pierwszej połowie 2010 roku liczba ta rosła znacznie wolniej niż dotychczas. Za wcześnie jednak na nadmierny optymizm. Suma sumarum bieżący rok może się zakończyć rekordową liczbą zamkniętych firm. To konsekwencja wciąż obserwowanych skutków globalnego kryzysu z ubiegłego roku, który nie ominął także naszego kraju.

REKLAMA

Bankructwa na polskim rynku dotyczyły głównie branży budowlanej i produkcyjnej oraz sektora sprzedaży. Wynika to z prostej przyczyny. Firmy działające w tych obszarach są często powiązane z kapitałem zagranicznym. W przypadku, gdy pojawiają się kłopoty z jego płynnością, zwykle konsekwencje odczuwają też rodzime przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Firmy dbające o swoje finanse mogą się jednak zabezpieczyć przed opóźnieniami w regulowaniu płatności przez kontrahentów i klientów. I powinni to robić. W praktyce zatory płatnicze są bowiem jednym z najczęstszych czynników prowadzących do utraty płynności finansowej i dalej do bankructwa. Jednym z skutecznych sposobów na uchronienie się przed współpracą z nierzetelnym partnerem jest sprawdzenie go w biurze informacji gospodarczej. Po czerwcowej nowelizacji ustawy regulującej działalnością BIGów, dane dłużników w rejestrach umieszczać mogą także konsumenci i wierzyciele wtórni (w tym firmy windykacyjne, fundusze sekurytyzacyjne). Szacuje się, że dzięki temu na czarne listy dłużników może trafić nawet kilka milionów osób i firm. Mocno uszczelnia się rynek wymiany informacji gospodarczych. Znacząco rośnie zatem szansa na wykrycie nierzetelnego płatnika lub kontrahenta. Maleje tym samym ryzyko podjęcia z współpracy mogącej w efekcie doprowadzić do upadłości.

Przeczytaj również: Skończyłeś studia - załóż własny biznes

Cieszy fakt, że nowe prawo zostało zauważone przez rynek. Z obserwacji Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. wynika, że wyraźnie wzrasta zainteresowanie usługami BIGów. Coraz liczniej zgłaszają się do nas nowi klienci – w tym osoby fizyczne i wierzyciele wtórni. Dopytują o możliwości sprawdzenia przyszłych kontrahentów, a także o wpisywanie danych swoich dłużników. Rejestr Dłużników ERIF podpisał w ostatnim czasie umowy o współpracy z kilkoma firmami windykacyjnymi, z kolejnymi prowadzone są zaawansowane rozmowy. Dzięki temu w niedalekiej przyszłości do Rejestru Dłużników ERIF trafią dane kilkuset tysięcy zadłużonych osób i firm, które wcześniej nie były nigdzie ujawnione.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak szybko rosnące zasoby biur informacji gospodarczej – nieuchronnie wywrą pozytywny na spadek liczby przedsiębiorstw ogłaszających upadłość. Uszczelniony rynek wymiany informacji gospodarczych wyeliminuje sporą część nierzetelnych graczy i poniesie bezpieczeństwa prowadzenia biznesu przez solidnych przedsiębiorców.

Urszula Okarma - prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA