REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość polskich firm

W praktyce zatory płatnicze są bowiem jednym z najczęstszych czynników prowadzących do utraty płynności finansowej i dalej do bankructwa.
W praktyce zatory płatnicze są bowiem jednym z najczęstszych czynników prowadzących do utraty płynności finansowej i dalej do bankructwa.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Liczba polskich firm, które ogłaszają upadłość rośnie z roku na rok. Jednak dobra wiadomość brzmi: w pierwszej połowie 2010 roku liczba ta rosła znacznie wolniej niż dotychczas. Za wcześnie jednak na nadmierny optymizm. Suma sumarum bieżący rok może się zakończyć rekordową liczbą zamkniętych firm. To konsekwencja wciąż obserwowanych skutków globalnego kryzysu z ubiegłego roku, który nie ominął także naszego kraju.

REKLAMA

Bankructwa na polskim rynku dotyczyły głównie branży budowlanej i produkcyjnej oraz sektora sprzedaży. Wynika to z prostej przyczyny. Firmy działające w tych obszarach są często powiązane z kapitałem zagranicznym. W przypadku, gdy pojawiają się kłopoty z jego płynnością, zwykle konsekwencje odczuwają też rodzime przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Firmy dbające o swoje finanse mogą się jednak zabezpieczyć przed opóźnieniami w regulowaniu płatności przez kontrahentów i klientów. I powinni to robić. W praktyce zatory płatnicze są bowiem jednym z najczęstszych czynników prowadzących do utraty płynności finansowej i dalej do bankructwa. Jednym z skutecznych sposobów na uchronienie się przed współpracą z nierzetelnym partnerem jest sprawdzenie go w biurze informacji gospodarczej. Po czerwcowej nowelizacji ustawy regulującej działalnością BIGów, dane dłużników w rejestrach umieszczać mogą także konsumenci i wierzyciele wtórni (w tym firmy windykacyjne, fundusze sekurytyzacyjne). Szacuje się, że dzięki temu na czarne listy dłużników może trafić nawet kilka milionów osób i firm. Mocno uszczelnia się rynek wymiany informacji gospodarczych. Znacząco rośnie zatem szansa na wykrycie nierzetelnego płatnika lub kontrahenta. Maleje tym samym ryzyko podjęcia z współpracy mogącej w efekcie doprowadzić do upadłości.

Przeczytaj również: Skończyłeś studia - załóż własny biznes

Cieszy fakt, że nowe prawo zostało zauważone przez rynek. Z obserwacji Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A. wynika, że wyraźnie wzrasta zainteresowanie usługami BIGów. Coraz liczniej zgłaszają się do nas nowi klienci – w tym osoby fizyczne i wierzyciele wtórni. Dopytują o możliwości sprawdzenia przyszłych kontrahentów, a także o wpisywanie danych swoich dłużników. Rejestr Dłużników ERIF podpisał w ostatnim czasie umowy o współpracy z kilkoma firmami windykacyjnymi, z kolejnymi prowadzone są zaawansowane rozmowy. Dzięki temu w niedalekiej przyszłości do Rejestru Dłużników ERIF trafią dane kilkuset tysięcy zadłużonych osób i firm, które wcześniej nie były nigdzie ujawnione.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tak szybko rosnące zasoby biur informacji gospodarczej – nieuchronnie wywrą pozytywny na spadek liczby przedsiębiorstw ogłaszających upadłość. Uszczelniony rynek wymiany informacji gospodarczych wyeliminuje sporą część nierzetelnych graczy i poniesie bezpieczeństwa prowadzenia biznesu przez solidnych przedsiębiorców.

Urszula Okarma - prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

REKLAMA

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

REKLAMA

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA