reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Na czym polega podwójne opodatkowanie przedsiębiorców

Na czym polega podwójne opodatkowanie przedsiębiorców

Jeżeli Twój zysk przedsiębiorco jest opodatkowany w co najmniej dwóch krajach to spotkałeś na swej drodze problem podwójnego opodatkowania. Jak uniknąć go w przypadku prowadzenia działalności w Rosji i Polsce jednocześnie? Jeżeli Twój zysk przedsiębiorco jest opodatkowany w co najmniej dwóch krajach to spotkałeś na swej drodze problem podwójnego opodatkowania. Jak uniknąć go w przypadku prowadzenia działalności w Rosji i Polsce jednocześnie?

Podwójne opodatkowanie, jest to jednoczesne opodatkowanie tych samych dochodów lub tego samego kapitału albo różnymi rodzajami podatków w granicach jednego kraju (podwójne opodatkowanie gospodarcze); albo tymi samymi rodzajami podatków w różnych krajach (podwójne opodatkowanie międzynarodowe).

Zgodnie z art. 232 Kodeksu podatkowego (podatkowego) Federacji Rosyjskiej:

  • Faktycznie zapłacone przez podatnika, będącego rezydentem podatkowym Federacji Rosyjskiej, poza granicami Federacji Rosyjskiej, zgodnie z przepisami prawa innych państw kwoty podatku od dochodów uzyskanych poza granicami Federacji Rosyjskiej, nie są brane pod uwagę przy rozliczaniu podatków na terenie Federacji Rosyjskiej, jeżeli nie przewidują tego właściwe umowy (porozumienia) w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.
  • W celu zwolnienia z zapłaty podatku, zaliczenia zapłaconych kwot podatku poza granicami Federacji Rosyjskiej, uzyskania możliwości odliczeń lub innych przywilejów podatkowych, rosyjski podatnik powinien złożyć w organach skarbowym urzędowe potwierdzenie, iż jest on rezydentem państwa, z którym Federacja Rosyjska zawarła ważny w trakcie właściwego okresu podatkowego, rozliczeniowego (lub jego części) umowę (porozumienie) w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz dokument potwierdzający wysokość uzyskanych dochodów i zapłatę podatku poza granicami Federacji Rosyjskiej potwierdzony przez organ skarbowy właściwego państwa, tzw. certyfikat rezydencji.

Potwierdzenie może zostać złożone zarówno przed zapłaceniem podatku lub zaliczek na podatek, jak i w ciągu jednego roku po zakończeniu tego okresu podatkowego, za który podatnik ubiega się o zwolnienie z zapłaty podatku, zaliczenia zapłaconych kwot, uzyskania odliczeń lub przywilejów.

Polecamy: Kto jest podatnikiem CIT w Rosji

Jak wynika z art. 232 Kodeksu podatkowego Federacji Rosyjskiej kwestie unikania podwójnego opodatkowania regulują umowy międzynarodowe (porozumienia) zawarte przez Federację Rosyjską z poszczególnymi państwami.

Porozumienia międzynarodowe w sprawie unikania podwójnego opodatkowania stosowane na terytorium Federacji Rosyjskiej zaliczane są do systemu prawa Federacji Rosyjskiej i mają znaczenie nadrzędne w stosunku do krajowych regulacji i przepisów prawa podatkowego.

W związku z tym, w przypadku opodatkowania cudzoziemców, należy opierać się przede wszystkim na przepisach umów międzynarodowych w zakresie opodatkowania ich dochodów.

Polecamy: Jaka powinna być nazwa spółki z o.o. w Rosji

Umowa z 22 maja 1992 roku między Rządem Federacji Rosyjskiej i Rządem Rzeczpospolitej Polskiej w sprawie unikania podwójnego w zakresie podatków od dochodów i majątku reguluje zasady opodatkowania dochodów i majątku, określa osoby, których dotyczy porozumienie, oraz sposoby i warunki unikania podwójnego opodatkowania.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na czym polega podwójne opodatkowanie przedsiębiorców
Na czym polega podwójne opodatkowanie przedsiębiorców

Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

24ivalue.pl - to firma udostępniająca w Polsce system ekspercki 24ivalue

Jest to pierwszy tego rodzaju system w Polsce i na Świecie, który kompleksowo obejmuje trudne obszary księgowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama