REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji – wykonalność ugody

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji – wykonalność ugody
Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji – wykonalność ugody

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami rosyjskiego Kodeksu postępowania arbitrażowego z dnia 24 lipca 2002 roku (N95-FZ) wyroki sądów zagranicznych, sądów polubownych i arbitrażowych mogą być uznane jako prawomocne na terytorium Federacji Rosyjskiej, jeżeli ich uznanie zgodne jest z umową międzynarodową lub obowiązującymi przepisami prawa na terenie Rosji.

Z wnioskiem o uznanie i stwierdzenie wykonalności orzeczenia sądu zagranicznego może wystąpić w Rosji każdy, kto ma w tym interes prawny. Odpowiedni wniosek w tej sprawie składa się do sądu arbitrażowego na terenie Federacji Rosyjskiej zgodnie z siedzibą lub miejscem zamieszkania dłużnika, a w przypadku, jeżeli nie są one znane, zgodnie z miejscem, gdzie znajduje się majątek dłużnika.

REKLAMA

Wniosek winien być złożony w formie pisemnej. We wniosku winny znaleźć się następujące informacje i dokumenty:

• dokładna nazwa i siedziba sądu, który wydała orzeczenie;
• urzędowy odpis orzeczenia sądu zagranicznego;
• tłumaczenie przysięgłe orzeczenia sądu zagranicznego na język rosyjski;
• stwierdzenie, że orzeczenie sądu zagranicznego jest prawomocne - opatrzony klauzulą wykonalności;
• pełnomocnictwo w przypadku ustanowienia osoby do reprezentacji;
• dokument potwierdzający zapis na sąd zagraniczny;
• potwierdzenie wniesienia opłaty sądowej.

Polecamy: Jak zawierać umowy z kontrahentami rosyjskimi

Wniosek o uznanie i stwierdzenie wykonalności orzeczenia sądu zagranicznego rozpatrywane jest przez sąd arbitrażowy w terminie jednego miesiąca od daty złożenia wszystkich dokumentów. Sąd orzeka w składzie jednego sędziego. Rozprawa jest jawna. Sąd wzywa strony na posiedzenie. Nieobecność stron na posiedzeniu sądu nie wstrzymuje procedury. Sąd bada zebrany materiał, przedstawiony mu przez wnioskodawcę i stwierdza, bądź nie, czy orzeczenie sądu zagranicznego może zostać uznane i wykonane na terytorium Federacji Rosyjskiej w formie postanowienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji - jurysdykcja i właściwość sądowa

REKLAMA

Zgodnie z art. 245 Kodeksu postępowania arbitrażowego, na postanowienie sądu w zakresie uznania i stwierdzenia wykonalności wyroku sądu zagranicznego przysługuje zażalenie w formie kasacji do sądu wyższej instancji w terminie jednego miesiąca od daty otrzymania orzeczenia.

Postanowienie sądu o uznaniu i wykonaniu orzeczenia sądu zagranicznego winno zostać zaopatrzone w klauzulę wykonalności (prawomocność orzeczenia sądowego) i dopiero w takiej postaci mamy do czynienia z tytułem egzekucyjnym, który możemy przekazać do komornika do podjęcia czynności zabezpieczających i egzekucyjnych.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa wydziału promocji inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  REKLAMA

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  REKLAMA