REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji – wykonalność ugody

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji – wykonalność ugody
Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji – wykonalność ugody

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z przepisami rosyjskiego Kodeksu postępowania arbitrażowego z dnia 24 lipca 2002 roku (N95-FZ) wyroki sądów zagranicznych, sądów polubownych i arbitrażowych mogą być uznane jako prawomocne na terytorium Federacji Rosyjskiej, jeżeli ich uznanie zgodne jest z umową międzynarodową lub obowiązującymi przepisami prawa na terenie Rosji.

Z wnioskiem o uznanie i stwierdzenie wykonalności orzeczenia sądu zagranicznego może wystąpić w Rosji każdy, kto ma w tym interes prawny. Odpowiedni wniosek w tej sprawie składa się do sądu arbitrażowego na terenie Federacji Rosyjskiej zgodnie z siedzibą lub miejscem zamieszkania dłużnika, a w przypadku, jeżeli nie są one znane, zgodnie z miejscem, gdzie znajduje się majątek dłużnika.

REKLAMA

Wniosek winien być złożony w formie pisemnej. We wniosku winny znaleźć się następujące informacje i dokumenty:

• dokładna nazwa i siedziba sądu, który wydała orzeczenie;
• urzędowy odpis orzeczenia sądu zagranicznego;
• tłumaczenie przysięgłe orzeczenia sądu zagranicznego na język rosyjski;
• stwierdzenie, że orzeczenie sądu zagranicznego jest prawomocne - opatrzony klauzulą wykonalności;
• pełnomocnictwo w przypadku ustanowienia osoby do reprezentacji;
• dokument potwierdzający zapis na sąd zagraniczny;
• potwierdzenie wniesienia opłaty sądowej.

Polecamy: Jak zawierać umowy z kontrahentami rosyjskimi

Wniosek o uznanie i stwierdzenie wykonalności orzeczenia sądu zagranicznego rozpatrywane jest przez sąd arbitrażowy w terminie jednego miesiąca od daty złożenia wszystkich dokumentów. Sąd orzeka w składzie jednego sędziego. Rozprawa jest jawna. Sąd wzywa strony na posiedzenie. Nieobecność stron na posiedzeniu sądu nie wstrzymuje procedury. Sąd bada zebrany materiał, przedstawiony mu przez wnioskodawcę i stwierdza, bądź nie, czy orzeczenie sądu zagranicznego może zostać uznane i wykonane na terytorium Federacji Rosyjskiej w formie postanowienia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak zawierać umowę z kontrahentem z Rosji - jurysdykcja i właściwość sądowa

REKLAMA

Zgodnie z art. 245 Kodeksu postępowania arbitrażowego, na postanowienie sądu w zakresie uznania i stwierdzenia wykonalności wyroku sądu zagranicznego przysługuje zażalenie w formie kasacji do sądu wyższej instancji w terminie jednego miesiąca od daty otrzymania orzeczenia.

Postanowienie sądu o uznaniu i wykonaniu orzeczenia sądu zagranicznego winno zostać zaopatrzone w klauzulę wykonalności (prawomocność orzeczenia sądowego) i dopiero w takiej postaci mamy do czynienia z tytułem egzekucyjnym, który możemy przekazać do komornika do podjęcia czynności zabezpieczających i egzekucyjnych.

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa wydziału promocji inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA