REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze są dla ludzi

Kinga Wiśniewska

Konsultant ds. funduszy europejskich, ekspert w dziedzinie pozyskiwania środków dla samorządów i przedsiębiorców.

Fundusze są dla ludzi
Fundusze są dla ludzi
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pozyskiwanie funduszy europejskich nie jest dziedziną wiedzy tajemnej. Przy odrobinie wysiłku każdy może spróbować swoich sił na tym polu. Trzeba też posiąść sporą dawkę wiedzy. Zacznijmy od podstawowych pojęć i wiadomości.

Fundusze europejskie to ponad 500 rożnych działań w ponad 20 programach operacyjnych, a w dystrybucję funduszy zaangażowanych jest blisko 150 urzędów i instytucji, w tym wiele nowych, zbierających dopiero doświadczenia w tym zakresie.

REKLAMA

Fundusze Strukturalne(popularnie zwane funduszami europejskimi czy unijnymi) to pieniądze UE umożliwiające pomoc w modernizacji gospodarki krajów członkowskich.

Na fundusze strukturalne składają się: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejski Fundusz Społeczny (EFS), Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji
w Rolnictwie (EFOiGR - Sekcja Orientacji) oraz Finansowy Instrument Wspierania Rybołówstwa (FIWR).

Państwa najbardziej interesować będą dwa z ww. funduszy:

EFRR
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego został powołany jako reakcja na coraz głębsze rozbieżności w rozwoju. W ramach Funduszu współfinansowane są min.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. inwestycje produkcyjne mające na celu tworzenie i ochronę stałych miejsc pracy;

2. inwestycje w infrastrukturę:

3. wsparcie lokalnego rozwoju i inicjatyw oraz działalności małych i średnich przedsiębiorstw,

4. także inwestycje w dziedzinie edukacji i zdrowia, które są korzystne dla strukturalnego dostosowania regionów.

Zobacz: Internet generuje sprzedaż firm pośrednictwa kredytowego

EFS
Europejski Fundusz Społeczny - Fundusz strukturalnych, który służy osiągnięciu spójności gospodarczej i społecznej oraz wysokiego poziomu zatrudnienia w Unii Europejskiej poprzez finansowanie działań w ramach pięciu obszarów wsparcia:

1. aktywna polityka rynku pracy,

2. przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia społecznego,

3. kształcenie ustawiczne,

4. adaptacyjność i rozwój przedsiębiorczości,

5. wyrównywanie szans kobiet na rynku pracy.

Generalnie wszystkie inwestycje infrastrukturalne oraz inwestycje w sprzęt i wyposażenie np. firm finansowane są z EFRR, natomiast wszelkie inwestycje w kadry z EFS.

Fundusze strukturalne w naszym kraju wdrażane są poprzez tzw. Programów Operacyjnych.

Mamy 5 ogólnopolskich Programów Operacyjnych (PO):

  1. PO Innowacyjna Gospodarka (PO IG) – w ramach tego programu dofinansowywane są głównie inwestycje innowacyjne oraz inwestycje w nowoczesne technologie;
  2. PO Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ) – obejmuje dofinansowanie do dużych inwestycji infrastrukturalnych oraz dużych inwestycji związanych z ochroną środowiska;
  3. PO Rozwój Polski Wschodniej PO RPW) – program powstał specjalnie dla 5 województw położonych na tzw. Ścianie Wschodniej;
  4. PO Kapitał Ludzki (PO KL) – w ramach tego programu można uzyskać dotacje na szkolenia, walkę z bezrobociem i inne inwestycje w zasoby ludzkie;
  5. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW)

REKLAMA

oraz 16 Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) w poszczególnych województwach. Zostały one przygotowane przez samorządy poszczególnych województw. Dzięki temu każdy RPO jest inny, ponieważ uwzględnia specyfikę i najważniejsze problemy danego regionu. To z nich korzystać będzie większość przedsiębiorców, samorządów
i uczelni.

Do każdego z ww. programów opracowany został dokument tzw. Uszczegółowienie / Szczegółowy Opis Priorytetów (prócz PROW- gdzie do każdego z działań wydawane są osobne rozporządzenia Ministra Rolnictwa). Jest to podstawowy dokument dla Wnioskodawców. Uszczegółowienia Programów Operacyjnych zawierają ich podział na poszczególne osie priorytetowe, działania, jednym słowem określają kto i o jaką kwotę może się w ramach nich starać.

Dotacje unijne przyznawane są w formie konkursu. Każdy z programów operacyjnych ma swoją stronę internetową i to na niej możemy dowiedzieć się jakie konkursy ogłoszone są w chwili obecnej oraz obejrzeć ich harmonogram na kolejne lata. Tu też znajdziecie Państwo wszystkie konieczne dokumenty.

Każdy Program Operacyjny posiada swój Generator Wniosków – internetową aplikację służącą do wypełniania wniosku o dotację. Generator wspiera beneficjentów (wnioskodawców) w prawidłowym przygotowywaniu wniosków, jednocześnie nie ma innej możliwości złożenia wniosku o dotacje niż za pośrednictwem generatora..

REKLAMA

Sama Dotacja to kwota pomocy publicznej stanowiąca bezzwrotną pomoc finansową. Wypłacana jest w formie refundacji kosztów po zakończeniu projektu – prócz projektów dofinansowanych z PO Kapitał Ludzki, gdzie istnieje również możliwość otrzymania zaliczki.

Zanim w kolejnym artykule zajmiemy się tym, kto, ile i na co może pozyskać dotacje, zachęcam Państwa do przejrzenia stron internetowych swoich Regionalnych Programów Operacyjnych i programów ogólnopolskich.

www.funduszestrukturalne.gov.pl

www.efs.gov.pl

www.fundusze.kujawsko-pomorskie.pl

www.rpo.silesia-region.pl

www.umwo.opole.pl

www.dolnyslask.pl

www.dpr.woj-pomorskie.pl

www.lodzkie.pl/lodzkie/fundusze/programowanie/rop/index.html

www.lrpo.lubuskie.pl

www.malopolskie.pl/RozwojRegionalny/RPOperacyjny/

www.mazovia.pl

www.rozwoj-swietokrzyskie.pl

www.rpo.lubelskie.pl

www.rpo.warmia.mazury.pl

www.um-zachodniopomorskie.pl

www.wrota.podkarpackie.pl/pl/rpo

www.wrotapodlasia.pl/pl/gospodarka/polityka_regionalna/regionalny_program_operacyjny/

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Kinga Wiśniewska

konsultant ds. funduszy europejskich

wisniewska.k@gazeta.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA