REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze są dla ludzi

Kinga Wiśniewska

Konsultant ds. funduszy europejskich, ekspert w dziedzinie pozyskiwania środków dla samorządów i przedsiębiorców.

Fundusze są dla ludzi
Fundusze są dla ludzi
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pozyskiwanie funduszy europejskich nie jest dziedziną wiedzy tajemnej. Przy odrobinie wysiłku każdy może spróbować swoich sił na tym polu. Trzeba też posiąść sporą dawkę wiedzy. Zacznijmy od podstawowych pojęć i wiadomości.

Fundusze europejskie to ponad 500 rożnych działań w ponad 20 programach operacyjnych, a w dystrybucję funduszy zaangażowanych jest blisko 150 urzędów i instytucji, w tym wiele nowych, zbierających dopiero doświadczenia w tym zakresie.

REKLAMA

Fundusze Strukturalne(popularnie zwane funduszami europejskimi czy unijnymi) to pieniądze UE umożliwiające pomoc w modernizacji gospodarki krajów członkowskich.

Na fundusze strukturalne składają się: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejski Fundusz Społeczny (EFS), Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji
w Rolnictwie (EFOiGR - Sekcja Orientacji) oraz Finansowy Instrument Wspierania Rybołówstwa (FIWR).

Państwa najbardziej interesować będą dwa z ww. funduszy:

EFRR
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego został powołany jako reakcja na coraz głębsze rozbieżności w rozwoju. W ramach Funduszu współfinansowane są min.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. inwestycje produkcyjne mające na celu tworzenie i ochronę stałych miejsc pracy;

2. inwestycje w infrastrukturę:

3. wsparcie lokalnego rozwoju i inicjatyw oraz działalności małych i średnich przedsiębiorstw,

4. także inwestycje w dziedzinie edukacji i zdrowia, które są korzystne dla strukturalnego dostosowania regionów.

Zobacz: Internet generuje sprzedaż firm pośrednictwa kredytowego

EFS
Europejski Fundusz Społeczny - Fundusz strukturalnych, który służy osiągnięciu spójności gospodarczej i społecznej oraz wysokiego poziomu zatrudnienia w Unii Europejskiej poprzez finansowanie działań w ramach pięciu obszarów wsparcia:

1. aktywna polityka rynku pracy,

2. przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia społecznego,

3. kształcenie ustawiczne,

4. adaptacyjność i rozwój przedsiębiorczości,

5. wyrównywanie szans kobiet na rynku pracy.

Generalnie wszystkie inwestycje infrastrukturalne oraz inwestycje w sprzęt i wyposażenie np. firm finansowane są z EFRR, natomiast wszelkie inwestycje w kadry z EFS.

Fundusze strukturalne w naszym kraju wdrażane są poprzez tzw. Programów Operacyjnych.

Mamy 5 ogólnopolskich Programów Operacyjnych (PO):

 1. PO Innowacyjna Gospodarka (PO IG) – w ramach tego programu dofinansowywane są głównie inwestycje innowacyjne oraz inwestycje w nowoczesne technologie;
 2. PO Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ) – obejmuje dofinansowanie do dużych inwestycji infrastrukturalnych oraz dużych inwestycji związanych z ochroną środowiska;
 3. PO Rozwój Polski Wschodniej PO RPW) – program powstał specjalnie dla 5 województw położonych na tzw. Ścianie Wschodniej;
 4. PO Kapitał Ludzki (PO KL) – w ramach tego programu można uzyskać dotacje na szkolenia, walkę z bezrobociem i inne inwestycje w zasoby ludzkie;
 5. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW)

REKLAMA

oraz 16 Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) w poszczególnych województwach. Zostały one przygotowane przez samorządy poszczególnych województw. Dzięki temu każdy RPO jest inny, ponieważ uwzględnia specyfikę i najważniejsze problemy danego regionu. To z nich korzystać będzie większość przedsiębiorców, samorządów
i uczelni.

Do każdego z ww. programów opracowany został dokument tzw. Uszczegółowienie / Szczegółowy Opis Priorytetów (prócz PROW- gdzie do każdego z działań wydawane są osobne rozporządzenia Ministra Rolnictwa). Jest to podstawowy dokument dla Wnioskodawców. Uszczegółowienia Programów Operacyjnych zawierają ich podział na poszczególne osie priorytetowe, działania, jednym słowem określają kto i o jaką kwotę może się w ramach nich starać.

Dotacje unijne przyznawane są w formie konkursu. Każdy z programów operacyjnych ma swoją stronę internetową i to na niej możemy dowiedzieć się jakie konkursy ogłoszone są w chwili obecnej oraz obejrzeć ich harmonogram na kolejne lata. Tu też znajdziecie Państwo wszystkie konieczne dokumenty.

Każdy Program Operacyjny posiada swój Generator Wniosków – internetową aplikację służącą do wypełniania wniosku o dotację. Generator wspiera beneficjentów (wnioskodawców) w prawidłowym przygotowywaniu wniosków, jednocześnie nie ma innej możliwości złożenia wniosku o dotacje niż za pośrednictwem generatora..

REKLAMA

Sama Dotacja to kwota pomocy publicznej stanowiąca bezzwrotną pomoc finansową. Wypłacana jest w formie refundacji kosztów po zakończeniu projektu – prócz projektów dofinansowanych z PO Kapitał Ludzki, gdzie istnieje również możliwość otrzymania zaliczki.

Zanim w kolejnym artykule zajmiemy się tym, kto, ile i na co może pozyskać dotacje, zachęcam Państwa do przejrzenia stron internetowych swoich Regionalnych Programów Operacyjnych i programów ogólnopolskich.

www.funduszestrukturalne.gov.pl

www.efs.gov.pl

www.fundusze.kujawsko-pomorskie.pl

www.rpo.silesia-region.pl

www.umwo.opole.pl

www.dolnyslask.pl

www.dpr.woj-pomorskie.pl

www.lodzkie.pl/lodzkie/fundusze/programowanie/rop/index.html

www.lrpo.lubuskie.pl

www.malopolskie.pl/RozwojRegionalny/RPOperacyjny/

www.mazovia.pl

www.rozwoj-swietokrzyskie.pl

www.rpo.lubelskie.pl

www.rpo.warmia.mazury.pl

www.um-zachodniopomorskie.pl

www.wrota.podkarpackie.pl/pl/rpo

www.wrotapodlasia.pl/pl/gospodarka/polityka_regionalna/regionalny_program_operacyjny/

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Kinga Wiśniewska

konsultant ds. funduszy europejskich

wisniewska.k@gazeta.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA