REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Fundusze są dla ludzi

Kinga Wiśniewska

Konsultant ds. funduszy europejskich, ekspert w dziedzinie pozyskiwania środków dla samorządów i przedsiębiorców.

Fundusze są dla ludzi
Fundusze są dla ludzi
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Pozyskiwanie funduszy europejskich nie jest dziedziną wiedzy tajemnej. Przy odrobinie wysiłku każdy może spróbować swoich sił na tym polu. Trzeba też posiąść sporą dawkę wiedzy. Zacznijmy od podstawowych pojęć i wiadomości.

Fundusze europejskie to ponad 500 rożnych działań w ponad 20 programach operacyjnych, a w dystrybucję funduszy zaangażowanych jest blisko 150 urzędów i instytucji, w tym wiele nowych, zbierających dopiero doświadczenia w tym zakresie.

REKLAMA

Fundusze Strukturalne(popularnie zwane funduszami europejskimi czy unijnymi) to pieniądze UE umożliwiające pomoc w modernizacji gospodarki krajów członkowskich.

Na fundusze strukturalne składają się: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejski Fundusz Społeczny (EFS), Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji
w Rolnictwie (EFOiGR - Sekcja Orientacji) oraz Finansowy Instrument Wspierania Rybołówstwa (FIWR).

Państwa najbardziej interesować będą dwa z ww. funduszy:

EFRR
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego został powołany jako reakcja na coraz głębsze rozbieżności w rozwoju. W ramach Funduszu współfinansowane są min.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. inwestycje produkcyjne mające na celu tworzenie i ochronę stałych miejsc pracy;

2. inwestycje w infrastrukturę:

3. wsparcie lokalnego rozwoju i inicjatyw oraz działalności małych i średnich przedsiębiorstw,

4. także inwestycje w dziedzinie edukacji i zdrowia, które są korzystne dla strukturalnego dostosowania regionów.

Zobacz: Internet generuje sprzedaż firm pośrednictwa kredytowego

EFS
Europejski Fundusz Społeczny - Fundusz strukturalnych, który służy osiągnięciu spójności gospodarczej i społecznej oraz wysokiego poziomu zatrudnienia w Unii Europejskiej poprzez finansowanie działań w ramach pięciu obszarów wsparcia:

1. aktywna polityka rynku pracy,

2. przeciwdziałanie zjawisku wykluczenia społecznego,

3. kształcenie ustawiczne,

4. adaptacyjność i rozwój przedsiębiorczości,

5. wyrównywanie szans kobiet na rynku pracy.

Generalnie wszystkie inwestycje infrastrukturalne oraz inwestycje w sprzęt i wyposażenie np. firm finansowane są z EFRR, natomiast wszelkie inwestycje w kadry z EFS.

Fundusze strukturalne w naszym kraju wdrażane są poprzez tzw. Programów Operacyjnych.

Mamy 5 ogólnopolskich Programów Operacyjnych (PO):

  1. PO Innowacyjna Gospodarka (PO IG) – w ramach tego programu dofinansowywane są głównie inwestycje innowacyjne oraz inwestycje w nowoczesne technologie;
  2. PO Infrastruktura i Środowisko (PO IiŚ) – obejmuje dofinansowanie do dużych inwestycji infrastrukturalnych oraz dużych inwestycji związanych z ochroną środowiska;
  3. PO Rozwój Polski Wschodniej PO RPW) – program powstał specjalnie dla 5 województw położonych na tzw. Ścianie Wschodniej;
  4. PO Kapitał Ludzki (PO KL) – w ramach tego programu można uzyskać dotacje na szkolenia, walkę z bezrobociem i inne inwestycje w zasoby ludzkie;
  5. Program Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW)

REKLAMA

oraz 16 Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO) w poszczególnych województwach. Zostały one przygotowane przez samorządy poszczególnych województw. Dzięki temu każdy RPO jest inny, ponieważ uwzględnia specyfikę i najważniejsze problemy danego regionu. To z nich korzystać będzie większość przedsiębiorców, samorządów
i uczelni.

Do każdego z ww. programów opracowany został dokument tzw. Uszczegółowienie / Szczegółowy Opis Priorytetów (prócz PROW- gdzie do każdego z działań wydawane są osobne rozporządzenia Ministra Rolnictwa). Jest to podstawowy dokument dla Wnioskodawców. Uszczegółowienia Programów Operacyjnych zawierają ich podział na poszczególne osie priorytetowe, działania, jednym słowem określają kto i o jaką kwotę może się w ramach nich starać.

Dotacje unijne przyznawane są w formie konkursu. Każdy z programów operacyjnych ma swoją stronę internetową i to na niej możemy dowiedzieć się jakie konkursy ogłoszone są w chwili obecnej oraz obejrzeć ich harmonogram na kolejne lata. Tu też znajdziecie Państwo wszystkie konieczne dokumenty.

Każdy Program Operacyjny posiada swój Generator Wniosków – internetową aplikację służącą do wypełniania wniosku o dotację. Generator wspiera beneficjentów (wnioskodawców) w prawidłowym przygotowywaniu wniosków, jednocześnie nie ma innej możliwości złożenia wniosku o dotacje niż za pośrednictwem generatora..

REKLAMA

Sama Dotacja to kwota pomocy publicznej stanowiąca bezzwrotną pomoc finansową. Wypłacana jest w formie refundacji kosztów po zakończeniu projektu – prócz projektów dofinansowanych z PO Kapitał Ludzki, gdzie istnieje również możliwość otrzymania zaliczki.

Zanim w kolejnym artykule zajmiemy się tym, kto, ile i na co może pozyskać dotacje, zachęcam Państwa do przejrzenia stron internetowych swoich Regionalnych Programów Operacyjnych i programów ogólnopolskich.

www.funduszestrukturalne.gov.pl

www.efs.gov.pl

www.fundusze.kujawsko-pomorskie.pl

www.rpo.silesia-region.pl

www.umwo.opole.pl

www.dolnyslask.pl

www.dpr.woj-pomorskie.pl

www.lodzkie.pl/lodzkie/fundusze/programowanie/rop/index.html

www.lrpo.lubuskie.pl

www.malopolskie.pl/RozwojRegionalny/RPOperacyjny/

www.mazovia.pl

www.rozwoj-swietokrzyskie.pl

www.rpo.lubelskie.pl

www.rpo.warmia.mazury.pl

www.um-zachodniopomorskie.pl

www.wrota.podkarpackie.pl/pl/rpo

www.wrotapodlasia.pl/pl/gospodarka/polityka_regionalna/regionalny_program_operacyjny/

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Kinga Wiśniewska

konsultant ds. funduszy europejskich

wisniewska.k@gazeta.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA