REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gwarancje dla inwestycji zagranicznych na terenie Rosji

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Gwarancje dla inwestycji zagranicznych na terenie Rosji
Gwarancje dla inwestycji zagranicznych na terenie Rosji

REKLAMA

REKLAMA

Boisz się, że prowadzenie działalności gospodarczej w Rosji może wiązać się z problemami prawnymi i nierespektowaniem Twoich uprawnień? Przedsiębiorco, zapoznaj się z gwarancjami dla inwestycji zagranicznych.

Ramowym aktem prawnym regulującym działalność inwestorów zagranicznych w Federacji Rosyjskiej jest Ustawa Federalna nr 160-ФЗ z dnia 09.07.1999 roku „Об иностранных инвестициях в Российской Федерации” (z późn. zm.).

REKLAMA

Ustawa reguluje podstawowe gwarancje praw inwestorów zagranicznych do inwestycji i uzyskiwania z nich dochodów i zysku, a także warunki działalności inwestorów zagranicznych na terytorium Federacji Rosyjskiej. Ustawa nie reguluje inwestycji w sektorze bankowym oraz w organizacjach ubezpieczeniowych.

Polecamy: Jak finansować sp. z o.o. w Rosji

REKLAMA

Do podstawowych gwarancji dla inwestorów zagranicznych należą:
- gwarancja korzystania przez inwestora zagranicznego z dowolnej formy prawnej realizacji inwestycji na terytorium Federacji Rosyjskiej, która nie jest zabroniona ustawodawstwem Federacji Rosyjskiej;
- tworzenie i likwidacja przedsiębiorstw z kapitałem zagranicznym powinny być realizowane zgodnie z Kodeksem Cywilnym i innymi ustawami regulującymi te procedury;
- gwarancja przejścia praw i obowiązków inwestora zagranicznego na inną osobę prawną;
- gwarancja rekompensaty w przypadku nacjonalizacji lub rekwizycji majątku inwestora zagranicznego (lub rosyjskiej osoby prawnej z kapitałem zagranicznym);
- gwarancja na wypadek wystąpienia niekorzystnych dla inwestora zagranicznego lub rosyjskiej osoby prawnej z kapitałem zagranicznym zmian w ustawodawstwie Federacji Rosyjskiej;
- gwarancja właściwego rozpatrzenia sporu wynikłego w związku z realizacją przez inwestora zagranicznego inwestycji lub innej form działalności gospodarczej na terytorium Federacji Rosyjskiej;
- ustawa dopuszcza, stosownie do umów międzynarodowych, rozstrzyganie sporów nie tylko w rosyjskich sądach powszechnych i arbitrażowych, ale również w ramach arbitrażu międzynarodowego;
- gwarancja korzystania na terytorium Federacji Rosyjskiej oraz przekazywania za granicę Federacji Rosyjskiej dochodów uzyskanych zgodnie z prawem Federacji Rosyjskiej;

REKLAMA

- gwarancja praw inwestora zagranicznego do wywozy za granicę Federacji Rosyjskiej majątku i informacji (w formie dokumentalnej lub cyfrowej), które były wwiezione do Rosji w charakterze inwestycji;
- gwarancja prawa nabywania przez inwestora zagranicznego rosyjskich papierów wartościowych;
- gwarancja praw inwestora zagranicznego w procesach prywatyzacyjnych;
- gwarancja inwestora zagranicznego na prawo do nieruchomości, jak również nabytych przez niego zasobów naturalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedmiotowa ustawa zakłada równość podmiotów rosyjskich i podmiotów z kapitałem zagranicznym realizujących działalność gospodarczą na terytorium Federacji Rosyjskiej — zgodnie z art. 4 pkt. 1 uregulowania prawne działalności inwestorów zagranicznych i korzystania z wytworzonego zysku nie mogą być mniej przychylne, niż takie same uregulowania dla rosyjskich inwestorów, poza wyjątkami ustanowionymi ustawami federalnymi („Правовой режим деятельности иностранных инвесторов и использования полученной от инвестиций прибыли не может быть менее благоприятным, чем правовой режим деятельности и использования полученной от инвестиций прибыли, предоставленный российским инвесторам, за изъятиями, устанавливаемыми федеральными законами”).

Polecamy: Jaka powinna być nazwa spółki z o.o. w Rosji

Wyjątki tworzące ograniczenia dla inwestorów zagranicznych — zgodnie z art. 4 pkt. 2 — mogą być ustanowione tylko w takim wymiarze, w którym jest to niezbędne dla ochrony podstaw ustroju konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej, moralności, zdrowia, praw innych osób, zapewnienia obrony i bezpieczeństwa państwa („Изъятия ограничительного характера для иностранных инвесторов могут быть установлены федеральными законами только в той мере, в какой это необходимо в целях защиты основ конституционного строя, нравственности, здоровья, прав и законных интересов других лиц, обеспечения обороны страны и безопасности государства”).

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

REKLAMA