REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym polega międzynarodowy tranzyt celny

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Moskwie
Na czym polega międzynarodowy tranzyt celny
Na czym polega międzynarodowy tranzyt celny

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku przewozu towarów zagranicznych przez obszar celny Rosji bez zamiaru ich pozostawienia i użytkowania na tym obszarze należy zadeklarować procedurę międzynarodowego tranzytu celnego. Na czym ona polega?

Procedura międzynarodowego tranzytu celnego zakłada przemieszczenie towarów zagranicznych przez obszar celny Federacji Rosyjskiej pod kontrolą celną między miejscem ich przybycia a miejscem wyprowadzenia z tego obszaru (jeśli odcinek ten stanowi część ich trasy, która rozpoczyna się i kończy poza granicami obszaru celnego Federacji Rosyjskiej).

REKLAMA

Przewóz towarów objętych międzynarodowym tranzytem celnym zwolniony jest z opłat celnych i podatków; nie dotyczą go także środki polityki handlowej określone przez ustawodawstwo FR o państwowym regulowaniu handlu zagranicznego.

Procedurą tą mogą zostać objęte wszystkie kategorie towarów za wyjątkiem tych, których tranzyt jest zakazany przez ustawodawstwo FR lub na mocy międzynarodowych umów zawartych przez FR. Na przykład zgodnie z ustawą federalną z 08.01.1998 Nr 3-FЗ „O narkotykach i środkach psychotropowych” zabroniony jest tranzyt przez obszar celny FR narkotyków, środków psychotropowych i ich substratów (substancji, które mogą być wykorzystane do utworzenia środków narkotycznych i psychotropowych).

Polecamy: Zwolnienia z opłat celnych przy wwozie czasowym do Rosji

REKLAMA

Zgoda organu celnego na międzynarodowy tranzyt celny jest wydawana przewoźnikowi lub ekspedytorowi (jeśli jest on obywatelem FR) pod warunkiem spełnienia następujących wymagań:
1) wwóz towarów do Rosji nie jest zakazany przez ustawodawstwo FR;
2) przy wwozie została dokonana kontrola graniczna jak też inne przewidziane przez ustawodawstwo państwowe kontrole w miejscu przybycia tych towarów (jeśli ustawodawstwo FR przewiduje przeprowadzenie tego typu kontroli);
3) przy wwozie przedstawione zostały pozwolenia i/lub licencje na wwóz (jeżeli są one wymagane dla przewożonych towarów zgodnie z ustawodawstwem FR);
4) przy wwozie okazana została deklaracja celna (art. 81 KC FR);
5) zapewniona jest identyfikacja towarów (art. 83 KC FR);
6) środek transportu jest odpowiednio wyposażony na wypadek przewożenia towarów pod plombami i pieczęciami celnymi (art. 84 KC FR);
7) jeśli podjęto działania dla zapewnienia respektowania przepisów Kodeksu Celnego FR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rząd FR może ustalić określone kwoty na wwóz niektórych produktów do Rosji. Obecnie obowiązują ograniczenia na import mięsa drobiowego, mięsa wołowego (mrożonego, świeżego lub chłodzonego) i wieprzowego.

REKLAMA

Oprócz tego może być stosowany czasowy zakaz lub wstrzymanie importu. Na przykład od grudnia 2007 do marca 2008 obowiązywał zakaz importu z Polski mięsa kurzego, a od 2005 — czasowy zakaz wwozu mięsa i warzyw, który został zniesiony 10 listopada 2008. Rząd może także wprowadzać specjalne procedury ochronne, antydumpingowe i kompensacyjne:

• specjalne/specyficzne postępowanie ochronne — to procedura mająca na celu ograniczenie zbyt wysokiego importu na obszar celny FR; stosowana jest z decyzji Rządu FR poprzez wprowadzenie kwoty importowej
lub specjalnego cła.
• postępowanie antydumpingowe — to procedura mająca na celu walkę z dumpingowym importem; stosowana jest z decyzji Rządu FR poprzez wprowadzenie cła antydumpingowego lub akceptację zobowiązań cenowych,
przyjętych przez eksportera;
• postępowanie kompensacyjne (wyrównawcze) — to procedura mająca na celu neutralizację działania specyficznego subwencjonowania określonego państwa (unii państw zagranicznych) na sektor gospodarki rosyjskiej; stosowana jest z decyzji Rządu FR poprzez wprowadzenie cła wyrównawczego, w tym także wstępnego cła wyrównawczego, lub akceptację zobowiązań, przyjętych przez pełnomocny organ państwa (unii państw), które stosuje subwencjonowanie lub przez eksportera.

Polecamy: Jaką procedurę celną wybrać - wolna strefa ekonomiczna

Artykuł jest fragmentem książki „Azbuka biznesmena. Działalność gospodarcza w Rosji.” Autorstwa Wydziału Promocji Inwestycji i Handlu Ambasady Rzeczypospolitej w Moskwie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA