REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiedzialność majątkiem wspólnym małżonków za długi spółki jawnej

Wspólnik spółki jawnej, co do zasady, odpowiada za długi tej spółki osobiście, całym swoim majątkiem, bez ograniczeń. W przypadku gdy wspólnik takiej spółki pozostaje w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, dla wierzyciela poszukującego zaspokojenia swojej należności istotnego znaczenia nabierają zasady odpowiedzialności majątkiem wspólnym. Często bowiem egzekucja z majątku osobistego wspólnika nie przynosi spodziewanych efektów. Stosowne czynności wierzyciel powinien zatem podjąć już na etapie dokonywania czynności ze spółką.

Rozwiązanie spółki z o.o. przez sąd

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której jestem wspólnikiem, od dłuższego czasu źle funkcjonuje. Niektórzy wspólnicy nie interesują się jej sprawami, a ci, którzy się interesują, nie potrafią się porozumieć w nawet drobnych sprawach, które jej dotyczą. Uważam, że spółka powinna zostać rozwiązana. Widzę jednak, że realizacja mojego wniosku może być bardzo trudna i nie uda się doprowadzić do tego, aby wspólnicy podjęli taką decyzję. Czy zatem mogę zwrócić się w tej sprawie do sądu?

Jak rozliczyć dopłaty w przypadku zbycia udziałów w spółce z o.o.?

Udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością mogą być przedmiotem obrotu - sprzedaży, darowizny lub zamiany. Warto zwrócić uwagę na regulację zasad zwrotu dopłat wniesionych przez poprzedniego wspólnika. Wskazane jest, by kwestię tę uregulować w umowie pomiędzy nabywcą a zbywcą udziałów.

Rozwiązanie spółki cywilnej

Wspólnik dwuosobowej spółki cywilnej chciałby się z niej wycofać - w tym momencie spółka się rozwiązuje z mocy prawa. Obaj wspólnicy chcieliby kontynuować działalność odrębnie, jako osoby fizyczne. Jak prawidłowo przeprowadzić taki proces? Jakie są obowiązki spółki i wspólników wobec urzędów? Czy jest możliwość przekształcenia spółki w dwie firmy jednoosobowe bez konieczności jej likwidacji i opłacania podatków VAT i dochodowego od remanentów? Czy sprzedaż majątku nabytego do spółki przed jej formalną likwidacją poszczególnym wspólnikom jest możliwa?

REKLAMA

Dokonywanie czynności prawnych z samym sobą przez jedynego wspólnika spółki z o.o.

W wielu przypadkach jedyny wspólnik spółki z o.o. jest równocześnie jedynym członkiem zarządu takiej spółki. Czy w takiej sytuacji osoba ta ma prawo realizowania czynności, w których występuje jednocześnie jako wspólnik i członek organu zarządzającego?

Sporządzanie umów w spółkach kapitałowych

Sporządzaniem umów w spółkach kapitałowych zwykle zajmuje się biuro zarządu. Mogą być to na przykład umowy z członkami zarządu, a także umowy gospodarcze z partnerami. Muszą one odpowiadać wymogom formalnym.

Wyłączenie wspólnika ze spółki z o.o.

Prowadzenie spółki z o.o. wymaga niekiedy wyłączenia jednego ze wspólników, który swym działaniem szkodzi spółce. W tym celu konieczny jest proces sądowy i udowodnienie przed sądem istnienia ważnych przyczyn wyłączenia. Samo złożenie sprawy kosztuje 2000 zł. Do tego dochodzą jednak najczęściej koszty pełnomocnika i biegłego (w przypadku konieczności wyceny składników majątkowych spółki). Wytaczając powództwo, trzeba się więc liczyć z większym wydatkiem.

Odszkodowanie dla spółki z o.o.

Spółka z ograniczona odpowiedzialnością, której jestem wspólnikiem (mam 8 proc. udziałów), poniosła szkodę w wyniku niewłaściwych działań (zaniedbań) podjętych przez jednego z członków zarządu. Niestety pozostali dwaj członkowi zarządu nie przedsięwzieli żadnych kroków zmierzających do tego, aby zmusić tę osobę do naprawienia szkody. Czy jest jakiś sposób na to, aby taki wspólnik jak ja, tzn. dysponujący niewielkim udziałem w kapitale zakładowym spółki, mógł doprowadzić do tego, aby szkoda została naprawiona?  

REKLAMA

Spółka z o.o. w organizacji

Podpisując umowę spółki, wspólnicy zobowiązują się dążyć do wspólnego celu poprzez wniesienie wkładów oraz współdziałanie w inny, określony w umowie, sposób. Z chwilą jej zawarcia (ewentualnie podpisania aktu założycielskiego jednoosobowej spółki z o.o.) powstaje spółka w organizacji, czyli spółka kapitałowa w swojej pierwszej, tymczasowej formie ustrojowej.

Jak założyć spółkę jawną?

Ja i mój kolega prowadzimy odrębne działalności gospodarcze. Planujemy razem utworzyć spółkę jawną. Czy w tej sytuacji nadal będziemy mogli prowadzić swoją działalność? Jakie są wymagania prawne dotyczące założenia spółki jawnej? Jak się dokonuje rozliczenia podatkowego tej formy działalności? Proszę także o wskazanie aspektów podatkowych utworzenia takiej spółki.

Jaką formę prawną wybrać dla nowego biznesu

Minęły czasy, kiedy w Polsce praktycznie każdy nowopowstały biznes wchodził na rynek w formie spółki cywilnej. Dziś przedsiębiorcy bardziej świadomie planują i wybierają formułę prawną swoich przedsiębiorstw.

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy przekształceniu działalności w spółkę

Planuję przekształcić prowadzoną działalność gospodarczą w spółkę z o.o. Czy będę musiał z tego tytułu zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

Zaniżenie ceny sprzedaży udziałów spółki

Jeden ze wspólników naszej spółki z o.o. sprzedał udziały drugiemu wspólnikowi po umówionej cenie. W umowie spółki jest zapis stanowiący, iż sprzedaż udziałów między wspólnikami musi być wyceniona wg ceny bilansowej na podstawie sprawozdania za zeszły rok. Cena sprzedaży jest znacznie niższa od ceny jaka wynikałaby z wyceny bilansowej. Czy taka sytuacja ma wpływ na księgi spółki i czy istnieje jakieś ryzyko podatkowe?

Każdy wspólnik spółki z o.o. ma prawo do jej kontrolowania

Niedawno zostałem wspólnikiem mniejszościowym w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Mam kilka udziałów (6 proc. kapitału zakładowego). Proszę o informację, jak mogę kontrolować działalność spółki, jeśli chodzi o dokumentację, szczególnie w aspekcie finansowym. Czy spółka musi mi zapewnić dostęp do wszystkich dokumentów? Czy mogę te dokumenty dać do zbadania osobie posiadającej fachową wiedzę w tym zakresie? Czy spółka musi wyrazić na to zgodę?

Zakładanie spółek z o.o. - uproszczenie procedur

Będą ułatwienia i znaczące przyspieszenie w zakładania spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.  1 stycznia 2012 r. wejdzie w życie ustawa nowelizująca m.in. kodeks spółek handlowych, opublikowana w Dzienniku Ustaw z 6 maja.

Jakie dane spółka z o.o. powinna ujawnić w pismach i umowach?

Czy obowiązkowe jest umieszczanie na umowie o pracę, umowie zlecenia czy świadectwie pracy informacji o organie rejestrującym firmę, jej numerze KRS i wysokości kapitału zakładowego? Nadmieniam, że chodzi o spółkę z o.o.

Zwołanie zgromadzenia wspólników w spółce z o.o.

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zgromadzenie wspólników (także nadzwyczajne zgromadzenie wspólników) jest zwoływane przez zarząd. Prawo żądania zwołania takiego nadzwyczajnego zgromadzenia mają również wspólnicy. Proszę o wyjaśnienie, co mogą zrobić wspólnicy, gdy zarząd nie chce tego zrobić, tzn. takie żądania pozostawia bez odpowiedzi?

Koszty uzyskania przychodów zlecenia zawartego z członkiem zarządu

Chcemy zawrzeć z członkiem zarządu odpłatną umowę zlecenia, na podstawie której będzie on pełnił swoją funkcję, tj. m.in. współzarządzał firmą, wykonywał czynności doradcze. Taka umowa jest, naszym zdaniem, potrzebna, ponieważ uchwała powołująca tę osobę na członka zarządu nie zawiera treści dotyczących zakresu obowiązków ani wysokości przysługującego jej wynagrodzenia. Czy w tej sytuacji dopuszczalne jest zawarcie takiej umowy? Jeżeli tak, to jakie koszty uzyskania przychodów powinniśmy zastosować do wynagrodzenia wynikającego z tego zlecenia?

Spółka partnerska jako pracodawca

Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

Jak dokonać korekty wpisu do księgi wieczystej

Spółka jawna nabyła w 1999 r. nieruchomość od syndyka. Zakup został udokumentowany fakturą wystawioną na spółkę jawną, należność została uregulowana ze środków spółki. W akcie notarialnym zakupu stwierdzono jednak nabycie na współwłasność w częściach ułamkowych przez osoby fizyczne (wspólników spółki jawnej) i tak zostało wpisane do księgi wieczystej. Czy obecnie, po tylu latach, istnieje jakaś możliwość sprostowania błędnego zapisu w księdze wieczystej, tj. wpisania własności łącznej wspólników spółki jawnej?

Brak obowiązku przekształcenia spółki cywilnej

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej, która w ubiegłym roku osiągnęła wysokie zyski. Prawdopodobnie w bieżącym roku będzie podobnie. Czy w takiej sytuacji zajdzie konieczność przekształcenia tej spółki cywilnej w jawną?

Majątek spółki cywilnej

Majątek spółki cywilnej to w rzeczywistości wspólne mienie wspólników, które objęte jest specjalnym rodzajem współwłasności – współwłasnością łączną. W praktyce oznacza to, że wspólnicy nie mogą podzielić majątku w trakcie trwania spółki, nie mogą zbyć swojego udziału ani skutecznie go obciążyć, ponieważ w sensie prawnym on nie istnieje. Dopiero rozwiązanie spółki powoduje możliwość ruchów finansowych dotyczących majątku spółki.

Konieczność wpłacenia kapitału zakładowego

Jesteśmy grupą znajomych, którzy od początku lat 90. prowadzą działalność gospodarczą w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Po pewnym czasie w celu uwiarygodnienia spółki w oczach kontrahentów podnieśliśmy jej kapitał z 20 000 do 900 000 PLN. Nie wszyscy wspólnicy ostatecznie wpłacili gotówkę do spółki w związku z podwyższeniem kapitału zakładowego. Na początku tego roku musieliśmy złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości naszej spółki. Syndyk po zbadaniu jej dokumentów złożył przeciwko niektórym z nas pozwy o wpłacenie środków na kapitał zakładowy. Nie mamy takich pieniędzy. Czy syndyk ma rację? Co możemy w takiej sytuacji zrobić?

Podejmowanie uchwał przez zarząd spółki z o.o.

Proszę o informację, jak zarząd powinien podejmować uchwały. Jaka większość głosów jest wymagana? W jaki sposób członkowie zarządu powinni być zawiadomieni o posiedzeniu zarządu? Czy można podjąć uchwałę, jeśli część z nich nie została poinformowana o posiedzeniu?

Jak przeciwdziałać rozwiązaniu spółki osobowej w postępowaniu gospodarczym

W postępowaniu o rozwiązanie spółki przez sąd z ważnych powodów, nie jest możliwe wystąpienie przez drugiego wspólnika z powództwem wzajemnym o przyznanie mu majątku spółki celem kontynuowania jej działalności w formie przedsiębiorstwa jednoosobowego.

Rozdysponowanie majątku spółki z o.o. nieobjętego likwidacją

Proszę o wyjaśnienie, co należy zrobić, jeżeli – po przeprowadzeniu likwidacji spółki z o.o. i po wykreśleniu jej z rejestru – pozostał jeszcze należący do tej spółki majątek, który nie był objęty tą likwidacją?

Dopłaty w spółce z o.o.

Proszę o informację na temat dopłat w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Umowa spółki nie przewiduje ich wnoszenia. Co trzeba zrobić, żeby wprowadzić taką możliwość w istniejącej spółce? Czy dopłaty mogą mieć charakter rzeczowy, tzn. niepieniężny? Kto i w jakim trybie decyduje o terminach wnoszenia dopłat i o ich konkretnej wysokości?

Od kiedy firma spółki handlowej z dodatkiem „w likwidacji”

Ustalenie, od kiedy należy używać firmy spółki handlowej z dodatkiem „w likwidacji” ma duże znaczenie praktyczne. Jest ono bowiem związane zarówno z interesem spółki handlowej, jak i osób trzecich wchodzących z nią w stosunki prawne w okresie likwidacji. Ujawnienie w firmie spółki, że znajduje się ona w stadium likwidacji, nie powinno być więc spóźnione, ani przedwczesne. Dlatego istotne jest ustalenie momentu, od którego ujawnienie to jest konieczne.

Forma udzielenia prokury

W mojej spółce z o.o. ma być ustanowiona prokura. Proszę o informację dotyczące formy, w jakiej musi być ona udzielona. Ponieważ chcemy, aby prokurent miał prawo dokonywać czynności związanych z nieruchomościami spółki, to czy prokura musi być udzielona w formie aktu notarialnego?

Spółka komandytowa

Prowadzenie działalności w formie spółki komandytowej pozwala czasem uciec przed odpowiedzialnością finansową za jej zobowiązania i uwalnia od płacenia podatku CIT.

Spółka cywilna - udział w zyskach i stratach

Zamierzam założyć wraz z jeszcze trzema osobami spółkę cywilną. Proszę o wyjaśnienie kwestii podziału zysków w takiej spółce? Proszę także o informację co się dzieje, gdy spółka przynosi straty? Na jakich zasadach wspólnicy mają je pokryć? I jak się to ma do odpowiedzialności wspólników wobec kontrahentów spółki?

Czy sąd może orzec o rozwiązaniu spółki

Jeden z byłych wspólników spółki z o.o. przesłał do zarządu oświadczenie, że składa w sądzie rejestrowym wniosek o rozwiązanie spółki z powodu niezgodności przedmiotu działalności z prawem (spółka zajmuje się m.in. importem broni białej z Dalekiego Wschodu). Twierdzi, że sprowadzanie przedmiotów niebezpiecznych spowoduje rozwiązanie spółki, podczas gdy w rzeczywistości są to głownie egzemplarze kolekcjonerskie. Czy istnieje zagrożenie w postaci ingerencji sądu w działalność spółki?

Jak podważyć uchwałę rady nadzorczej spółki

Kto ma prawo podważyć uchwałę rady nadzorczej w spółce kapitałowej? Jakie są metody podważenia uchwał?

Zbycie udziału w spółce jawnej

Razem z żoną jesteśmy wspólnikami dwuosobowej spółki jawnej. Nasze udziały wynoszą po 50%. Chciałbym mój udział przekazać synowi. Zauważyłem, że w umowie spółki nie wpisano takiej możliwości. Czy mogę przekazać udział, jeśli w umowie nie ma żadnych zapisów na ten temat? Czy jednak trzeba najpierw zmienić umowę spółki w tym zakresie?

Spory ze stosunku spółki kapitałowej a zapis na sąd polubowny

Czym się charakteryzuje postępowanie przed sądem polubownym? Jakie skutki wywołuje zapis na sąd polubowny? Jakie sprawy mogą być rozpatrywane przez sąd polubowny?

Środki pieniężne na wypłatę dywidendy

Spółka osiągnęła zysk bilansowy. Postanowiono, że część tego zysku zostanie przeznaczona na wypłatę dywidendy. Ponieważ jednak spółka zaangażowała wolne środki w prowadzenie bieżącej działalności, postanowiła zaciągnąć kredyt na wypłatę dywidendy. Czy jest to słuszna decyzja? Czy odsetki od tego kredytu mogą być uznane za koszt podatkowy?

Czy można uniknąć wniesienia dopłat do spółki z o.o. poprzez potrącenie

 Czy wspólnik spółki z o.o. może potrącić swoją wierzytelność z zobowiązaniem do wniesienia dopłat?

Aport rzeczowy w spółce akcyjnej

Do tworzonej spółki akcyjnej zostanie wniesiony wkład niepieniężny (aport) w postaci środka trwałego. Jak to należy zaksięgować? Czy w związku z otrzymanym aportem na założycielach spółki spoczywają jakieś szczególne obowiązki?

Kto zawrze umowę z biurem z ramienia spółki jawnej

Jestem jednym ze wspólników w spółce jawnej. Drugim ze wspólników jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Zgodnie z umową naszej spółki jawnej jest ona reprezentowana przez wszystkich wspólników działających łącznie. Mając na uwadze interes naszej spółki, chciałbym zawrzeć umowę z jednym z biur informacji gospodarczej w przedmiocie udostępniania informacji gospodarczych. Drugi wspólnik się jednak opiera. Czy mogę taką umowę zawrzeć samodzielnie wbrew jego woli?

Prawa i obowiązki prezesa zarządu jednoosobowej spółki z o.o.

Czym się charakteryzuje jednoosobowa spółka z ograniczoną odpowiedzialnością? Jakie są obowiązki prezesa takiej spółki?

Za co odpowiada komandytariusz

Razem ze znajomym chcemy założyć firmę. Myślimy o tym żeby zacząć działać jako spółka komandytowa. W naszym przypadku taka forma działalności będzie chyba najodpowiedniejsza. Ja mam większy kapitał od znajomego, nie jestem zainteresowany zarządzaniem spółką, więc zostałbym w spółce komandytariuszem. W takim wypadku wiem, że będziemy odpowiadać na innych zasadach. Jak wygląda odpowiedzialność komandytariusza?

Odpowiedzialność za działanie na szkodę spółki

Jaką odpowiedzialność mogą ponieść osoby zarządzające spółkami, w przypadku gdy nierzetelnie wywiązują się ze swoich obowiązków?

Wyłączenie wspólnika ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Jestem jednym z pięciu wspólników spółki z o.o. Z jednym ze wspólników tej spółki ja i trzech innych wspólników nie jesteśmy w stanie się porozumieć co do istotnych spraw dotyczących spółki. Czy istnieje możliwość pozbycia się ze spółki takiego uciążliwego i konfliktowego wspólnika, z którym zupełnie nie układa się współpraca? A może nic się nie da zrobić i jedynym wyjściem jest rozwiązanie spółki?

Dopłaty w spółce z o.o.

W praktyce działania spółki z o.o. zdarza się, że zaistnieje konieczność jej doraźnego dokapitalizowania. Może ono być przeprowadzone w drodze dopłat, które są quasi-pożyczką od wspólnika na rzecz spółki. Dopłaty mają czasowy charakter i dlatego nie nadają się niestety na stały środek poprawy sytuacji finansowej spółki.

Kworum i większość głosów na zgromadzeniu wspólników spółki z o.o.

Jaką rolę w spółce odgrywa kworum? Dlaczego pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie, pod rygorem nieważności, i dołączone do księgi protokołów?

Straty w spółce jawnej

Razem z bratem prowadzimy firmę jako spółka jawna. Chcielibyśmy zaprosić do spółki kolejnego wspólnika. Bardzo nam na tym zależy, ponieważ jego obecność z pewnością podniosłaby prestiż spółki i przyczyniła się do poprawy jej sytuacji finansowej. Potencjalny wspólnik jednak jeszcze się waha. Aby zachęcić go do przystąpienia do spółki zamierzamy zwolnić go od udziału w stratach spółki. Czy takie posunięcie jest prawnie dopuszczalne?

Głosowanie korespondencyjne na walnym zgromadzeniu

Proszę o wyjaśnienie zasad oddawania głosów drogą korespondencyjną na walnym zgromadzeniu. Co się w takim przypadku dzieje z tajnością głosowania? Czy można odwołać swój głos, a jeśli tak, to w jakim trybie i w jakim terminie?

Przejście koncesji na spółkę jawną

Jestem wspólnikiem spółki cywilnej, którą zamierzam wraz z pozostałymi dwoma jej wspólnikami przekształcić w spółkę jawną. Proszę o informację, co się w takim przypadku stanie z koncesjami, które obecnie mają wspólnicy spółki cywilnej. Czy przejdą na spółkę jawną, czy trzeba się będzie o nie starać ponownie?

Brak środków na wypłatę dywidendy

Nasza spółka z o.o. wypracowała za zeszły rok zysk. Wspólnicy planują wypłatę dywidendy, ale ze względu na problemy z płynnością finansową istnieje ryzyko, że spółka nie będzie miała z czego jej wypłacić. Rozważane są różne opcje: wypłata dywidendy w ratach, zatrzymanie części zysku w spółce, a także wzięcie kredytu na wypłatę dywidendy. Proszę o omówienie skutków poszczególnych rozwiązań i wskazanie najkorzystniejszego.

Jak założyć spółkę jawną

Prowadzenie działalności gospodarczej może przybierać różne formy. Jednoosobowa działalność gospodarcza jest odpowiednia dla osób prowadzących mały biznes. Jeżeli jednak ktoś planuje prowadzić większą firmę lub działalność na szerszą skalę – może rozważyć założenie spółki prawa handlowego. Podpowiadamy jak prawidłowo założyć spółkę jawną.

REKLAMA