REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka partnerska jako pracodawca

Krzysztof Czerwiński

REKLAMA

Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

Spółka partnerska jest spółką osobową utworzoną w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej działalność gospodarczą pod własną firmą. Wyróżnia ją wiele elementów. Po pierwsze to, że wspólnikami (zwanymi tu partnerami) mogą być tylko osoby wykonujące tzw. wolny zawód (art. 87 § 1 k.s.h.). Kodeks spółek handlowych wymienia następujące wolne zawody: adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego. Inne wolne zawody wskazują szczegółowe regulacje.

REKLAMA

Reprezentacja spółki w sprawach pracowniczych

Każdy z partnerów może reprezentować spółkę (działać na zewnątrz) samodzielnie, chyba że umowa spółki stanowi inaczej (art. 96 § 1 k.s.h.). Każdy partner ma też prawo prowadzenia spraw spółki (działania „do wewnątrz”).

REKLAMA

Co ciekawe, spółka partnerska jest spółką osobową, w której partnerzy mogą wyłączyć prawo do osobistego jej reprezentowania i przekazać tę kompetencję zarządowi, który działa wówczas na zasadach analogicznych do zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 97 § 1 k.s.h.).

Spółka partnerska ma zarówno zdolność prawną, jak i zdolność do czynności prawnych. W szczególności może zatrudniać i zwalniać pracowników. Skoro może ją reprezentować co do zasady każdy z partnerów samodzielnie, to zarówno zatrudnić, jak i zwolnić pracownika może pojedynczy wspólnik. Kwestia reprezentacji w stosunkach umownych, a także w czynnościach z zakresu prawa pracy nie odbiega od regulacji w tym zakresie dotyczących innych podmiotów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność spółki i partnerów - zasady ogólne

Istotna odrębność spółki partnerskiej od innych spółek osobowych związana jest z kwestiami dotyczącymi odpowiedzialności spółki i partnerów.

Ze względu na to, że spółka partnerska jest spółką osobową, wspólnicy odpowiadają za jej zobowiązania całym majątkiem, jeżeli spółka nie ma majątku wystarczającego do pokrycia zobowiązań (art. 89 w zw. z art. 31 k.s.h.). Co do zasady w spółce osobowej wspólnicy odpowiadają solidarnie.

W spółce partnerskiej partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki:

• powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce,

• będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki (art. 95 § 1 k.s.h.).

Wspólnicy (wszyscy albo niektórzy) mogą dobrowolnie przyjąć odpowiedzialność solidarną, a zatem odpowiedzialność bez wskazanego wyżej ograniczenia (art. 95 § 2 k.s.h.).

 

Przykład

W spółce partnerskiej tworzonej przez architektów jeden partner zajmuje się działem projektowania budynków mieszkalnych, drugi zaś - architekturą krajobrazu. W wyniku zaniedbań pracownika działu budynków mieszkalnych doszło do wyrządzenia szkody i - w konsekwencji - zasądzenia od spółki partnerskiej odszkodowania. Odpowiada w pierwszej kolejności spółka jako pracodawca, w dalszej kolejności partner kierujący pracą danego architekta. Drugi partner nie odpowiada za zapłatę tego odszkodowania.

WAŻNE!

Pracodawcą jest spółka (umowy z pracownikami zawierane są ze spółką), jednak odpowiedzialność za działania pracowników spoczywa wyłącznie na partnerach kierujących ich pracą.

To, że jeden z partnerów nie ponosi odpowiedzialności za drugiego partnera (a także za podległe mu osoby), nie ogranicza jednak w żaden sposób odpowiedzialności spółki.

WAŻNE!

Jeżeli pracownik przy wykonywaniu powierzonych mu obowiązków wyrządzi szkodę osobie trzeciej, to za jej naprawienie odpowiedzialna będzie spółka partnerska jako pracodawca (art. 430 k.c.). Dopiero w razie niewypłacalności spółki odpowiedzialność będzie ponosił partner kierujący pracą danego pracownika.

Przykład

Pracownik spółki partnerskiej wyrządza szkodę osobie trzeciej, wykonując powierzoną mu pracę. Poszkodowany żąda odszkodowania od spółki, jest ona bowiem pracodawcą osoby wyrządzającej szkodę. Spółka płaci odszkodowanie. Partner nie odpowiada za wyrządzoną przez pracownika szkodę.

Odpowiedzialność względem pracownika

Jeżeli spółka nie wypłaci pracownikowi wynagrodzenia, będzie ponosiła tego konsekwencje. Jeżeli spółka nie będzie miała środków na wynagrodzenie, powstanie pytanie, kto powinien tę należność uregulować. Cytowany przepis art. 95 § 1 k.s.h., ograniczający odpowiedzialność partnerów za innych partnerów i ich podwładnych, nie obejmuje swoim zakresem odpowiedzialności innej niż odszkodowawcza i to w zakresie związanym z wykonywaniem wolnych zawodów w spółce. Poza przypadkami tzw. błędu w sztuce odpowiedzialność partnerów spółki partnerskiej będzie solidarna. Wierzyciel w razie niezaspokojenia przez spółkę podnoszonych przez niego roszczeń będzie mógł zwrócić się przeciwko każdemu partnerowi, przeciwko niektórym z nich albo przeciwko jednemu - żądając zapłacenia całej należności.

Przykład

REKLAMA

Spółka zalega z wypłatą wynagrodzenia za pracę. Pracownik kieruje roszczenie przeciwko spółce oraz partnerom. Spółka nie jest w stanie uregulować należności. Pracownik może skutecznie dochodzić należności od któregokolwiek z partnerów, nie tylko od tego, którego kierownictwu podlegał, wykonując swoje obowiązki.

Jak widać, ograniczenie odpowiedzialności partnerów spółki partnerskiej nie obejmuje w szczególności roszczeń pracowniczych. W ich przypadku uprawnieni - a później ewentualnie zobowiązani - są wszyscy partnerzy.

Podsumowując, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, każdy partner w spółce partnerskiej może samodzielnie prowadzić sprawy spółki, a także reprezentować ją na zewnątrz. W kwestii możliwości zarówno skutecznego dokonywania czynności z zakresu prawa pracy względem pracowników, jak i odpowiedzialności „wewnętrznej” co do zasady nie ma różnic w porównaniu z innymi spółkami osobowymi. Odmienność polega na odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w zakresie określonym w art. 95 k.s.h.

Krzysztof Czerwiński 

Podstawa prawna:

• art. 430 Kodeksu cywilnego,

• art. 31, 86-101 Kodeksu spółek handlowych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA