REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spółka partnerska jako pracodawca

Krzysztof Czerwiński

REKLAMA

Partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki.

Spółka partnerska jest spółką osobową utworzoną w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej działalność gospodarczą pod własną firmą. Wyróżnia ją wiele elementów. Po pierwsze to, że wspólnikami (zwanymi tu partnerami) mogą być tylko osoby wykonujące tzw. wolny zawód (art. 87 § 1 k.s.h.). Kodeks spółek handlowych wymienia następujące wolne zawody: adwokata, aptekarza, architekta, inżyniera budownictwa, biegłego rewidenta, brokera ubezpieczeniowego, doradcy podatkowego, maklera papierów wartościowych, doradcy inwestycyjnego, księgowego, lekarza, lekarza dentysty, lekarza weterynarii, notariusza, pielęgniarki, położnej, radcy prawnego, rzecznika patentowego, rzeczoznawcy majątkowego i tłumacza przysięgłego. Inne wolne zawody wskazują szczegółowe regulacje.

REKLAMA

Reprezentacja spółki w sprawach pracowniczych

Każdy z partnerów może reprezentować spółkę (działać na zewnątrz) samodzielnie, chyba że umowa spółki stanowi inaczej (art. 96 § 1 k.s.h.). Każdy partner ma też prawo prowadzenia spraw spółki (działania „do wewnątrz”).

REKLAMA

Co ciekawe, spółka partnerska jest spółką osobową, w której partnerzy mogą wyłączyć prawo do osobistego jej reprezentowania i przekazać tę kompetencję zarządowi, który działa wówczas na zasadach analogicznych do zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (art. 97 § 1 k.s.h.).

Spółka partnerska ma zarówno zdolność prawną, jak i zdolność do czynności prawnych. W szczególności może zatrudniać i zwalniać pracowników. Skoro może ją reprezentować co do zasady każdy z partnerów samodzielnie, to zarówno zatrudnić, jak i zwolnić pracownika może pojedynczy wspólnik. Kwestia reprezentacji w stosunkach umownych, a także w czynnościach z zakresu prawa pracy nie odbiega od regulacji w tym zakresie dotyczących innych podmiotów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Odpowiedzialność spółki i partnerów - zasady ogólne

Istotna odrębność spółki partnerskiej od innych spółek osobowych związana jest z kwestiami dotyczącymi odpowiedzialności spółki i partnerów.

Ze względu na to, że spółka partnerska jest spółką osobową, wspólnicy odpowiadają za jej zobowiązania całym majątkiem, jeżeli spółka nie ma majątku wystarczającego do pokrycia zobowiązań (art. 89 w zw. z art. 31 k.s.h.). Co do zasady w spółce osobowej wspólnicy odpowiadają solidarnie.

W spółce partnerskiej partner nie ponosi odpowiedzialności za zobowiązania spółki:

• powstałe w związku z wykonywaniem przez pozostałych partnerów wolnego zawodu w spółce,

• będące następstwem działań lub zaniechań osób zatrudnionych przez spółkę na podstawie umowy o pracę lub innego stosunku prawnego, które podlegały kierownictwu innego partnera przy świadczeniu usług związanych z przedmiotem działalności spółki (art. 95 § 1 k.s.h.).

Wspólnicy (wszyscy albo niektórzy) mogą dobrowolnie przyjąć odpowiedzialność solidarną, a zatem odpowiedzialność bez wskazanego wyżej ograniczenia (art. 95 § 2 k.s.h.).

 

Przykład

W spółce partnerskiej tworzonej przez architektów jeden partner zajmuje się działem projektowania budynków mieszkalnych, drugi zaś - architekturą krajobrazu. W wyniku zaniedbań pracownika działu budynków mieszkalnych doszło do wyrządzenia szkody i - w konsekwencji - zasądzenia od spółki partnerskiej odszkodowania. Odpowiada w pierwszej kolejności spółka jako pracodawca, w dalszej kolejności partner kierujący pracą danego architekta. Drugi partner nie odpowiada za zapłatę tego odszkodowania.

WAŻNE!

Pracodawcą jest spółka (umowy z pracownikami zawierane są ze spółką), jednak odpowiedzialność za działania pracowników spoczywa wyłącznie na partnerach kierujących ich pracą.

To, że jeden z partnerów nie ponosi odpowiedzialności za drugiego partnera (a także za podległe mu osoby), nie ogranicza jednak w żaden sposób odpowiedzialności spółki.

WAŻNE!

Jeżeli pracownik przy wykonywaniu powierzonych mu obowiązków wyrządzi szkodę osobie trzeciej, to za jej naprawienie odpowiedzialna będzie spółka partnerska jako pracodawca (art. 430 k.c.). Dopiero w razie niewypłacalności spółki odpowiedzialność będzie ponosił partner kierujący pracą danego pracownika.

Przykład

Pracownik spółki partnerskiej wyrządza szkodę osobie trzeciej, wykonując powierzoną mu pracę. Poszkodowany żąda odszkodowania od spółki, jest ona bowiem pracodawcą osoby wyrządzającej szkodę. Spółka płaci odszkodowanie. Partner nie odpowiada za wyrządzoną przez pracownika szkodę.

Odpowiedzialność względem pracownika

Jeżeli spółka nie wypłaci pracownikowi wynagrodzenia, będzie ponosiła tego konsekwencje. Jeżeli spółka nie będzie miała środków na wynagrodzenie, powstanie pytanie, kto powinien tę należność uregulować. Cytowany przepis art. 95 § 1 k.s.h., ograniczający odpowiedzialność partnerów za innych partnerów i ich podwładnych, nie obejmuje swoim zakresem odpowiedzialności innej niż odszkodowawcza i to w zakresie związanym z wykonywaniem wolnych zawodów w spółce. Poza przypadkami tzw. błędu w sztuce odpowiedzialność partnerów spółki partnerskiej będzie solidarna. Wierzyciel w razie niezaspokojenia przez spółkę podnoszonych przez niego roszczeń będzie mógł zwrócić się przeciwko każdemu partnerowi, przeciwko niektórym z nich albo przeciwko jednemu - żądając zapłacenia całej należności.

Przykład

REKLAMA

Spółka zalega z wypłatą wynagrodzenia za pracę. Pracownik kieruje roszczenie przeciwko spółce oraz partnerom. Spółka nie jest w stanie uregulować należności. Pracownik może skutecznie dochodzić należności od któregokolwiek z partnerów, nie tylko od tego, którego kierownictwu podlegał, wykonując swoje obowiązki.

Jak widać, ograniczenie odpowiedzialności partnerów spółki partnerskiej nie obejmuje w szczególności roszczeń pracowniczych. W ich przypadku uprawnieni - a później ewentualnie zobowiązani - są wszyscy partnerzy.

Podsumowując, jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, każdy partner w spółce partnerskiej może samodzielnie prowadzić sprawy spółki, a także reprezentować ją na zewnątrz. W kwestii możliwości zarówno skutecznego dokonywania czynności z zakresu prawa pracy względem pracowników, jak i odpowiedzialności „wewnętrznej” co do zasady nie ma różnic w porównaniu z innymi spółkami osobowymi. Odmienność polega na odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną w zakresie określonym w art. 95 k.s.h.

Krzysztof Czerwiński 

Podstawa prawna:

• art. 430 Kodeksu cywilnego,

• art. 31, 86-101 Kodeksu spółek handlowych.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Minister Telus: rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw

    Minister Robert Telus podkreślił, że rolnictwo ekologiczne jest szansą dla polskich gospodarstw. Poinformował, że resort rolnictwa myśli nad zmianą programu "Produkt w szkole", by go ukierunkować na lokalne i ekologiczne produkty.

    Nawet 2,5 mln euro dofinansowania w konkursie Seal of Excellence. Dla kogo? Kiedy można składać wnioski?

    Jesteś przedsiębiorcą, którego projekt został pozytywnie oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu ograniczeń budżetowych nie otrzymałeś dofinansowania? Weź udział w konkursie organizowanym przez NCBR Seal of Excellence. Budżet to 23 miliony złotych. 

    Starasz się o dofinansowanie do projektu? Sprawdź, jak ocenić, czy jest innowacyjny i ma szanse na dotację

    Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru projektu, mającego otrzymać dofinansowanie jest innowacyjność. Jak ocenić, czy projekt jest innowacyjny i ma szansę na otrzymanie grantu? Podpowiadają eksperci do spraw pozyskiwania dotacji. 

    Ile w Polsce można zebrać na internetowej zbiórce? Kiedy ludzie wpłacają najwięcej pieniędzy?

    Ile wynosi średnia wartość zbiórki online na świecie, a ile w Polsce? Ile zrzutek tworzonych jest rocznie? Kiedy najczęściej ludzie wpłacają pieniądze? Oto ciekawostki i nieznane fakty na temat crowdfundingu na świecie i w Polsce.

    REKLAMA

    MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

    MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

    Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

    Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

    Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

    Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

    Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

    W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

    REKLAMA

    Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

    Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

    Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

    Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

    REKLAMA