Za co odpowiada komandytariusz
REKLAMA
REKLAMA
Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki wobec jej wierzycieli tylko do wysokości sumy komandytowej. Jest jednak wolny od odpowiedzialności w granicach wartości wkładu wniesionego do spółki.
Spółka komandytowa jest taką spółką handlową, która może być utworzona tylko w celach gospodarczych i w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.
Górną granicę odpowiedzialności komandytariusza wyznacza suma komandytowa, która powinna być w umowie spółki określona kwotowo. Niemniej jednak komandytariusz jest wolny od odpowiedzialności w granicach wartości wkładu, który wniósł do spółki. Istotna jest zatem tutaj relacja pomiędzy wskazaną w umowie sumą komandytową, a wartością wniesionego wkładu. Mogą pojawić się następujące sytuacje:
• jeżeli suma komandytowa i wartość wkładów są równe albo gdy wartość wkładów przewyższa sumę komandytową, wówczas komandytariusz jest zwolniony z odpowiedzialności,
• jeżeli natomiast wkłady przedstawiają wartość niższą niż suma komandytowa, to wówczas komandytariusz odpowiada do kwoty stanowiącej różnicę między wartością wkładów i sumy komandytowej.
Ponadto należy pamiętać, że komandytariusz odpowiada solidarnie ze spółką i innymi wspólnikami przy tzw. subsydiarnym porządku egzekwowania. Oznacza to, że wierzyciel spółki może prowadzić egzekucję z majątku komandytariusza (w granicach, o których mowa powyżej) dopiero w przypadku, gdy egzekucja z majątku spółki okaże się bezskuteczna.
Maciej Murek
PODSTAWA PRAWNA
• art. 31, art. 103, art. 111 i art. 112 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA