REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zwołanie zgromadzenia wspólników w spółce z o.o.

Julita Karaś-Gasparska

REKLAMA

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością zgromadzenie wspólników (także nadzwyczajne zgromadzenie wspólników) jest zwoływane przez zarząd. Prawo żądania zwołania takiego nadzwyczajnego zgromadzenia mają również wspólnicy. Proszę o wyjaśnienie, co mogą zrobić wspólnicy, gdy zarząd nie chce tego zrobić, tzn. takie żądania pozostawia bez odpowiedzi?

 

REKLAMA

Zwołanie zgromadzenia wspólników spółki z o.o. należy do obowiązków zarządu (art. 235 § 1 k.s.h.). Uchybienie temu obowiązkowi zagrożone jest sankcją w postaci grzywny w wysokości do 20 000 złotych. Grozi ona członkowi zarządu spółki, który wbrew obowiązkowi dopuszcza do tego, że zarząd nie zwołuje zgromadzenia wspólników (art. 594 § 1 pkt 3 k.s.h.).

Zwyczajne zgromadzenie wspólników powinno się odbyć w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego (art. 231 § 1 k.s.h.).

REKLAMA

W sytuacjach określonych w k.s.h., w umowie spółki, a także gdy organy lub osoby uprawnione do zwoływania zgromadzeń (np. rada nadzorcza) uznają to za wskazane, zarząd ma obowiązek zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników (art. 232 k.s.h.).

Zarząd jest obowiązany niezwłocznie zwołać zgromadzenie wspólników w celu powzięcia uchwały dotyczącej dalszego istnienia spółki, jeżeli sporządzony przez niego bilans wykaże stratę przewyższającą sumę kapitałów zapasowego i rezerwowych oraz połowę kapitału zakładowego (art. 233 § 1 k.s.h.). Obowiązek taki dotyczy również sytuacji, gdy bilans został sporządzony przez biegłego rewidenta zgodnie z przepisami art. 223-225 k.s.h., tzn. na zgłoszone sądowi rejestrowemu żądanie wspólnika lub wspólników reprezentujących co najmniej jedną dziesiątą kapitału zakładowego (art. 233 § 2 k.s.h.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Także rada nadzorcza oraz komisja rewizyjna mają prawo zwołania zwyczajnego zgromadzenia wspólników (jeżeli zarząd nie zwoła go w terminie wymaganym przez przepisy k.s.h. lub umowę spółki) oraz nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników (jeżeli zwołanie go uznają za wskazane, a zarząd nie zwoła zgromadzenia wspólników w terminie dwóch tygodni od dnia zgłoszenia odpowiedniego żądania przez radę nadzorczą lub komisję rewizyjną) (art. 235 § 2 k.s.h.). Uprawnienie to może zostać przyznane - na mocy postanowień zawartych w umowie spółki - także innym osobom (art. 235 § 3 k.s.h.). Mogą to być np. poszczególni członkowie zarządu czy wspólnicy reprezentujący określoną część kapitału zakładowego.

Wreszcie zarząd ma obowiązek zwołać nadzwyczajne zgromadzenie wspólników na żądanie uprawnionych wspólników. Wspólnik lub wspólnicy reprezentujący co najmniej jedną dziesiątą kapitału zakładowego mogą bowiem żądać zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, jak również umieszczenia określonych spraw w porządku obrad najbliższego zgromadzenia wspólników. Żądanie takie muszą oni złożyć zarządowi na piśmie najpóźniej na miesiąc przed proponowanym terminem zgromadzenia wspólników (art. 236 § 1 k.s.h.).

Uprawnienie żądania zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników może być - na mocy postanowień zawartych w umowie spółki - przyznane wspólnikom reprezentującym mniej niż jedną dziesiątą kapitału zakładowego (art. 236 § 2 k.s.h.). O ile jednak rada nadzorcza czy komisja rewizyjna mają prawo zwołania zgromadzenia wspólników, gdy zarząd tego nie zrobi, o tyle wspólnikom kodeks nie daje takiego uprawnienia. Wyjątkiem może być przyznanie go wspólnikom w umowie spółki z o.o.

Jak bowiem stanowi ww. art. 235 § 3 k.s.h., umowa spółki może przyznać uprawnienie (jakie na mocy art. 235 § 2 k.s.h. posiada rada nadzorcza i komisja rewizyjna) do tego, aby w określonych przypadkach zwołać zwyczajne bądź nadzwyczajne zgromadzenie wspólników, także „innym osobom”. Jeżeli umowa spółki wymieniałaby wspólników jako te „inne osoby”, mogliby oni w określonych sytuacjach zwołać zgromadzenie wspólników.

Jeżeli jednak umowa spółki nie zawiera takiego postanowienia, a zarząd - mimo zgłoszonego przez wspólników żądania - nie zwołuje zgromadzenia, istnieje możliwość zwrócenia się przez nich w tej sprawie do sądu rejestrowego.

Jeżeli bowiem w terminie dwóch tygodni od dnia przedstawienia żądania zarządowi nadzwyczajne zgromadzenie wspólników nie zostanie zwołane, sąd rejestrowy może, po wezwaniu zarządu do złożenia oświadczenia, upoważnić do zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników, którzy tego zwołania się domagają. W takim przypadku sąd wyznacza przewodniczącego tego zgromadzenia (art. 237 § 1 k.s.h.). W razie zwoływania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników w tym trybie w zawiadomieniach o zwołaniu tego zgromadzenia należy się powołać na postanowienie sądu rejestrowego (art. 237 § 3 k.s.h.). Na tak zwołanym zgromadzeniu powinna zostać podjęta uchwała rozstrzygająca, czy koszty zwołania i odbycia zgromadzenia ma ponieść spółka (art. 237 § 2 k.s.h.).

Reasumując, ze skierowaną do zarządu inicjatywą zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki z o.o. może wystąpić jej wspólnik lub wspólnicy reprezentujący co najmniej jedną dziesiątą kapitału zakładowego (umowa spółki może przyznać to uprawnienie wspólnikom reprezentującym mniejszą część kapitału zakładowego). Gdy zarząd nie zwoła zgromadzenia w ciągu dwóch tygodni od dnia przedstawienia mu takiego żądania, wspólnicy mogą zwrócić się do sądu rejestrowego o upoważnienie ich do zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników. Sąd może (ale nie musi) ich do tego upoważnić, przy czym wcześniej wzywa zarząd do wypowiedzenia się w tej kwestii.

Julita Karaś-Gasparska

Podstawa prawna:

art. 231-237 oraz art. 594 § 1 pkt 3 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. Nr 94, poz. 1037 z późn.zm.).

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Prawo Przedsiębiorcy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

REKLAMA

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

REKLAMA

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA