REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Korzystanie z firmy innego przedsiębiorcy

Zgodnie z kodeksem cywilnym firma nie może być zbyta. Przedsiębiorca może jednak upoważnić innego przedsiębiorcę do korzystania ze swej firmy, ale tylko wtedy, gdy nie wprowadza to w błąd. Prawo do firmy, jako prawo majątkowe jest ściśle związane z osobą przedsiębiorcy. Oznacza to, że nie wchodzi ono w skład spadku i tym samym nie może być nabyte drogą spadkobrania, jak również nie może być przedmiotem darowizny.

Jak założyć agencję zatrudnienia?

Prowadzenie agencji zatrudnienia polega na świadczeniu usług w zakresie pośrednictwa pracy, doradztwa personalnego, poradnictwa zawodowego bądź pracy tymczasowej. Aby założyć agencję zatrudnienia należy spełnić określone warunki oraz złożyć wniosek o wpis do rejestru prowadzonego przez marszałka województwa.

Wymogi formalne dotyczące założenia apteki

Prowadzenie działalności gospodarczej w formie apteki ogólnodostępnej wiąże się z rejestracją oraz uzyskaniem odpowiedniego zezwolenia. Jakie są wymogi prawne związane z założeniem apteki?

Zakładanie firmy transportowej - jakie są wymogi?

Założenie firmy transportowej wiąże się z koniecznością wpisu działalności do rejestru przedsiębiorców oraz uzyskaniem dodatkowego uprawnienia w formie licencji. W przypadku braku stosownej licencji przedsiębiorca powinien liczyć się z nałożeniem na niego sankcji karnej. Zatem w jaki sposób założyć firmę transportową?

REKLAMA

Czy dodatkowe miejsce prowadzenia działalności może być za granicą?

Dobrze rozwijająca się działalność potrzebuje dodatkowego miejsca jej prowadzenia. Często miejsce to znajduje się poza granicami kraju. Czy dodatkowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej może być za granicą Polski?

Założenie biura turystycznego - w jakiej formie?

Do założenia biura turystycznego wymagany jest wybór formy organizacyjno -  prawnej. Przedsiębiorcy powinni zatem przestrzegać wymogów związanych z zakładaniem działalności gospodarczej oraz dokonać wpisu do rejestru organizatorów i pośredników turystycznych, aby rozpocząć działalność.

Wsteczna data wznowienia działalności gospodarczej

Zawieszoną działalność gospodarczą można wznowić za pomocą wniosku. Czy we wniosku o wznowienie działalności gospodarczej można określić wsteczną datę?

Możliwości i przykłady inwestycji

W ostatnich latach najwyższe nakłady inwestycyjne odnotowano w sektorze usług i sprzedaży. Popularność i zainteresowanie tym sektorem wzrasta wśród zwykłych konsumentów i firm. Firmy szukają sposobu na zaprezentowanie się, obok stron internetowych budowanie marki wymaga inwestycji w lokale sprzedaży i usług.

REKLAMA

Prawa i obowiązki stron umowy agencyjnej

Umowa agencyjna jest umową cywilnoprawną zawieraną między przedsiębiorcami. Podstawowe prawa i obowiązki stron określają przepisy prawa cywilnego dotyczące umowy agencyjnej, natomiast pozostałe mogą zostać uzgodnione według uznania stron przestrzegając zasad współżycia społecznego.

Poziom wystarczalności funduszy - ważny wskaźnik w przypadku realizacji nowych przedsięwzięć w firmie

Pewnie zdarzyło nam się, nie raz, słyszeć o kłopotach finansowych jakieś firmy i jako powód tych kłopotów, ktoś powiedział, że … "przeinwestowali". Być może podobny problem mięliśmy już my sami ? A może jest to dopiero przed nami? Czego nie życzę i postaram się przedstawić tu narzędzie, które, chociaż w części, pomoże nam uchronić siebie i własną firmę przed taką przypadłością, której najgroźniejszym skutkiem może być bankructwo.

Otwieranie firmy na próbę - bez podatku i składek ZUS

Sejm rozważa projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przewiduje ona możliwość otwierania firmy na próbę – bez podatku dochodowego i ZUS przez trzy miesiące.

Deregulacja zawodów - ustawa z I transzą podpisana przez Prezydenta

9 lipca 2013 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. W ciągu 30 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw większość jej przepisów wejdzie w życie. Reszta zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 r. To tzw. pierwsza transza deregulacji zawodów.

Zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie 24 punktów karnych

Policjant ma prawo zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w sytuacjach wskazanych w art. 135 ust. 1 pkt ustawy o prawie o ruchu drogowym. Litera g tego artykułu bezpośrednio wymienia przekroczenie przez kierującego pojazdem liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego.

Świadczenie wyrównawcze dla agenta

Przepisy Kodeksu cywilnego przewidują zabezpieczenie interesów agenta, w przypadku rozwiązania z nim umowy. Agent może żądać od dotychczasowego zleceniodawcy tzw. świadczenia wyrównawczego. Jest to konstrukcja szczególna. Ma ona na celu zapewnienie udziału byłym agentom w zyskach, które zleceniodawcy nadal uzyskują, mimo iż umowa agencyjna została rozwiązana.

Marketing online

W kolejnych latach najwyższą dynamikę wzrostu na rynku reklamowym ocenia się dla marketingu mobilnego. Obecnie firmy opracowują i wprowadzają prezentacje promocyjne odpowiednie dla smartphone i tablet. Najważniejsze jest dostosowanie grafiki oraz czytelność i jasność przekazu. Firmy obecnie udostępniają katalogi, aplikacje IT oraz portale czytane poprzez tablet i smartphone.

Rząd zmienia prawo o zamówieniach publicznych

Podstawową zmianą w zamówieniach publicznych, która dotyczy wszystkich kategorii zamawiających i przedmiotów udzielanych przez nich zamówień, jest podwyższenie z 14 do 30 tys. euro progu, od którego powstaje obowiązek stosowania procedur przewidzianych w przepisach o zamówieniach publicznych. Jakie jeszcze zmiany szykuje się w zamówieniach publicznych?

Czy członek zarządu spółki z o.o. musi płacić składki ZUS?

Powołanie członka zarządu spółki z o.o. nie zawsze jest jednoznaczne z zawarciem stosunku pracy. Czy członek zarządu spółki z o.o. powinien opłacać składki ZUS?

Kasa fiskalna a brak prądu

Brak prądu nie usprawiedliwia przedsiębiorcy sprzedającego bez kasy fiskalnej. Przedsiębiorcy nie mogą więc liczyć na pobłażliwość urzędników skarbowych, którzy w okresie wakacyjnym będą sprawdzać, jak właściciele firm wywiązują się z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Pieniądze na założenie firmy

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się ze sporymi wydatkami już na starcie. Warto postarać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Gdzie szukać pieniędzy na start firmy?

Ponad 17 milionów internautów w Polsce

W Polsce z internetu korzysta już ponad 17 milionów osób. Tak wynika z najnowszego badania NetTrack. To rekordowa liczba w historii rodzimej sieci. Nie popadajmy jednak w nadmierny optymizm – w porównaniu z zachodem Europy dynamika wzrostu liczby użytkowników jest niewielka, a pod względem penetracji internetu nasz kraj plasuje się na 22. miejscu na kontynencie. Dlaczego te wskaźniki są tak niskie?

Dotacje unijne na 2014 r.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zapowiada, że fundusze unijne będą w większości rozdzielane na poziomach województw na rozwój innowacji. Od 2014 r. kraje unijne będą rozliczane z osiągniętych celów przyznawanych przez Unię Europejską. Nastąpią również zmiany w sposobie dotowania przedsiębiorców.

Działalność sezonowa a zawieszenie działalności

Przedsiębiorcy liczący na szybkie zyski często decydują się na sezonową działalność gospodarczą. Czy przepisy odnoszące się do założenia i zawieszenia działalności gospodarczej odnoszą się w takim samym stopniu do działalności o charakterze sezonowym i stałym?

Refundacja dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego

Refundacja dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnego przysługuje pracodawcy, który zatrudnia osobę niepełnosprawną przez okres co najmniej 36 miesięcy. Co w sytuacji, jeżeli okres zatrudnienia jest krótszy?

Odpowiedzialność właścicieli nieruchomości komercyjnych za szkodę poniesioną przez klienta

Prowadzenie przedsiębiorstwa, wynajem lokali, prowadzenie centrum handlowego oraz wykonywanie innego typu działalności gospodarczej wiąże się z narażeniem na ponoszenie różnych typów odpowiedzialności. Często akcentuje się odpowiedzialność administracyjnoprawną lub karnoprawną, usuwając odpowiedzialność cywilnoprawną na dalszy plan. Odpowiedzialność wynikająca z kodeksu cywilnego jest jednak równie istotna.

Deregulacja zawodów - III transza skierowana do konsultacji

20 czerwca 2013 r. Minister Sprawiedliwości skierował do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących warunki dostępu do wykonywania niektórych zawodów. To tzw. III transza deregulacyjna, która ma ułatwić dostęp do kolejnych 104 zawodów.

Fotoradary, szkolenia i drogi, czyli bezpieczeństwo kierowców samochodów służbowych w MŚP w Polsce

Mikro, małe i średnie firmy to w Polsce ponad 2 mln aktywnych podmiotów gospodarczych. Z regularnych badań tej grupy, jakie Instytut Keralla Research prowadzi od czterech lat wynika, że ok. 6,5% firm zatrudniających poniżej 250 osób, nie posiada ani jednego pojazdu służbowego. Pozostali używają na co dzień minimum jeden firmowy samochód. Wyobrażając sobie skalę ruchu drogowego, za który odpowiadają kierowcy aut firmowych, należy uwzględnić, że co druga firma reprezentująca small biznes posiada do 5 pojazdów. Reszta ma do dyspozycji ponad 6 samochodów.

Deregulacja zawodów - II transza deregulacji przyjęta przez rząd

25 czerwca 2013 r. Rada Ministrów przyjęła przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych. Projekt ten zakłada zmiany w przepisach normujących wykonywanie 91 zawodów - obejmuje m.in. takie profesje jak: usługowe prowadzenie ksiąg rachunkowych, doradców podatkowych, biegłych rewidentów, agentów i brokerów ubezpieczeniowych, aktuariuszy, architektów, urbanistów, inżynierów budowlanych, rzeczoznawców samochodowych, czy zawody związane z żeglugą morską i śródlądową.

Od 2016 r. koniec z obowiązkiem meldunkowym

Od 1 stycznia 2016r. zniknie obowiązek meldunkowy. Zmiana zostanie wprowadzona nowelizacją ustawy o ewidencji ludności, wobec czego gminy nie będą już prowadziły rejestrów stałych mieszkańców. Obywatel dokonując meldunku w urzędzie gminy może już jednocześnie składać dokumenty o wymeldowaniu z poprzedniego miejsca zamieszkania. Jednakże wprowadzenie takich zmian może znacznie utrudnić przeprowadzenie wyborów powszechnych.

Ryzyko używania podrabianych wkładów w Twojej drukarce

Podrabianie produktów jest w dzisiejszych czasach problemem globalnym. Firma HP dokłada wszelkich starań, aby klienci mogli bez problemu odróżnić oryginalne wkłady atramentowe i kasety z tonerem od szkodliwych podróbek. Używanie podróbek naraża bowiem firmy na dodatkowe koszty związane z naprawą i konserwacją urządzeń i co najważniejsze może negatywnie wpłynąć na jej wizerunek.

Czy unijny przedsiębiorca może założyć oddział w Polsce?

Wielu unijnych przedsiębiorców zakłada oddziały swoich firm w Polsce. Jakie zasady zakładania firmy dotyczą przedsiębiorców z Unii Europejskiej?

Zakaz reklamy a obowiązek informowania o zakresie i rodzaju świadczeń zdrowotnych

Podmiot wykonujący działalność leczniczą ma obowiązek podawać do wiadomości publicznej informacje o zakresie i rodzajach udzielanych świadczeń zdrowotnych. Jednak treść ani forma tych informacji nie mogą mieć cech reklamy.

Używanie dotychczasowej firmy przez nabywcę przedsiębiorstwa

Nabycie przedsiębiorstwa wiąże się z dopełnieniem wielu formalności. Jednym z nich jest uregulowanie kwestii używania firmy dotychczasowego przedsiębiorcy. Czy nabywca przedsiębiorstwa osoby fizycznej może nadal używać nazwy firmy poprzedniego przedsiębiorcy?

Oferta wariantowa a oferta częściowa

Oferta wariantowa zawiera inny sposób wykonywania zamówienia publicznego niż określony przez zamawiającego, natomiast oferta częściowa związana jest z wykonaniem tylko części zamówienia publicznego. Wybór oferty pozwala wykonawcy wybrać inny wariant wykonania zamówienia. Zamawiający musi jednak zastrzec, czy dopuszcza złożenie tego rodzaju ofert.

Dotacje dla przedszkoli 2013r.

Unijne wsparcie finansowe pozwoliło na utrzymanie już istniejących przedszkoli oraz na dofinansowanie założenia nowych przedszkoli. Jednakże miejsc w przedszkolach jest w dalszym ciągu za mało, a koszty utrzymania dziecka za wysokie. Od 2013r. w założeniu nowelizacji ustawy o systemie oświaty samorządy powinny otrzymywać dotacje na pokrycie bieżących wydatków ponoszonych na dziecko.

Zawieszenie działalności gospodarczej

Zawieszenie działalności gospodarczej może być wynikiem charakteru prowadzonej przez przedsiębiorcę działalności, która w określonych miesiącach w roku najzwyczajniej może nie przynosić dochodów. Powodem zawieszenia działalności może być również chociażby choroba przedsiębiorcy. Poniżej przedstawiamy konsekwencje jakie wynikają ze skorzystania z tego uprawnienia.

Umowa partnerska w projekcie współfinansowanym ze środków unijnych

Umowa partnerstwa zawierana jest między podmiotami w celu realizacji projektu i wymaga podjęcia uchwał właściwych organów. Każdy z partnerów może ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych. Sama realizacja projektu na podstawie umowy partnerstwa wymaga ustanowienia lidera będącego beneficjentem projektu.

Wprowadzenie płatności bezgotówkowych

Na wprowadzenie płatności bezgotówkowych przedsiębiorcy decydują się coraz częściej. Jest to wynikiem upowszechnienia się elektronicznych instrumentów płatniczych.

Kredyt na innowacje od 2014 roku?

Kredyt na innowacje od 2014 roku ma szanse funkcjonować w polskiej rzeczywistości gospodarczej. Jest to instytucja, której wprowadzenie postulują we wniesionym do Sejmu projekcie zmiany ustawy o podatku dochodowym od osób pranych, posłowie klubu poselskiego Ruchu Palikota. Instytucja ta miałaby zastąpić funkcjonującą obecnie ulgę na nowe technologie.

Ostatnie fundusze na systemy informatyczne w firmach

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie integracji systemów informatycznych w firmach. Za tydzień Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosi jeszcze jeden konkurs, związany z e-usługami. – To są już ostatnie konkursy z programów finansowanych ze środków unijnych na lata 2007-2013 – mówi prezes PARP, Bożena Lublińska-Kasprzak.

Brak wykwalifikowanych pracowników?

Kandydaci bezskutecznie poszukują pracy, a pracodawcy narzekają na brak odpowiednich kandydatów. Jak wybrnąć z tego błędnego koła?

Zasiłek macierzyński dla samozatrudnionych

Rząd planuje ukrócić wyłudzanie wysokich zasiłków macierzyńskich przez osoby, które zakładają działalność gospodarczą jedynie w celu otrzymania świadczenia. Prawo do zasiłku macierzyńskiego zachowają osoby zatrudnione na umowy zlecenia. Żadnych świadczeń nie dostaną jednak pracujący na umowę o dzieło.

Gwarancje de minimis są niewystarczające

Pomoc de minimis to za mało dla małych firm, by przetrwać na rynku. Aby przetrwać firmy potrzebują dziś wyraźnego wsparcia – mówi Jarosław Dąbrowski, prezes firmy doradczej Dąbrowski Finance. Kredyty z gwarancją de minimis to krok w dobrym kierunku, ale muszą zwiększyć się wolumeny oraz zmodyfikować zasady ich udzielania. Konieczne są szybkie działania, których efekt przedsiębiorcy odczują od razu, a nie za 3 czy 5 lat.

Stopy procentowe NBP - kolejna obniżka

5 czerwca 2013 r. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego.

Stopy procentowe NBP - koniec cyklu obniżek

3 lipca 2013 r. Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe NBP o 0,25 punktu procentowego. Uchwała RPP w tej sprawie weszła w życie 4 lipca 2013 r. Rada zapowiedziała jednocześnie, że ta decyzja o obniżeniu stóp procentowych NBP kończy cykl łagodzenia polityki pieniężnej.

Poprawa nastrojów w firmach - Raport

W drugim kwartale przyszło długo oczekiwane ocieplenie w nastrojach i planach zakupowych mikro, małych i średnich firm w Polsce - wynika z najnowszego badania Instytutu Keralla Research, który co kwartał monitoruje polskie MŚP. - Choć przedsiębiorcy są nadal wstrzemięźliwi i daleko im do optymizmu, jednak ich prognozy dotyczące sytuacji ekonomicznej kraju oraz kondycji firm zapowiadają w tym kwartale mocne odbicie po ostatnich miesiącach, kiedy to nastroje w MŚP były najgorsze od 2009 roku. Na ile to odbicie będzie trwałe i nie jest związane tylko z cyklem koniunkturalnym pokażą kolejne badania.

Jak wybrać nazwę dla firmy?

Wybór nazwy dla firmy to bardzo ważna decyzja. Nie jest to bowiem jednorazowe nadanie imienia - wybrana nazwa będzie funkcjonowała na fakturach, wizytówkach, pieczątkach, a także w mediach. Co więcej, mimo iż decyzja w tej kwestii w praktyce należy wyłącznie do przedsiębiorcy, to jednak firma musi spełniać także pewne przepisowe kryteria. Jak wybrać nazwę dla firmy?

Więcej praw dla konsumentów

Na odstąpienie od od umowy zawartej przez internet, czy telefon będzie dwa tygodnie (14 dni), a nie jak teraz - 10 dni. Prawo to będzie przysługiwać konsumentom przy zakupach w całej Unii Europejskiej. W Kodeksie cywilnym wprowadzone będą istotne zmiany ułatwiające reklamację towaru przez konsumenta. To niektóre zmiany wynikające z założeń do projektu ustawy o prawach konsumentów oraz o zmianie ustawy Kodeks cywilny i innych ustaw, które zostały przyjęte przez rząd 21 maja 2013 r.

Czy można się umówić kto jest twórcą?

Można spotkać się z poglądem, że w kwestii autorstwa można się umówić i wybrać kto jest twórcą utworu. Nie jest to jednak opinia prawdziwa. Czy możliwe jest umówienie się kto jest twórcą?

Zmiana obowiązków przedsiębiorców dot. Monitora Sądowego i Gospodarczego

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego, przedłożony przez ministra sprawiedliwości.

Przesyłanie wniosku do CEIDG pocztą

Wniosek do CEIDG można złożyć poprzez Internet oraz w sposób tradycyjny. Czy możliwe jest przesłanie wniosku do CEIDG pocztą?

REKLAMA