| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > CEIDG > Wsteczna data wznowienia działalności gospodarczej

Wsteczna data wznowienia działalności gospodarczej

Zawieszoną działalność gospodarczą można wznowić za pomocą wniosku. Czy we wniosku o wznowienie działalności gospodarczej można określić wsteczną datę?

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.), zwana dalej „s.d.g.”, należy zauważyć, że przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może wznowić wykonywanie działalności gospodarczej określając we wniosku o zmianę wpisu datę wznowienia działalności gospodarczej (rubryka 15 wniosku CEIDG-1).

Zobacz: Czy można odwiesić działalność po upływie terminu zawieszenia?

Dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej może przypadać w dniu złożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu lub w dniu wskazanym w tym wniosku, który nie może być wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku  (art. 14a ust. 6 s.d.g.).

Zobacz: Jak wypełnić formularz CEIDG-1?

Jak wynika z powyższego przedsiębiorca ma możliwość wznowienia wykonywania działalności, o ile złoży wniosek o zmianę wpisu, w rozumieniu art. 32 s.d.g. w zw. z art. 14a ust. 6 s.d.g., w dniu wznowienia takiej działalności albo określi datę przyszłą dla wznowienia wykonywania działalności, przypadającą nie później niż w okresie 24 miesięcy od dnia zawieszenia działalności.

Nie jest możliwe natomiast określenie we wniosku wstecznej daty wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.

Zobacz: Jak zawiesić działalność gospodarczą?

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »