REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Biznes

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dofinansowanie do sprzedaży produktów na rynku unijnym

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości dofinansowuje wydatki firm przeznaczone na doradztwo w zakresie badań, produkcji, wprowadzania i sprzedaży produktów na rynek Unii Europejskiej. Jakie jeszcze działanie podejmuje PARP?

300 nowych samochodów Peugeot 301 i Citroën C-Elysée zasila flotę wypożyczalni Express

Kontrakt na zakup 300 sztuk nowo wprowadzanych na rynek kompaktowych modeli został niedawno podpisany pomiędzy Expressem a markami koncernu PSA Peugeot Citroën. Francuski szyk i nowoczesna sylwetka samochodów to atuty, które z pewnością wyróżniać będą ofertę Expressu w tegorocznym sezonie.

Przetarg na zakup bonów towarowych

Kwoty jakie zamawiający wydają w ciągu roku na zakup bonów towarowych wynoszą najczęściej od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W większości przypadków jednak środki wydatkowane na powyższy cel przekraczają próg 14.000 Euro. To z kolei oznacza – przyjmując zasadę zgodnie, z którą zakup bonów towarowych stanowi dostawę w rozumieniu Prawa zamówień publicznych – konieczność zastosowania odpowiednich przepisów Prawa zamówień publicznych.

Nierzetelni wykonawcy wykluczeni z przetargów

20 lutego 2013 r. weszła w życie nowelizacja z 12 października 2012 r. ustawy Prawo zamówień publicznych oraz ustawy o koncesji na roboty budowlane lub usługi. Nowelizacja ta wdraża do polskiego porządku prawnego dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/81/WE z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie koordynacji procedur udzielania niektórych zamówień na roboty budowlane, dostawy i usługi przez instytucje lub podmioty zamawiające w dziedzinach obronności i bezpieczeństwa i zmieniającej dyrektywy 2004/17/WE i 2004/18/WE.

REKLAMA

Szkolenia BHP dla pracowników

Okresowe szkolenia BHP mają na celu przypomnienie i rozwój wiedzy z zakresu BHP wśród zatrudnionych pracowników. Czym charakteryzuje się okresowe szkolenie BHP dla pracowników?

Czy wiek samochodu wpływa na kredyt?

Kredyt samochodowy, czyli tańszy od kredytu gotówkowego sposób na sfinansowanie zakupu upragnionego motocykla, popularnego ostatnio quada, przyczepy kempingowej, ale przede wszystkim auta. Jak jego wiek wpłynie na wielkość oprocentowania? Czy zakup wszystkich samochodów może zostać skredytowany? Dlaczego sfinansowanie nowego auta będzie tańsze od kredytu zaciągniętego na auto używane?

Ceny energii dla przedsiębiorców w 2013 roku

W ostatnich latach ceny energii dla przedsiębiorców rosły zdecydowanie wolniej niż ceny dla gospodarstw domowych. Czy w 2013 roku ten trend został utrzymany?

Wiara pomaga w życiu i ... biznesie

Wspólną cechą Romana Kluski, Jan Kulczyka, Bernarda Arnault, Armancio Ortegi, Carlosa Slim Helú, czy też braci Albrecht, jest nie tylko ogromny majątek. Wszyscy są również osobami wierzącymi. – Wiara pomaga w życiu, a biznes to życie. Tym, którzy czują, że nie są sami, łatwiej osiągnąć sukces – mówi Dariusz Sikorski, mówca motywacyjny i doradca biznesu.

REKLAMA

Co może poprawić sytuację na rynku motoryzacyjnym?

Sytuacja branży motoryzacyjnej w Polsce nie jest najlepsza. Zwalnianie pracowników fabryki Fiata w Tychach zwróciło uwagę na skutki kryzysu w całej branży. Problemami firm i poprawą kondycji polskiego sektora motoryzacyjnego zajmuje się rząd.

Obraz polskiego przedsiębiorcy

Polscy przedsiębiorcy odpowiadają za trzy czwarte polskiego PKB, a inwestycje firm są trzy razy większe niż samorządów. Jaki jest obraz polskich przedsiębiorców?

1 % CIT dla polskich naukowców

Od 2014 roku będzie możliwość odliczenia przez firmy 1% podatku CIT na rzecz wybranych przez podatników jednostek naukowych. Projekt ten został dzisiaj przekazany przez Ministra Finansów do konsultacji społecznych.

Kontrola inspektora pracy

Po wykryciu nieprawidłowości przez inspektora pracy możliwe jest wyciągnięcie konsekwencji wobec pracodawcy. Co grozi pracodawcy za łamanie przepisów prawa pracy?

Ochrona wynagrodzeń dla podwykonawców

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych przedstawił projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych. Ma on na celu większą ochronę podwykonawców, zwłaszcza ich wynagrodzeń.

Zmiany w prawie zamówień publicznych wpłyną na wykonawców

Zamawiający będzie mógł wymagać od wykonawców okazania wykazu wszystkich usług i dostaw - z ostatnich trzech lat, a robót budowlanych z ostatnich pięciu lat. Takie zmiany wprowadza nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych.

Zmiany w podatkach pomogą w rozwoju firm

Rozwój firm wymaga ułatwień prowadzenia działalności gospodarczej. Ułatwienia te muszą objąć również podatki. Jakie zmiany w podatkach są pożądane przez przedsiębiorców?

Diety za zagraniczne podróże służbowe w 2013 r.

Od 1 marca 2013 roku zmienia się wysokość diet za zagraniczne podróże służbowe. Na diety w jakiej wysokości mogą liczyć pracownicy wybierający się na zagraniczne podróże służbowe?

Krótsze terminy zapłaty w transakcjach handlowych

Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Ustawa ta wprowadza do polskiego systemu prawnego dyrektywę 2011/7/UE z dnia 16 lutego 2011 r.

Spadło przeciętne realne wynagrodzenie

Jak podał Główny Urząd Statystyczny realne przeciętne wynagrodzenie w ubiegłym roku obniżyło się o 0,1 proc. w porównaniu do roku 2011.

Ograniczanie emisji spalin w UE w 2013 r. - skutki dla przedsiębiorców

Od 1 stycznia 2013 roku w Unii Europejskiej obowiązuje kolejny etap ograniczania emisji spalin - Stage III B. Ma on przynieść dalsze zmniejszenie ilości emitowanego dwutlenku węgla, cząstek stałych i tlenku azotu. Jakie są konsekwencje jego wprowadzenia dla producentów i użytkowników pojazdów i maszyn wyposażonych w wysokoprężny silnik spalinowy?

W styczniu rekordowe bezrobocie

W styczniu 2013 roku w Polsce bezrobocie przekroczyło 14 proc. Jest to najwyższe bezrobocie w Polsce od 6 lat.

Wpływ elastycznego czasu pracy na zwolnienia pracowników

Rząd przyjął projekt ustawy zmieniającej Kodeks pracy poprzez wprowadzenie elastycznego czasu pracy. Jak wprowadzenie elastycznego czasu pracy wpłynie na skalę zwolnień?

Rada Polityki Pienięznej obniżyła stopy procentowe o kolejne 0,25 proc.

RPP po raz kolejny obniżyła stopy procentowe. PO raz kolejny obniżka stóp wynosi 0,25 proc. Ile wynoszą poszczególne stopy procentowe po obniżce?

Składka zdrowotna 2013

ZUS podał informację o składce na ubezpieczenie zdrowotne w 2013 roku. Ile wynosi składka zdrowotna w 2013 roku?

Nowe sposoby na przekaz informacji

Przekazy graficzne, multimedialne, prezentacje, wizualizacje, publikacje stają się elementem dziennikarstwa internetowego. Ostatnie lata pokazały wzrost zainteresowania rynkiem informacji – zarówno graficznym (fotorelacje) jak publikacjami.

Kierunki rozwoju dziennikarstwa internetowego

Nieustanie obserwuje się rozwój rynku informacji. Można zauważyć ten rozwój poprzez powstawanie licznych portali tematycznych i specjalistycznych. Równocześnie rozbudowano serwisy firmowe (szczególnie firm ogólnokrajowych i międzynarodowych) w zakresie informacji dla klientów, informacji o firmie, jej polityce i produktach. Na rynek wydawniczy wprowadzono magazyny i biuletyny instytucji i firm badawczych.

Przedsiębiorcy stracą na upublicznieniu informacji o działalności firmy

Nowelizowana ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów proponuje wiele rozwiązań, które są niekorzystne dla przedsiębiorców. Jakie zmiany są planowane?

Dodatkowe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej a obowiązki podatkowe

Przedsiębiorca, który we wpisie do CEIDG podaje swoje miejsce zamieszkania oraz adresy miejsc, w których wykonywana będzie działalność gospodarcza. Czy podanie tych adresów wywołuje obowiązki związane z podatkiem od nieruchomości?

Prowadzenie działalności gospodarczej w wynajętym pomieszczeniu

Prowadzenie działalności gospodarczej rozpoczyna się poprzez złożenie wniosku do CEIDG. Czy przedsiębiorca może prowadzić swoją działalność w wynajętym pomieszczeniu?

Nieuczciwe praktyki handlowe w Unii Europejskiej

Komisja Europejska podejmuje działania na rzecz rozwiązania problemu nieuczciwych praktyk handlowych. Pomóc w tym ma m.in. zgromadzenie informacji odnośnie ich wpływu na gospodarkę oraz działalność transgraniczną.

Jak należy oznaczać sprzęty elektryczne?

1 lutego wchodzą przepisy dotyczące obowiązku informowania o efektywności energetycznej wszystkich sprzedawanych w Polsce sprzętów elektrycznych. Co jeszcze zmieniają nowe przepisy?

Czy każdy produkt musi mieć naklejoną cenę?

Obecnie każda sztuka towaru musi być obowiązkowo oznaczona ceną. Rząd przyjął jednak założenia do projektu ustawy, który ma znieść ten obowiązek.

Słabnie polska gospodarka

Zgodnie z danymi GUS produkt krajowy brutto w 2012 roku wzrósł tylko o 2 procent. Czynnikiem ratującym polską gospodarkę jest obecnie eksport netto.

PKB w 2012 roku o 2 procent w górę

Główny Urząd Statystyczny podał dane o PKB w 2012 roku. Według wstępnego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) w 2012 r. był realnie wyższy o 2,0 % w porównaniu z 2011 r.

Jak dostać pracę w motoryzacji?

Szukając odpowiedniej dla siebie pracy, chcemy by dawała nam ona satysfakcję, możliwość rozwoju kompetencji oraz odpowiednie zarobki. Jeśli jesteśmy fanami motoryzacji, chętnie szukamy pracy właśnie w tej branży. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Spadła sprzedaż detaliczna

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu statystycznego w grudniu 2012 roku sprzedaż detaliczna spadła o 2,5 procent.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE korzystny dla branży leasingowej

17 stycznia 2013 roku zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (sygn. C-224/11), który pozytywnie rozstrzygnął spór jaki od wielu lat toczył się pomiędzy polskimi firmami leasingowymi a fiskusem. W artykule przedstawiamy komentarz Związku Polskiego Leasingu dotyczący tego wyroku.

Ochrona miejsc pracy - co znalazło się w projekcie nowej ustawy?

Resort pracy przedstawił projekt ustawy mającej na celu ochronę miejsc pracy podczas panującego spowolnienia gospodarczego. W jaki sposób mają być chronione miejsca pracy?

Jak utrzymać zatrudnienie w firmach?

Resort pracy pracuje nad wprowadzeniem ustawy o ochronie miejsc pracy, która może zmniejszyć liczbę zwalnianych pracowników w przedsiębiorstwach. W jaki sposób rząd planuje chronić wielkość zatrudnienia?

Skróty ciekawych transmisji może robić każdy nadawca

Dyrektywa o audiowizualnych usługach medialnych pozwala każdemu nadawcy telewizyjnemu z siedzibą na terytorium Unii Europejskiej przygotowywać krótkie relacje informacyjne z wydarzeń budzących duże zainteresowanie odbiorców transmitowanych na zasadach wyłączności. Nadawcy mogą swobodnie wybierać krótkie fragmenty z sygnału pochodzącego od podmiotu praw wyłącznych, który może żądać jedynie wynagrodzenia w wysokości dodatkowych kosztów poniesionych bezpośrednio w związku z udostępnieniem sygnału.

Nowe europejskie prawo jazdy

19 stycznia 2013 r. weszła w życie trzecia dyrektywa o unijnym prawie jazdy i jednocześnie zostało wprowadzone europejskie prawo jazdy. Od tego dnia wszystkie nowe prawa jazdy wydawane w UE mają mieć postać plastikowej karty przypominającej kartę kredytową, standardowy europejski format i lepsze zabezpieczenia.

Pogarszają się nastroje przedsiębiorców

Nastroje przedsiębiorców w grudniu 2012 roku były dużo gorsze niż rok wcześniej. Takie wnioski płyną z badania Głównego Urzędu Statystycznego

Polski przemysł coraz słabszy

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS produkcja przemysłowa w grudniu 2012 roku spadła o 10.6 procent w porównaniu z analogicznym okresem roku 2011. Co decyduje o słabości polskiego przemysłu?

Składki ZUS w 2013 roku wyższe o 46 złotych miesięcznie

W 2013 roku wzrastają składki ZUS i zdrowotne dla przedsiębiorców. W skali roku wzrost składek będzie wynosił prawie 550 złotych

Bariery dla biznesu w Polsce

Polska plasuje się na odległych miejscach w rankingach państw sprzyjających prowadzeniu własnego biznesu. Jakie są największe bariery dla prowadzenia biznesu w Polsce?

Konferencja Franczyza MoneyCon

Mamy przyjemność zaprosić Państwa do udziału w pierwszej edycji Konferencji Franczyza MoneyCon 2013, która odbędzie się 20 lutego 2013 r. w Warszawie.

Funkcje kierownicze pomagają osiągać założone cele

Zapewne żaden kierownik nie lubi, kiedy po wydaniu polecenia, podwładny czy podwładni zaczynają piętrzyć trudności argumentując dlaczego to zadanie jest trudne albo niemożliwe do wykonania. Ja, w każdym razie nie lubię. Nie zwalnia to jednak takiego kierownika od zastanowienia się czy te wątpliwości są uzasadnione merytorycznie, czy też nie. A z tym może być różnie. Im częściej kierownikowi jego funkcja kojarzy się wyłącznie z wydawaniem poleceń, tym większe prawdopodobieństwo, że podwładni mają jednak rację, a ich obiekcje są zasadne. Wtedy to nawet dobrze, że je składają. Dzięki temu zwiększają prawdopodobieństwo, że projekt jednak zostanie zrealizowany, a "skóra" kierownika uratowana.

Łatwiej założyć własną firmę - weszły zmiany w prawie pracy

17 stycznia 2013 roku weszły w życie przepisy ułatwiające zakładanie własnej działalności gospodarczej. Zmiana ta wchodzi wraz z nowelizacją Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Od teraz łatwiej będzie założyć własną firmę.

Przedsiebiorcy nie chcą jednolitego patentu

Polscy przedsiębiorcy uważają, że porozumienie o jednolitym sądzie patentowym zaszkodzi ich działalności.

Jak stworzyć dobrą nazwę dla swojego produktu?

O nazwie produktu nie może decydować przypadek. Aby powstała dobra nazwa, powinno poświęcić temu wiele czasu oraz zaplanować swoje działanie. W jaki sposób powstaje dobra nazwa dla produktu?

Fax internetowy - czy warto z niego skorzystać?

Rośnie liczba osób korzystających z faxu internetowego. Na czym polega używanie faxu internetowego i czy warto jest z niego korzystać?

REKLAMA