REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obraz polskiego przedsiębiorcy

Polscy przedsiębiorcy
Polscy przedsiębiorcy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Polscy przedsiębiorcy odpowiadają za trzy czwarte polskiego PKB, a inwestycje firm są trzy razy większe niż samorządów. Jaki jest obraz polskich przedsiębiorców?

Majątek przedsiębiorstw wzrósł prawie o połowę w ciągu 8 lat, a przychody zwiększyły się o 50 proc. w ciągu ostatnich 6 lat. Ponad 78 proc. firm przynosi zyski - wynika z raportu „Przedsiębiorcy w Polsce" przygotowanego przez PKPP Lewiatan.

REKLAMA

REKLAMA

Raport pokazuje wkład przedsiębiorców w rozwój Polski i łącznie wykorzystano w nim ponad 30 tys. danych. Został przygotowany w ramach projektu „Poprawa wizerunku przedsiębiorców" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Choć lata 2012 i 2013 są bardzo trudne dla polskiej gospodarki, to jednak nadal się ona rozwija. To już 21 lat nieprzerwanego wzrostu gospodarczego, a nasz dystans do bogatszych krajów Europy Zachodniej stale się zmniejsza. W 2003 roku PKB na głowę mieszkańca liczony według siły nabywczej wynosił poniżej 50 proc. średniej UE, a dziś jest to 66 proc. Trzy czwarte produktu krajowego powstaje w działach stricte gospodarczych - usługach, przemyśle, budownictwie, transporcie, rolnictwie. Tylko jedna czwarta w sferze budżetowej.

Zobacz: Diety za zagraniczne podróże służbowe w 2013 r.

Ta proporcja pokazuje, jak ogromne znaczenie dla dobrobytu Polaków ma działalność przedsiębiorców, w tym rolników. Tworzą 2/3 miejsc pracy, a z wynagrodzeń wypłacanych w przedsiębiorstwach pochodzi ponad połowa dochodów polskich rodzin. Produkt krajowy brutto w przeliczeniu na mieszkańca wzrósł o 10 proc. w ostatnich trzech latach. Jest wart tyle, co 8900 ton złota. W przedsiębiorstwach powstaje 3/4 PKB.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W sektorze prywatnym pracuje 4 razy więcej ludzi niż w publicznym. 2/3 miejsc pracy tworzą przedsiębiorcy. Co godzinę w Polsce rejestrowanych jest 166 firm. Po trzech latach połowa z nich istnieje i nadal się rozwija. W Polsce jest 31 razy więcej podmiotów prywatnych niż publicznych.

Ponad 95 proc. polskich przedsiębiorstw stanowią małe, jedno- dwu-osobowe firmy ze stosunkowo skromnym majątkiem, ale przedsiębiorcy stale go powiększają. W latach 2003-2010 majątek przedsiębiorstw wzrósł w Polsce o 49 proc. Jest dziś wart tyle, co 899 stadionów narodowych.

Zobacz: 1 % CIT dla polskich naukowców

Przychody przedsiębiorców są 20 razy większe niż dochody gmin. Z zysków, czyli nadwyżki przychodów nad kosztami tworzone są miejsca pracy, finansowane inwestycje i innowacje.

Inwestycje przedsiębiorców są 3 razy większe niż samorządów. 87 proc. inwestycji firmy finansują ze środków własnych. Prywatni przedsiębiorcy inwestują ile mogą, nawet kosztem własnej konsumpcji. W 2010 r. zainwestowali w sumie 123 mld złotych, czyli równowartość 111 650 boisk piłkarskich „orlików".
W 2011 roku przedsiębiorcy wpłacili 123 mld zł podatków CIT i VAT - czyli 4 razy więcej niż kosztuje utrzymanie wszystkich szpitali w kraju.

Jesteśmy społeczeństwem przedsiębiorczych kobiet. Około 37 proc. przedsiębiorców to kobiety. Panie dominują w ochronie zdrowia, edukacji, gastronomii, niektórych usługach - np. rynku nieruchomości. Kobiet-szefów firm jest 3 razy więcej niż pielęgniarek.

73 proc. Polaków uważa, że przedsiębiorcy są pożyteczni dla społeczeństwa. Cieszy fakt, że 58 proc. darzy szacunkiem właścicieli dużych firm. Martwi, że na społecznej drabinie prestiżu znacznie gorzej od szefów wielkich przedsiębiorstw wypadają właściciele warsztatów, małych firm (32 proc.) i sklepów (18 proc.). A przecież oni także tworzą produkt krajowy i miejsca pracy.

Zobacz: Zmiany w prawie zamówień publicznych wpłyną na wykonawców

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

REKLAMA

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

REKLAMA