reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Obraz polskiego przedsiębiorcy

Obraz polskiego przedsiębiorcy

Polscy przedsiębiorcy odpowiadają za trzy czwarte polskiego PKB, a inwestycje firm są trzy razy większe niż samorządów. Jaki jest obraz polskich przedsiębiorców?

Majątek przedsiębiorstw wzrósł prawie o połowę w ciągu 8 lat, a przychody zwiększyły się o 50 proc. w ciągu ostatnich 6 lat. Ponad 78 proc. firm przynosi zyski - wynika z raportu „Przedsiębiorcy w Polsce" przygotowanego przez PKPP Lewiatan.

Raport pokazuje wkład przedsiębiorców w rozwój Polski i łącznie wykorzystano w nim ponad 30 tys. danych. Został przygotowany w ramach projektu „Poprawa wizerunku przedsiębiorców" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Choć lata 2012 i 2013 są bardzo trudne dla polskiej gospodarki, to jednak nadal się ona rozwija. To już 21 lat nieprzerwanego wzrostu gospodarczego, a nasz dystans do bogatszych krajów Europy Zachodniej stale się zmniejsza. W 2003 roku PKB na głowę mieszkańca liczony według siły nabywczej wynosił poniżej 50 proc. średniej UE, a dziś jest to 66 proc. Trzy czwarte produktu krajowego powstaje w działach stricte gospodarczych - usługach, przemyśle, budownictwie, transporcie, rolnictwie. Tylko jedna czwarta w sferze budżetowej.

Zobacz: Diety za zagraniczne podróże służbowe w 2013 r.

Ta proporcja pokazuje, jak ogromne znaczenie dla dobrobytu Polaków ma działalność przedsiębiorców, w tym rolników. Tworzą 2/3 miejsc pracy, a z wynagrodzeń wypłacanych w przedsiębiorstwach pochodzi ponad połowa dochodów polskich rodzin. Produkt krajowy brutto w przeliczeniu na mieszkańca wzrósł o 10 proc. w ostatnich trzech latach. Jest wart tyle, co 8900 ton złota. W przedsiębiorstwach powstaje 3/4 PKB.

W sektorze prywatnym pracuje 4 razy więcej ludzi niż w publicznym. 2/3 miejsc pracy tworzą przedsiębiorcy. Co godzinę w Polsce rejestrowanych jest 166 firm. Po trzech latach połowa z nich istnieje i nadal się rozwija. W Polsce jest 31 razy więcej podmiotów prywatnych niż publicznych.

Ponad 95 proc. polskich przedsiębiorstw stanowią małe, jedno- dwu-osobowe firmy ze stosunkowo skromnym majątkiem, ale przedsiębiorcy stale go powiększają. W latach 2003-2010 majątek przedsiębiorstw wzrósł w Polsce o 49 proc. Jest dziś wart tyle, co 899 stadionów narodowych.

Zobacz: 1 % CIT dla polskich naukowców

Przychody przedsiębiorców są 20 razy większe niż dochody gmin. Z zysków, czyli nadwyżki przychodów nad kosztami tworzone są miejsca pracy, finansowane inwestycje i innowacje.

Inwestycje przedsiębiorców są 3 razy większe niż samorządów. 87 proc. inwestycji firmy finansują ze środków własnych. Prywatni przedsiębiorcy inwestują ile mogą, nawet kosztem własnej konsumpcji. W 2010 r. zainwestowali w sumie 123 mld złotych, czyli równowartość 111 650 boisk piłkarskich „orlików".
W 2011 roku przedsiębiorcy wpłacili 123 mld zł podatków CIT i VAT - czyli 4 razy więcej niż kosztuje utrzymanie wszystkich szpitali w kraju.

Jesteśmy społeczeństwem przedsiębiorczych kobiet. Około 37 proc. przedsiębiorców to kobiety. Panie dominują w ochronie zdrowia, edukacji, gastronomii, niektórych usługach - np. rynku nieruchomości. Kobiet-szefów firm jest 3 razy więcej niż pielęgniarek.

73 proc. Polaków uważa, że przedsiębiorcy są pożyteczni dla społeczeństwa. Cieszy fakt, że 58 proc. darzy szacunkiem właścicieli dużych firm. Martwi, że na społecznej drabinie prestiżu znacznie gorzej od szefów wielkich przedsiębiorstw wypadają właściciele warsztatów, małych firm (32 proc.) i sklepów (18 proc.). A przecież oni także tworzą produkt krajowy i miejsca pracy.

Zobacz: Zmiany w prawie zamówień publicznych wpłyną na wykonawców

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilianowicz Kuchta Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama